Pinlere termal macun kaçması

Schlaken

Hectopat
Termal macun değişimi yaparken işlemcinin pininin arasına ve soketin bir yuvasına ufak bir termal macun kaçtı. Termal macun yalıtkan diye düşünerek taktım 3-4 hafta gibi bir zamandır kullanıyorum ve bir sorun göremedim. Bana ileride bir sorun yaşatır mı? Çok anladığım işler değil o yüzden tekrar tekrak CPU'yu sökmek istemiyorum. Teşekkürler.

Termal macun değişimi yaparken işlemcinin pininin arasına ve soketin bir yuvasına ufak bir termal macun kaçtı. Termal macun yalıtkan diye düşünerek taktım 3-4 hafta gibi bir zamandır kullanıyorum ve bir sorun göremedim. Bana ileride bir sorun yaşatır mı? Çok anladığım işler değil o yüzden tekrar tekrak CPU'yu sökmek istemiyorum. Teşekkürler.
Macun elektiriği iletmez fakat yinede ne olur ne olmaz işlemciyi söküp hafif bir fırçayla bastırmadan çıkarmanızı öneririm.

Sorun yaşar mısınız bilmem, ancak çalıştığına göre ve 1 aydır sorun yaşamamanıza göre. Bence sorun olmayacaktır, zaten çıkarmak isteseniz çok zor olur bırakın kalsın. Termal macun kuruduğu için öyle kalmaya devam eder.

Ben Ryzen 2400G işlemcimde anakartın soketine taşırmıştım. Ama öyle az buz değil bayağı fazla sıkmışım. Bir süre sonra sistem arada kendini yeniden başlatıyordu. Ve bu yeniden başlatma sırasında siyah ekranda 'New CPU installed' uyarısı alıyordum.

Daha sonra Ryzen 1600AF işlemci aldım. Eski işlemcimi söktüğümde anakartın üzerindeki işlemci soketinden tutun da işlemcinin pinlerine kadar macun vardı.

Tabi ben bunu görünce yeni işlemciyi takmadan bu ürünle güzelce diş fırçasıyla pinleri ve anakartın üstündeki soketi temizledim. Merak ettiğim için eski işlemcimi taktım bir müddet kullandım sorun kalmamıştı.

Siz de içiniz rahat etmezse veya bir sıkıntı yaşarsanız benim gibi işlemcinizi nazikçe temizleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı