Çözüldü Ping 50MS ama hissedilen çok daha fazla

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
9
Daha fazla  
Arkadaşlar ilk defa ping düşük olmasına rağmen gecikme problemi yaşamaya başladım. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir?

Platform: Xbox
İnternet: FTTH altyapı 100 Download 50 Upload
ISS: Comnet

Ping 50MS (Avrupa-Frankfurt) ama nedense 150 ms 200 ms gibi hissettiriyor. Rocket League'deyim Kaleye geçince top falan kurtaramıyorum. Yeni başlayan bir problem oldu. Genellikle 3 dakika sürüyor. 3 dakikadan sonra delay olayı gidiyor. Ama bir süre sonra tekrar 3 dakika boyunca 200MS hissediyorum. Sonra tekrar düzeliyor. Çıldırtacak bu beni.

Ne yapabilirim? Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar sorun çözüldü. Kullandığım kablo ile alakalıymış. Bir de jitter düşük dese de R6'ya girince bir iyileşme olduğunu gözlemledim. Pingim en fazla 3ms arttı. Önceki kabloda 45'den 55'e çıkıyordu. Tamamen kabloyla alakalıymış. Şimdi yeni bir kablo taktım sorun düzeldi. Eğer ki benzer bir problemle karşılaşırsanız aklınızda bulunsun.
Değerli hocam maalesef hayır. Aksine bu taktığım kablo TT'nin kablosu. Hızda düşüş yaşadım ama delay gitti. Ben kendim güzel bir kablo sipariş edeceğim bu gidişle.

CAT-7 al bence ama piyasada çok fazla sahte CAT-7 kablo var.

İyi mal göz çıkarmaz. :) CAT-7 alacaktım ben bir ara ama gerçek olup olmadığını bilemediğim için almadım. FTTH kullanıcısına yakışır CAT-7. :D.

CAT-7 al bence ama piyasada çok fazla sahte CAT-7 kablo var.

İyi mal göz çıkarmaz. :) CAT-7 alacaktım ben bir ara ama gerçek olup olmadığını bilemediğim için almadım. FTTH kullanıcısına yakışır CAT-7. :D.
Almaya çalışacağım hocam. Zaten apartmanda CAT6 var. Aa hocam bir şey düşündüm ama olur mu bilmem.

Bendeki altyapı şöyle hocam anlatmama izin veriniz:

Fiberoptik kablo evdeki internet kutusuna geliyor. Kablo orada GPON ile buluşuyor. GPON'un LAN girişine ise şu kablolar takılabiliyor.

Mesela Üst kat salona takacaksam CAT6 kablolarından Üst Kat salon yazan kabloyu GPON'a takıyorum. Sonrasında o CAT6 kablo üst kat salona kadar geliyor. Üst kat salonda ise CAT6 internet girişi var. Hani Elektrik prizleri gibi internet prizleri olur ya. CAT6 yazıyor. O girişe de bir ethernet kablosu takılıyor öyle modeme getiriliyor.

Benim sorum şu ben direk evimin duvarlarından geçen CAT6 kabloyu Router'ime bağlasam çok daha iyi olmaz mı?

Router'a bağlarsanız hem kablosuz yayın genişler hem de kablolu cihaz için fazla bir port elde edersiniz.
Tamamdır biraz yapmaya çalışayım. Umarım kabloyu ordan çıkartabilirim. Çıkaramazsam CAT6 veya CAT7 alacağım. Azıcık paraya kıyıp alabiliriz herhalde. 1 metre CAT7 ne kadardır?

1 Metre CAT-7 ne kadardır?

Çok bilgim yok çünkü gerçek CAT-7 kablo bulamadım piyasada ve emin değilim. CAT-6'yı satıyor çoğu satıcı CAT-7 niyetine.

Şimdi arasında çok fark yok diyenler de olur 6 ve 7 arasında. Evet ev kullanıcısı için CAT-6'da yeterli ama bu tercih meselesi, FTTH kullanan aboneye 7 iyi olur.

Çok bilgim yok çünkü gerçek CAT-7 kablo bulamadım piyasada ve emin değilim. CAT-6'yı satıyor çoğu satıcı CAT-7 niyetine.

Şimdi arasında çok fark yok diyenler de olur 6 ve 7 arasında. Evet ev kullanıcısı için CAT-6'da yeterli ama bu tercih meselesi, FTTH kullanan aboneye 7 iyi olur.
Kesinlikle katılıyorum. CAT7 kablo daha sağlıklı. Şu an TT'nin verdiği CAT5 kablo takılı ama ne kadar iyidir bilmiyorum orasını.

Yeni konular

Geri
Yukarı