PlayStation tarafında korsan oyunculuk nasıl işliyor?

Akira_MR

Decipat
Makaleler
4
PlayStation tarafında "korsan" oyunculuk nasıl işliyor? Eskiden internette "kırılmış" olarak satılan konsollar görüyordum fakat PS4, PS5 ve yeni nesil XboX konsollarında sanırsam bu durum bitmiş. PC tarafında olduğu gibi her oyun ayrı ayrı DRM ile mi korunuyor yoksa konsol üreticilerinin kırılamayan büyük bir koruması mı mevcut?

Firmware'da bulunan bir açık ile kök yetkisi alınıp ek sistem çağrıları ekleniyor. En azından PS3 için öyle. CFW algılaması da böyle çalışıyor, o sistem çağrılarına çağrı atarak yanıt bekleniyor, eğer yanıt gelirse de CFW olduğu kesinleşiyor.

Hiç bir sistem kusursuz değildir. Dünyanın en değerli şirketlerinden, Apple'ın bile güvenlik açığı varken, Microsoft'un Windows'u, yıllardır geliştiriliyor bu Windows. Yeni bir ürün değil.

Bütün bu şirketlerin hataları varken, elbette Sony'in de var. En başta işletim sisteminde bir açık aranıyor. Aslında o işletim sistemleri, çalıştırma işlemi kısıtlanmış bir Windows gibi düşünebilirsin.

Her şeyi yapabilirsin, ama dosya yöneticisi ve çalıştır fonksiyonları olmayan bir Windows. Çalıştırabildiğin tek şey, imzalı PS Store uygulamaları.

İşte bir şekilde, bu imzaları kopyalamak, taklit etmek, bypass etmek için çalışıyorlar.

PS4'de bu olay internet tarayıcısı, PS3'de ise 3.55 sürümünde bulunan bayağı büyük bir açıktan ortaya çıktı. Birde Sony'in kendi DRM'i var, PS Store ile çalışan bir DRM.

Geri
Yukarı