Çözüldü Ping dalgalaniyor

• Konuyu başlatan kerb
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 3B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kerb

Kilopat
Makaleler
1
Son birkaç gündür pingim çok dalgalı. Mesela Discord'da arkadaşlarla konuşuyorum 100 ms civarındayken 15 20 saniyede bir 500 600'e fırlıyor. Sadece Discord'da olmuyor bu durum. Ağda tek başıma kendimi bıraktım, arkadaki uygulamaları kapattım ama bir çözüme ulaşamadım. WiFi adaptörü kullanıyorum. Sorun hemen WiFi adaptöründen demeyin. Daha dün bir sorun yaratmayan adaptör bugün mü ping yapacak?

Çözüm
Speed Test'e girin. Orda yazan upload, download vesaire biliyorsunuz. Fakat orda küçük bir ayrıntı var, Jitter. Jitter ping dalgalanması demektir. Yani pinginiz az olsa bile jitter yüksekse ara sıra ping fırlayabilir. Bunu internet sağlayıcınızla görüşün. Fakat onlar pingdeki dalgalanmayı göremezler bu yüzden jitterin yüksek olduğunu belirtin.
Speed Test'e girin. Orda yazan upload, download vesaire biliyorsunuz. Fakat orda küçük bir ayrıntı var, Jitter. Jitter ping dalgalanması demektir. Yani pinginiz az olsa bile jitter yüksekse ara sıra ping fırlayabilir. Bunu internet sağlayıcınızla görüşün. Fakat onlar pingdeki dalgalanmayı göremezler bu yüzden jitterin yüksek olduğunu belirtin.

Çözüm
6 tane test yaptım biri 1ms diğerleri ise 100ms 600ms 500ms gibi değerler verdi. Sorun bundan kaynaklı diyorsunuz yani?

Evet örneğin benim jitterim şu an 3.En iyi ping değerinin 20MS -ortalama- olması gibi jitterin en iyi değeri 0Ms'dir. Fakat 0 olmaz :D Bu yüzden ortalama 2-3 ms jitter uygun sayılır. Bunu internet sağlayıcınız ile görüşmelisiniz. 600ms aşırı yüksek bir rakam. 10000 ping gibi birşey. Yani 600 ms jitter ile her saniye başı ping artışı yaşamalısınız. Hayret ettim açıkçası.

Yeni konular

Geri
Yukarı