Korsan oyun yapanlar kazançlarını nereden sağlıyor?

Sokaklarda CD ile oyun satılan dönemlerden beri korsan oynarım daha hayatımda ne bir mail hesabı ne şifre vb. çaldırmışım. Burada millet kendince vicdan mastürbasyonu yapıyor. Al bak ortalık kaç tane "hiç korsan yazılım yok virüs kaptım, Steam hesabımı çaldılar, kartımdan para çekildi" konusu görürsün.

Adını duyuranlara oyun yapımcıları bile rüşvet veriyor "ağırdan al" diye, onu geçtim bunca bağış var ortada. Gidecekler de oyuna para veremeyen kitlenin bilgilerini çalmak için virüs koyacaklar. Bill Gates aşıya çip koydu diyenlerle oyun kıranlar virüs koyuyor diyenler aynı kafada tipler.

Eskiden çoğu grup bir şart beklemeksizin yapıyordu.
Fakat şu an birçok grubun hem piyasadan çekilmesiyle beraber uzun zamandır süren durgunlukla beraber iş artık bağışa döndü.

1. Bağışlar.
  2. Link kısaltma servisleri.
  3. Site reklamları.
  4. İndirme sitesi reklamları.
  5. Reklam virüsleri.
  6. Başka bir işten sağlıyorlar, crack için gönüllü çalışıyorlar.
Bu sebeplerden biri ya da birkaçı.

WinRAR'ı da parayla satın al o hâlde. Sonuçta ücretli program, internetten ücretsizini indirerek korsan kullanmış oluyorsun.
7-Zip var hocam :D

Şaka bir yana 7-Zip yerine WinRAR kullanmak için tek geçerli sebep alışkanlık olur herhalde. 7-Zip'te WinRAR'ın sunabildiği her şeyin daha da fazlası var ve ücretsiz yazılım.

Bu arada WinRAR kullanıyorum.

Sanıldığı gibi herhangi bir kazanç sağlanmıyor. Genelde scene'da bu işler gönüllülük esaslı yürütülür, bu alanda yetenekli olan kimseler zaten gündelik hayatlarında yine benzer işlerde çalışıyorlar. Motivasyonları genelde ideolojik veya kendini ispatlama, isim yapma üzerine oluyor.

Zamanında bir cracker ekibinde yer aldığımda benzer şekilde tanıdığım birkaç kişi vardı. Zararlıyı crackerlar koymaz, sonradan alıp yükleyen uploader'lar koyar. Aksi halde scene'daki itibarı yerle bir olur, zararlı koyanlar kadar incelemesini bilenler de var :)

Web site üzerindeki reklamlar, link kısaltma servisi ve dosya indirme servislerindeki tıklanma ücreti ile.

Geri
Yukarı