Plak vs CD

Flakko

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Yakın zamanda Daft Punk - Random Access Memories albümünün 10. yıl sürümünü satın almayı düşünüyorum. Sizce CD olarak mı almalıyım yoksa plak olarak mı? Bana plaklar daha hoş geliyor ancak CD'nin de kullanımı ve pratikliği plaklara göre daha iyi bence. Ses olarak çok fark olacağını düşünmüyorum ancak daha önce hiç plak dinlemedim. Fiyat farkı olarak da ciddi fark var döviz kurları yüzünden. Ben derdimi bu örnek üzerinden umarım anlatabilmişimdir. Sizlere hangisi hitap ediyor? CD mi yoksa Plak mı? Bu arada belirteyim. Hi-Fi sistemim yok sadece taşınabilir DAC ve kulakiçi IEM Hi-Fi kulaklıklarım var. Kayıpsız müziği böyle deneyimliyorum. Müzik akış hizmetlerine zaten aboneyim ancak bu albümü hatıra olsun diye CD veya Plak sürümünü kesinlikle alacağım.

Merhaba. Yakın zamanda Daft Punk - Random Access Memories albümünün 10. yıl sürümünü satın almayı düşünüyorum. Sizce CD olarak mı almalıyım yoksa plak olarak mı? Bana plaklar daha hoş geliyor ancak CD'nin de kullanımı ve pratikliği plaklara göre daha iyi bence. Ses olarak çok fark olacağını düşünmüyorum ancak daha önce hiç plak dinlemedim. Fiyat farkı olarak da ciddi fark var döviz kurları yüzünden. Ben derdimi bu örnek üzerinden umarım anlatabilmişimdir. Sizlere hangisi hitap ediyor? CD mi yoksa Plak mı? Bu arada belirteyim. Hi-Fi sistemim yok sadece taşınabilir DAC ve kulakiçi IEM Hi-Fi kulaklıklarım var. Kayıpsız müziği böyle deneyimliyorum. Müzik akış hizmetlerine zaten aboneyim ancak bu albümü hatıra olsun diye CD veya Plak sürümünü kesinlikle alacağım.

Plak elbette. Ancak iyi bir Preamfi, amfi ve monitör sistemi gerektirir. Bunlara sahip değilseniz, ortalama bir sistem için CD alın.

Plak elbette. Ancak iyi bir Preamfi, amfi ve monitör sistemi gerektirir. Bunlara sahip değilseniz, ortalama bir sistem için CD alın.

Dediklerinize sahip değilim ve almayı düşünmüyorum çünkü bu sene büyük ihtimalle il dışına üniversiteye gideceğim. Ortalama bir pikap düşünüyordum ancak para boşa giderdi büyük ihtimalle. O yüzden CD'sini alacağım gibi. Cevabınız için teşekkürler.

Plak ile Hi-Fi deneyimi çok pahalıya patlar, CD ile arasında ciddi oranda kalite farkı vardır, bu arada CD kalitesi tam olarak Hi-Res değildir, telefonlarda dinlediğiniz müzik sistemleride aslında Hi-Res değildir, hi-rescik diyebiliriz onlara

Plak ile Hi-Fi deneyimi çok pahalıya patlar, CD ile arasında ciddi oranda kalite farkı vardır, bu arada CD kalitesi tam olarak Hi-Res değildir, telefonlarda dinlediğiniz müzik sistemleride aslında Hi-Res değildir, hi-rescik diyebiliriz onlara
Aynen zaten CD kalitesi üstüne bence gerek yok kendi kulaklarım açısından. Diğer türlü boşa alan kaplıyor hi-res dosyalar. 16 bit 44.1 kHz FLAC dosyalar benim için yeterince iyi.

Aynen zaten CD kalitesi üstüne bence gerek yok kendi kulaklarım açısından. Diğer türlü boşa alan kaplıyor Hi-Res dosyalar. 16 bit 44.1 KHz FLAC dosyalar benim için yeterince iyi.

Aynen öyle CD kalitesi yeterli, 192bit 48KHz dosyaların boyutu çok yüksek oluyor, bende 200GB'lık sağlam arşiv var ve depolamaktan yoruldum:)ayrıca 24bit 192KHz kalitesini işitecek kulağa sahip değilim:)ekipmanı geçiyorum haha, şaka bir yana bir zamanlar güzel bir set topladım komple Hi-Res için fakat en büyük sorun gerçek FLAC dosyası bulmakta, internette paylaşılan FLAC müziklerin %95'i MP3'ten kayıt ile FLAC çevirme, qobuz. Dl ile bir süre uğraştıktan sonra sistemi satıp kurtuldum:),en rahatı müzik yayın servislerinin yalandan kaptırdığı Hi-Res oluyor günün sonunda

192 KHz gibi frekansları aslında kimse işitemez hocam. Pazarlama stratejisi bence. 44 ile 192'yi dinlerken beynimiz sanki bize 192'yi daha iyi gibi algılatıyor ama değişen tek şey bizim için oradaki sayılar oluyor. Ben de Tidal kullanıyorum onda olmayan şarkılar için Deezer'a abone oldum. Oradan indiriyorum qobuz-dl metotuna benzer bir yolla.

Son düzenleme:
internette paylaşılan FLAC müziklerin %95'i MP3'ten kayıt ile FLAC çevirme,

Aynen öyleler. Hatta Yüksek değerli servis sağladığını idda eden servislerdeki dosyalar da gerçek değiller. Evet ölçtüğünde yüksek görünüyor ancak bu sadece görünen sayısal değerler oluyor.

192 KHz gibi frekansları aslında kimse işitemez hocam.
Bu çözünürlük sadece kayıt aşamasında kullanılır. Dinleyici tarafında bir anlamı gerçekten yok.

192 KHz gibi frekansları aslında kimse işitemez hocam. Pazarlama stratesjisi bence. 44 ile 192'yi dinlerken beynimiz sanki bize 192'yi daha iyi gibi algılatıyor ama değişen tek şey bizim için oradaki sayılar oluyor. Ben de Tidal kullanıyorum onda olmayan şarkılar için Deezer'a abone oldum. Oradan indiriyorum qobuz-dl methoduna benzer bir yolla.

Evet doğru hocam, normalde kulaklarımız duymuyor ama sesin dalganması 192KHz olduğundan dalga boyu ciddi oranda artıyor ve kalitede artıyor aslında, en doğalı normal şartlarda 44.1KHz'dir, eskiden bende Tidal. Dl kullanıyordum Tidal sahte FLAC ve mqa patlak verince qobuz a geçiş yapmıştım, Deezer hiç denemedim, en iyi kabul edilen müzik yayın servisi genelde qobuz olarak söyleniyor az bilinsede, şu anlık Apple Music ile takılıyorum sadece

Benim için önemli olan şey sesin bana hoş gelmesi, tonalite hoşuma giderse kaliteye bakmıyorum, bu yüzden sadece müzik için Sennheiser'dan başka kulaklık kullanamıyorum

TIDAL yakında gerçek yüksek çözünürlü FLAC dosyaları MQA ile birlikte sunacak. Benim için MQA problem değil. Şu döviz kuru düzgün olsa Qobuz'u direk alıp kurtulmak lazım aslında.

Benim için önemli olan şey sesin bana hoş gelmesi, tonalite hoşuma giderse kaliteye bakmıyorum, bu yüzden sadece müzik için Sennheiser'dan başka kulaklık kullanamıyorum
Hedefim bir gün IE 900'e ulaşmak.

Geri
Yukarı