PlayStation 5 Özellikleri Açıklandı

Özel oyunmuş felan artık bunlara bakmayacağım. PS4 ve XO çıkarken 60 FPS hayallerimiz vardı. Umarım bu güçlü konsollar 120 FPS sunabilir bize...

PlayStation, kendisi için özel olarak çıkacak oyunlar olduğu sürece önde götürecektir.
Microsoft ile yaptıkları son anlaşma ile o durumda kalktı. Eskiden Sony exclusive olan oyunların yeni sürümleri Xbox (ve PC) cephesine de çıkacak ve karşı olmasına rağmen çapraz platforma destek verecek. Karşılığında da Microsoft kendi bazı serilerini PlayStation'a açacak, Sony'nin çok oyunculu sunucularını kendi sunucu altyapısına çekecek. Yani kısaca Microsoft cephesinde durum "Absolute win.".

Ayrıca ben en azından frekans farkı olsa da yakın seviyede çekirdek sayısı beklerdim ama GPU tarafında fena 16 çekirdeklik devasa bir fark mevcut. 10TFlops civarı güç çıkartmak için frekanslar deli gibi arttırılmış (+405 MHz) ve buda direkt olarak ısı ve elektrik ziyanı olarak bize geri dönecek. Tüm bunların yanında Sony'nin soğutma sistemine PS3'den beri doğru dürüst bir çözüm bulamamasını da ekleyecek olursak (özellikle Slim modelleri) yeni PS5'i de mümkün olduğu kadar ince yapmaya çalışacaklar ve döngüye hoş geldiniz...

Dipnot: Kesinlikle Xbox One kullanıcısı olduğum için Xbox cephesini savunmuyorum fakat Sony'nin oyun konsolundaki gidişatı gidişat değil, kendini sürekli tekrar etmeye dayalı. Fakat aynısını oyun stüdyoları için söyleyemem. Kesinlikle Microsoft'ta bu alanda kendisini git gide geliştiriyor fakat daha öğrenmeleri gereken şeyler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Microsoft ile yaptıkları son anlaşma ile o durumda kalktı. Eskiden Sony exclusive olan oyunların yeni sürümleri Xbox (ve PC) cephesine de çıkacak ve karşı olmasına rağmen çapraz platforma destek verecek. Karşılığında da Microsoft kendi bazı serilerini PlayStation'a açacak, Sony'nin çok oyunculu sunucularını kendi sunucu altyapısına çekecek. Yani kısaca Microsoft cephesinde durum "Absolute win.".

Ayrıca ben en azından frekans farkı olsa da yakın seviyede çekirdek sayısı beklerdim ama GPU tarafında fena 16 çekirdeklik devasa bir fark mevcut. 10TFlops civarı güç çıkartmak için frekanslar deli gibi arttırılmış (+405 MHz) ve buda direkt olarak ısı ve elektrik ziyanı olarak bize geri dönecek. Tüm bunların yanında Sony'nin soğutma sistemine PS3'den beri doğru dürüst bir çözüm bulamamasını da ekleyecek olursak (özellikle Slim modelleri) yeni PS5'i de mümkün olduğu kadar ince yapmaya çalışacaklar ve döngüye hoş geldiniz...

Dipnot: Kesinlikle Xbox One kullanıcısı olduğum için Xbox cephesini savunmuyorum fakat Sony'nin oyun konsolundaki gidişatı gidişat değil, kendini sürekli tekrar etmeye dayalı. Fakat aynısını oyun stüdyoları için söyleyemem. Kesinlikle Microsoft'ta bu alanda kendisini git gide geliştiriyor fakat daha öğrenmeleri gereken şeyler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Anlaşma ne zaman oldu?

Microsoft ile yaptıkları son anlaşma ile o durumda kalktı. Eskiden Sony exclusive olan oyunların yeni sürümleri Xbox (ve PC) cephesine de çıkacak ve karşı olmasına rağmen çapraz platforma destek verecek. Karşılığında da Microsoft kendi bazı serilerini PlayStation'a açacak, Sony'nin çok oyunculu sunucularını kendi sunucu altyapısına çekecek. Yani kısaca Microsoft cephesinde durum "absolute Win.".

Ayrıca ben en azından frekans farkı olsa da yakın seviyede çekirdek sayısı beklerdim ama GPU tarafında fena 16 çekirdeklik devasa bir fark mevcut. 10tflops civarı güç çıkartmak için frekanslar deli gibi arttırılmış (+405 MHz) ve bu da direkt olarak ısı ve elektrik ziyanı olarak bize geri dönecek. Tüm bunların yanında Sony'nin soğutma sistemine PS3'den beri doğru dürüst bir çözüm bulamamasını da ekleyecek olursak (özellikle Slim modelleri) yeni PS5'i de mümkün olduğu kadar ince yapmaya çalışacaklar ve döngüye hoş geldiniz...

dipnot: kesinlikle Xbox One kullanıcısı olduğum için Xbox cephesini savunmuyorum fakat Sony'nin oyun konsolundaki gidişatı gidişat değil, kendini sürekli tekrar etmeye dayalı. Fakat aynısını oyun stüdyoları için söyleyemem. Kesinlikle Microsoft'ta bu alanda kendisini git gide geliştiriyor fakat daha öğrenmeleri gereken şeyler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Anlaşma varsa eğer işler değişir. Ghost of T. Oyununu bekliyorum dört gözle.

Fiyatının çok yüksek olacağını düşünüyorum, özellikler harika duruyor yaklaşık 8000TL'lik bilgisayara eşit özellikleri var.
Hocam konsol üreticileri ekran kartı , CPU gibi parçaları kendi anlaşmalı oldukları yerlerden alıyorlar . Yani bizim işlemci , ekran kartı aldığımız yerler neredeyse maliyetinin 2 katına satarken , konsol üreticileri parçaları daha ucuza getiriyor . Bu yüzden konsollarda nVidia , Intel gibi markalar kullanılmıyor . Benim tahminim 500 dolar etiketiyle satışa sürüleceği ve vergilerle beraber ülkemizde 3500 TL civarı olacağı yönünde . Ki şu anda 3500 liraya toplayacağın bir bilgisayar bırak 4K 60 FPS , 4K 30 FPS civarlarını bile zor görür .
PlayStation tanitim özet iyi SSD, güzel SSD hizli SSD, çok hizli olacak, hizli.
Aynen hele o SSD var ya mükemmel bir şey . Ben zaten sunumun SSD kısmında bittim böyle .
Özel oyunmuş felan artık bunlara bakmayacağım. PS4 ve XO çıkarken 60 FPS hayallerimiz vardı. Umarım bu güçlü konsollar 120 FPS sunabilir bize...
Evet 60 FPS hayallerimiz vardı lakin bize 30 FPS verdiler . Şimdi de 4K 60 FPS diyorlar ama konsolları herkes bilgisayarlardan ucuz olduğu için alıyor . Şu anda 4K 60 FPS veren makineler de neredeyse araba parası .

500$ olması çok zor bence. 1 TB M.2 SSD kendi başına 100-150$. Konsol 600$ olur muhtemelen.
$600 bile iyimser diyeceğim ben. En az $749 olur diye tahmin ediyorum. Belki $999 bile olabilir.

Geri
Yukarı