PlayStation 4 Slim vs Playstation 4 Pro

Sizin tercihiniz PS 4 Slim mi olur, yoksa PS 4 Pro mu ya da PS 5'i mi beklersiniz? (2019)

• Oy verenlerin toplamı
    26
  • Anket kapandı .

mertatak

Decapat
Yakın zamanda PS 4 Slim veya PS 4 Pro satın alacağım. İkinci el düşünmüyorum. Fakat ikisinin arasında kalmış durumdayım. Bununla ilgili hem burada hem de internette Türkçe ve İngilizce birçok yazı okudum. Ancak cevaplar hep aynı ve beni yeterince tatmin etmiyor.

4K ekranın varsa Pro al gibi bir kalıplaşmış bir düşünce var. PS5'in konuşulmaya başladığı dönemde açıkçası PS 4 alma konusunda da şüphelerim var. Ancak PS 5'in çıkması, piyasada belli bir satış rakamına ulaşması için daha 2-3 yıl gibi bir süre var diye düşünüyorum. Dolayısıyla PS4 bu süre zarfından hala iş görür olacaktır.

Ancak soru şu, Pro, Slim'den daha mı uzun ömürlü olur? Ya da şu an yaptığım piyasa araştırmalarına göre aradaki 1000 TL'lik farka değer mi? Yani Slim alıp, bu 1000 TL ile oyun almak daha mı mantıklı olur? Yoksa Pro alıp Slim'den daha uzun süre kullanılabilir olmasını mı ummalıyım?

Profesyonel bir oyuncu değilim. Muhtemelen FIFA, GOW ve Grand Turismo gibi oyunları tercih edeceğim.

Bu konuyu dile getiren belki de 1000. kişiyim ve sizleri bu klişe soruyla karşı karşıya bıraktığım için özür dilerim. Ancak gerçekten karar veremiyorum.

Şimdiden çok teşekkürler.

Kendim Playstation sahibi değilim ama Playstation'ın her üç versiyonunu da kullandım. Açıkçası Slim çok kötü bir cihaz alınmaz. Ya normal Playstation alın ya da Pro alın oyunlarda yavaş oynatma ve geçiş sahnelerinde yavaş geçme gibi sorunlarla karşılaşmayacaksınız. Geçen gün Playstation Slim ile FIFA19 oynadık oyun bariz yavaştı.

PS5 bu kadar yakınlamışken PRO almak şu dönemde mantıklı değil. Slim işinizi görecektir. Sonuçta aynı oyunları oynatıyor. Kendimde Slim sahibiyim şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım kasma takılma vs sorunlar hiç yaşamadım. Fifa 19'da mevcut elimde herhangi bir yavaş olması gibi bir durum söz konusu değil. Fifa Slim'de ve Pro'da 60 FPS'de çalışıyor. Tavsiyem aradaki Slim alıp aradaki fiyat farkınıda oyunlara harcamanız yönünde olur.

Slim alin. PS5 yoldadir. Ben de 6 ay once Slim aldim. PS5 ciktiktan bir sure sonra satip PS5 almayi dusunuyorum.

Pro almana gerek yok. Gerçek bir 4K deneyimi sunmuyor. Yeniden ölçeklendirerek (upscaling) gösteriyor. Gerçek 4K deneyimi için en az 8 Teraflops ekran kartı gerekli. Gerçek bir 4K deneyim sunsaydı Pro alınırdı ancak durum böyle değil. Kesinlikle slim alın derim.

PS5'i piyasaya çıktığı gibi satın almak hakikaten mantıklı bir tercih değil zira hem oyun sayısının az oluşu hem yazılımsal problemler hem de kronik problemler olacaktır illa ki başınız ağrımasın sonra. Yeni jenerasyon konsolların 1-2 sene oturma süreci var.

Onun dışında Ps4 slim çoğu oyunda 1080p/30 fps hedefini bile tutturamayan bir konsol 864p-900p gibi düşük çözünürlüklerde çalışan oyunlar dahi var.

PS4 Pro native 4K çözünürlük sunmasa da yüksek bir çözünürlük sunuyor yine de bunu da es geçmemek lazım. Günümüz oyunlarını minimum native 2560x1440p çözünürlükte stabil akıcılıkta oynatan bir konsol.

Durumunuz el veriyor ise Pro'dan yana tercihinizi kullanın derim ben. Konsollar x86 mimarisine geçtiklerinden ötürü PS5 çıktıktan sonra da bir önceki nesil konsollara bilhassa Pro ve One X'e oyun yapımcıları destek vermeye devam edecektir diye düşünüyorum. Yani Pro alıp slim'den daha uzunca bir süre kullanmak mümkün olabilir.

Son düzenleme:
Bence bu oynayacağın oyunlara da bağlı. Eğer zorlayacak son dönem oyunlarından bahsediyorsan ve elinde güçlü bir TV/Mönitör varsa bence tercihini PRO dan yana kullanmalısın. PS5 çıktığında geriye uyumluluk konusunu bırakmayacaklar ve PS5 işleyişi oturana kadar başın ağrımadan oyunları akıcı şekilde oynarsın. Elden çıkarmak istediğinde ise Slime göre haliyle daha fazla fiyata çıkarabilirsin.

Playstation 4 ve Playstation 4 Slim arasında performans olarak bir fark yok. Playstation 4 Pro almak ise bence şuan mantıklı değil. Playstation 5 çok kısa zaman sonra tanıtılır diye düşünüyorum.

PS5 çıkınca 1500₺ fiyat bandında olmayacaktır bunu aklınızda bulundurmanız lazım öncelikle, 500 Dolar olacağı söyleniyor ülkemizdeki vergiler malum.

Şahsen PS4 Pro alıp geçerdim. PS5 çıktıktan sonra PS4 Pro'nun en az 2 yıl daha oyun desteği olacaktır satarken de sıkıntı yaşamazsınız zaten 3 sene sonra falan PS5 düşünebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı