PlayStation 5'i çalışırken fişten çekmek zarar verir mi?

Daha fazla  
PlayStation'ımı aldıktan beri 2 kez yanlışlıkla çalışırken fişten çektim. Biri menüdeyken, diğeri ise FC 24'te oldu. Zarar gelmiş midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
PlayStation'ımı aldıktan beri 2 kez yanlışlıkla çalışırken fişten çektim. Biri menüdeyken, diğeri ise FC 24'te oldu. Zarar gelmiş midir?
Ben de bir zamanlar PS3 ve PS2 kullandım. Eskiden ps2 kapatma tuşuna sürekli basığımda kapanmıyordu fişten çekiyordum en son bozuldu PS3 hala çalışıyor ama dikkat et her şey için aniden gücünü kesmek çok zararlıdır.

Zarar gormemistir ama cekme, ani kapanma hiçbir cihaz icin iyi degil.
çok teşekkür ederim biliyorum fakat ps 5 in içinden çıkan güç kablosu aktarmalı ve aktarıcının ucu biraz oynuyor oynayınca da gidiyor değiştirmeye çalışıcam en kısa sürede.

Ben de bir zamanlar PS3 ve PS2 kullandım. Eskiden ps2 kapatma tuşuna sürekli basığımda kapanmıyordu fişten çekiyordum en son bozuldu PS3 hala çalışıyor ama dikkat et her şey için aniden gücünü kesmek çok zararlıdır.
çok teşekkür ederim biliyorum fakat ps 5 in içinden çıkan güç kablosu aktarmalı ve aktarıcının ucu biraz oynuyor oynayınca da gidiyor değiştirmeye çalışıcam en kısa sürede.

Birkaç kezden zarar gelmez, sürekli tekrar etmemesine bakın öyle bir durumda nadir de olsa zarar gelebilir.

Normal kapattığında bile elektronik bir devredeki devre elemanlarında elektrik her kesilip geri getirildikçe çok ama çok küçük miktarlarda aşınmalar olur, elektronik bir cihazı kendi düğmesiyle veya içerdiği sistem yazılımının kapatma butonundan normal olarak kapatmak bu elemanlar arasındaki akımları sağlıklı bir şekilde sıralı olarak kesme suretiyle yapılan bir işlem olduğu için elektrik komple aniden kesildiğinde dengesiz ve dalgalı bir kapatma işlemi gerçekleşmiş olur, aslında voltaj regülatörleri, dirençler, transistörler gibi elemanlar çiplere dengesiz voltaj gitmesinin önüne geçen elemanlardır ama PS5 in anakartında bu elemanların gerekli sayıda olup olmadığını oturup inceleyemeyiz tabi, bazı firmalar sağlam kartlar yapıyorlar 20 yıl dayanıyor bazıları kalitesiz üretim yapıyor o da fazla dayanıklı olmuyor. Cihazın ana bileşenlerine zaten muhtemelen zarar gelmemiştir ama bunun çok sık olması mikro boyutlarda sürekli bir devre elemanını bozabilir, bunlardan bazıları olmadan cihaz normal bir şekilde çalışabilir ama kalitesiz bir devreyse bir süre sonra muhtemelen devre calışamaz hale gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı