Pini yamulan işlemciyi düzeltip tekrar takarsam sorun olur mu?

ManuFaruk

Femtopat
Öncelikler herkese iyi bayramlar diliyorum.

Malum, bayramda temizlik yapılır ben de kasayı temizleyeyim dedim. İşlemci soğutucumu çıkartmaya çalışırken CPU, soğutucuyla beraber geldi.
Tabi bu sırada soket mandalı kapalıydı. İşlemciyi soğutucudan ayırmaya çalışırken işlemci kasanın içine fırladı ve 5-6 tane pin şiddetli derecede yamuldu.

Artık işlemci gitti zaten diye düşünüp düzeltmeye çalıştım. Mesleğim gereği evde sond diye adlandırılan sivri bi aletim var onunla zorlayarak pinleri düzelttim.

Sokete tekrar yerleştirdiğimde ilk tam oturmadı fakat şöyle tabiri caizse sokette hafif bi çalkaladığımda oturdu. Macunu sürdüm soğutucuyu taktım sistemi çalıştırdım.

İlk açılışta BIOS, New CPU uyarısı verdi. BIOS'u açıp hiçbir şey yapmadan kapattım ve sistem normalden uzun sürede de olsa açıldı. Şuan da sistem açık işlemciyi görüyo falan ama normalden sanki 4-5 saniye daha yavaş açılıyor. Cinebench test yaptım normalden %10 düşük sonuç verdi.

Özet olarak sorum şu: İşlemcinin tam performans çalışmama gibi bi durumu olabilir mi? Belirli işlemlerde kaba tabirle tekleme gibi durumlar ortaya çıkar mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İşlemci: Ryzen 7 2700
Anakart: Asus PRİME x470-pro

Son düzenleyen: Moderatör:
Bağlantı sağlandığı sürece pinin şekli çok da önemli değil.

1596196723648.png

Ben yarım saat saç kuruma makinesi vs ile uğraşarak ayırabilmiştim. Altan zorladığımda ise işlemci olduğu yerde tam tur atıp yine pinler üst tarafa gelecek şekilde düştü😤.

Son düzenleme:
Pini kırmadığın sürece sorunsuz kullanırsın büyük ihtimal. Cımbızla düzeltmiştim. Ama kırarsan sıkıntı. Risk sana kalmış.

Eki Görüntüle 628089

Ben yarım saat saç kuruma makinesi vs ile uğraşarak ayırabilmiştim. Altan zorladığımda ise işlemci olduğu yerde tam tur atıp yine pinler üst tarafa gelecek şekilde düştü😤.
Aynen pin yamuk halde taktığımda da çalışmıştı. Şans işi belki.

Eki Görüntüle 628089

Sistem açıldığına göre bağlantıyı sağlamışım, yani öyle düşünüyorum inşallah öyledir.
Öncelikle geçmiş olsun dostum. Bir daha aklında bulunsun işlemciyi çıkarman gerektiği zaman sistemi 5 dakika yük testine sok işlemci biraz ısınsın ondan sonra soğutucunu çıkar ki bu tarz sorunlarla karşılaşma iyi forumlar.
Dikkate alacağım teşekkür ederim, soğutucu direkt çıkmadığında bi 3-4 dakika saç kurutma makinesi tuttum ama zarar veririm diye fazla devam etmemiştim. Dediğiniz mantıklı.
Sanmam. Aynı işlemciyi aldığım gün bakarken düşürdüm, 5 pinin yamulttum. Düzelttikten sonra hiç problem yaşamadım. Başka bir şeyden kaynaklanıyor olabilir.

Overclock v.s varsa gitmiştir belki.
Evet BIOS'u biraz kurcalamayı düşünüyorum, ayarları sıfırlanmış sanırım.
Pini kırmadığın sürece sorunsuz kullanırsın büyük ihtimal. Cımbızla düzeltmiştim. Ama kırarsan sıkıntı. Risk sana kalmış.

Aynen pin yamuk halde taktığımda da çalışmıştı. Şans işi belki.
Dakikalar süren hassas çalışma sonunda pinleri kırmadan düzeltebildim ama nasıl terlediğimi bir ben bilirim :D

Geri
Yukarı