Pisi Linux hangi init sistemini kullanıyor?

KDE kullanacaksam illa bir dock kullanmak isterdim ve bunun için PiSi'de Latte-Dock kullanmaya karar vermiştim. Ancak ayarları yaparken tadımı kaçıran buglar yüzünden hemen sildim ve bir panel daha oluşturarak dock gibi ayarlamıştım.

Latte degil plank kullanabilirdin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Madem istiyorsun, anlatayım:
Sömestr tatilinde laptopumda dağıtımları tek tek denemeye heveslenmiştim ve Fedora LXDE'nin boşta 600 MB RAM kullandığını görünce başka bir dağıtım denemem gerektiğini anladım ve bu sırada tesadüfen aklıma Pisi Linux gelmişti. SystemD kullanmaması ve içindeki pek çok farklı aracı bulundurması beni bayağı etkilemişti. Nihayet ISO dosyasını USB'ye yazdırmıştır ve kurulum aşamasına gelmiştim. Fakat dağıtımın kurulum ekranında Calamares görememiştim ve elle bölümleri ayarlayamayacak kadar üşengeçliğim tutmuştu, Allah'tan otomatik kurulum seçeneği vardı ve elimi suya sabuna değdirmeden Windows 10 denen meretin yanına sıkıntısız bir şekilde kurmayı başarmıştım. Kurduktan sonra PiSi denince akla gelen ilk araç olan Kaptan'ı açtım. KDE ile haşır neşir olmayan ve tecrübeli olmayan kullanıcılar için basit ve hızlıca özelleştirme yapmaya imkan tanıyordu. Bundan sonrasında hızlıca Neofetch kurdum ve kaynak tüketimine baktığımda hiç de fena olmayan değerlerle karşılaştım. Üstüne üstlük PiSi'nin uygulama marketi de muazzamdı; lakin her şeyin güzel yanı olduğu gibi sıkıntılı tarafını görüyorsun. KDE kullanacaksam illa bir dock kullanmak isterdim ve bunun için PiSi'de Latte-Dock kullanmaya karar vermiştim. Ancak ayarları yaparken tadımı kaçıran buglar yüzünden hemen sildim ve bir panel daha oluşturarak dock gibi ayarlamıştım. Lakin bu kısımda da sorunlar peşimi bırakmadı, çünkü KDE'deki wigdetleri de eklerken buglarla cebelleşip durdum. Biraz uğraştıktan sonra onu da hallettim. Oyun oynamak için CS:GO ve Minecraft kurmuştum. Aldığım performanslar da gayet iç açıcıydı. Windows'ta Minecraft Forge'da aldığım hatalar yoktu ve 1.5 kat daha fazla FPS alıyordum (~60FPS > ~90 FPS). CS:GO'da ise FPS aynı olmasına rağmen Windows'a göre daha stabil çalışıyordu. Ancak garip bir sorun daha vardı, sistemi her açtığımda Wi-Fi kapalı oluyor, her sistemi açtığımda elle aktifleştirmem gerekiyordu (belki benimle veya Wi-Fi kartı ile ilgili bir sorundu, bilemiyorum). Ancak yukarıda bahsettiğim sorunlar ve başka dağıtımları da deneme isteğim yüzünden PiSi yerine başka dağıtımları aramaya koyulmuştum. Ve şu an Linux Mint'e, Linux ile ilk tanıştığım dağıtıma, geri döndüm ve uzun bir süre dağıtım değiştirmeyeceğim. Günün sonunda PiSi için 8.2/10 puan veriyorum. Umarım bu anlattıklarım işine yarar, çünkü benim için garip bir deneyim olmuştu ve başına benim yaşadıklarının benzeri durumlar gelebilir. :)
Evet hocam, kesinlikle size katılıyorum. Pisi'de nedense Masaüstü Ortamları sıkıntılı çalışıyor.
Gnome'u kurmak için neler çektim ben bir bilseniz? KDE'de sıkıntılı oluyor bazen.
Bu durumu Pisi ekibine belirtim ve masaüstü ortamlarının paketlerinde hatalar olduğunu ileride ki sürümlerde düzelteceklerini söylemişlerdi.
Umarım Gnome desteği gelir. KDE'de ki hatalarda giderilir.

Evet hocam, kesinlikle size katılıyorum. Pisi'de nedense Masaüstü Ortamları sıkıntılı çalışıyor.
Gnome'u kurmak için neler çektim ben bir bilseniz? KDE'de sıkıntılı oluyor bazen.
Bu durumu Pisi ekibine belirtim ve masaüstü ortamlarının paketlerinde hatalar olduğunu ileride ki sürümlerde düzelteceklerini söylemişlerdi.
Umarım Gnome desteği gelir. KDE'de ki hatalarda giderilir.
Umarım gelir, distrolardan bağımsız olarak KDE'nin kendisindende kaynaklı sorunlar yaşadım. Gnome candır hocam. Ancak gelse bile pek ilgim yok şuan PiSi'ye, daha çok distro olarak NixOS ve WM olarak Hyprland ile River ilgimi çekiyor. NixOS kurup bu WM'lerden birini kuracağım muhtemelen boş bir anımda. Yine de belki bakarım PiSi'ye, kesin bir şey diyemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı