Playstation vs PC Sorusuna Açıklama

Arkadaşlar bu kadar sayfa boşuna dil dökmüşsünüz şunu söyleyeyim. PS4 iyi güzel ancak PC'de bir oyunu oynayıp PS4 görüntüsüne ve akıcılığına baktığınızda çok kötü diyorsunuz. Elbetteki istisna durumlar var, ancak mesela konuda Witcher 3 örnek verilmiş. Oyun PS4'de 25 FPS civarında çalışıyor. Ama PC'de o oyunu açıp 60 FPS sabit oynadığınızda ve yüksek grafikler ile gördüğünüzde PS4'e hiç bakasınız bile gelmiyor. İşin bu yanı var, PS4 veya Xbox'un gücü bir yere kadar fakat PC'nin gücünün bir limiti yok. Üstelik ben oyunlarımı bir Xbox kontolleri aldım ve çok rahat şuanda.Genellikle 60 FPS+ ve Ultra grafik seviyesinde bir oyun deneyimini bana konsollar yaşatamaz. (y)

Grafik açısından: PS4 ve PC arasında grafik farkı olması normal zaten. GTX 970 fiyatına PS4. Karşılaştırması mantıksız. Titan X SLI, Intel i7 5960X sisteme karşı PS4 grafikleri elbette düşük kalacaktır.
Oynanabilirlik açısından: PC'de FPS oynamayı kesinlikle PS'ye değişmem. Başkalarına göre bu, tam tersi de olabilir. Kişisel bir soru. Assassins Creed'i ise PS'te oynarım. Oyun kolu olmadan oynanmaz o. Bu soru tamamen kişisel. GTA V için ise fark etmiyor.
Oyun kalitesi: Bu konuda PS daha önde. Özel oyunları var ve oyunlar daha erken çıkıyor.

Yaşım 31 ve eskiden beri konsol oyuncusuyum. Çok kısa süre PC'de oyun oynadım ama artık konsol oyunculuğu Türkiye'de çok sıkıcı bir hal almaya başladı. Konsolu alırken 1299 TLye alabilirsiniz ama oyun fiyatlarından canınız yanıyor. Yeni çıkan oyunlar PS4'de 160-180 TL arasında minimum bulunabilirken, PC'de 60 TL ve yukarı olarak satılıyor. Yani ortalama 2 PC oyunu parasına 1 PS4 oyunu alıyorsunuz. Sürekli oyun oynayan biriyseniz, aradaki fark PC toplamaya değecektir. Tabi özel oyunları saymıyorum, her zaman konsollara özel oyunlar olacak ama bu nesil gördükki "remastered" nesli oldu. Kısa süre içinde PC'e geçeceğim inşallah :)

Çoğu oyunu konsolda düşük grafikler ve çözünürlükte genellikle zar zor 30 FPS oynayabiliyor çoğu insan. PC'deki akıcılık ve görüntü muazzam, oyun kolu olmadan yapamam diyor birçok arkadaşımız al bir PS4 veya neyi beğendiysen onu bağla onunla oyna. Bu zor bir şey değil. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum, Witcher 3 PS4'de kutulu olarak 180₺, arkadaşın dediğine göre de Endonezya PSN ile falan uğraşırsan 120 ₺ civarına düşüyor. Steam'de ise 90 TL. Zar zor 120 TL civarına aldığın oyunda 30 FPS'yi zar zor görmek insanın canını sıkar. Elbetteki istisna durumlar var Batman Arkham Knight gibi ancak o da düzelecek. :) Neyse sonuç olarak benim görüşlerim bu şekilde ben PC'yi tercih ediyorum oyun oynamak için ama elbetteki başka türlü düşünen arkadaşlarımız da var. Onların tercihidir. :)

Son düzenleme:
Bence her yönüyle pc daha rahat. Adam akıllı bir pc almadan önce pc içerisinde hiç oyun oynamazdım. PS3 ile Call Of duty online'a girerdim ve hassas nişan almaya alışana kadar kim bilir kaç tane kafadan yerdim :D
Benim DS4'e alışmam 2-3 gün sürdü. 4.gün ilk defa sunucuyu 1.ci bitirdim. O tamamen yetenek veya benim gibi önceden PS2, PS3 sahibi olmanıza bağlı. Gerçi ben sadece PS2'de COD 2-3 ve World At War oynamıştım ama olsun.

Çoğu oyunu konsolda düşük grafikler ve çözünürlükte genellikle zar zor 30 FPS oynayabiliyor çoğu insan. PC'deki akıcılık ve görüntü muazzam, oyun kolu olmadan yapamam diyor birçok arkadaşımız al bir PS4 veya neyi beğendiysen onu bağla onunla oyna. Bu zor bir şey değil. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum, Witcher 3 PS4'de kutulu olarak 180₺, arkadaşın dediğine göre de Endonezya PSN ile falan uğraşırsan 120 ₺ civarına düşüyor. Steam'de ise 90 TL. Zar zor 120 TL civarına aldığın oyunda 30 FPS'yi zar zor görmek insanın canını sıkar. Elbetteki istisna durumlar var Batman Arkham Knight gibi ancak o da düzelecek. :) Neyse sonuç olarak benim görüşlerim bu şekilde ben PC'yi tercih ediyorum oyun oynamak için ama elbetteki başka türlü düşünen arkadaşlarımız da var. Onların tercihidir. :)
Tamamda senin dediklerin içinde en az GTX 980 Ti lazım. Paran varsa bizede al :D

Benim DS4'e alışmam 2-3 gün sürdü. 4.gün ilk defa sunucuyu 1.ci bitirdim. O tamamen yetenek veya benim gibi önceden PS2, PS3 sahibi olmanıza bağlı. Gerçi ben sadece PS2'de COD 2-3 ve World At War oynamıştım ama olsun.

Tamamda senin dediklerin içinde en az GTX 980 Ti lazım. Paran varsa bizede al :D
Neden 980 Ti gereksin. :) En basitinden 700 ₺'lik kartlarla bile her oyunu yüksek ayarlarda akıcı bir biçimde oynarsın. :D

Kesinlikle PC daha mantıklı. Neden mi;

PS4 aldın 1300 TL, yanına 2 yada hadi 3 olsun, 3 oyun aldın. Tanesi 150'den 450 TL oldu mu ? 1750 TL. Online oynamak istiyorsun PS Plus üyeliği 150 TL, oldu 1900 TL. Sen bu 1900 TL ile aldığın 3 oyunu ortalama olarak 1080p30fps'te oynayacaksın. Bu da GTX750ti performansına denk geliyor aşağı yukarı.

GTX750ti ve i5 4460 kombinasyonuyla oluşturulmuş toplama bilgisayar monitörsüz yaklaşık 1600 TL civarına geliyor. 300 TL fark, o 300 TL ile bilgisayarınızda gündelik işlerinizi de yapabilmektesiniz.

Video çekenler ne yapsın ? PS için ayrıca capture card mı alsın ? Bilgisayarda kayıt programı ücretsiz iken..

Gelelim PC'ye, PC aldın GTX970 i5 4460 kombinasyonu ile, toplam fiyat aşağı yukarı 2700 TL gibi olur. Oyunları torrent indirdin, en sevdiğin 2-3 oyunu Steam üzerinden aldın. Bu oyunları ''GTA 5, COD:AW ve Far Cry 4'' ele alıyorum. Toplam 190+80+110 olarak 380 TL oyun ücreti oluyor. Siz onlarca oyunu ücretsiz oynayıp en sevdiğiniz 3 oyunu toplam 380 TL'ye alıyorsunuz. Toplam 3080 TL oluyor.

Şimdi siz 10 tane oyunu singleplayer, 3 tane oyunu singleplayer+multiplayer şekilde 380 TL'ye mi almayı yeğlersiniz yoksa PS4'te sadece 3 oyunu multiplayer oynamak için 450+PS Plus(150TL) 600 TL mi vermeyi yeğlersiniz ? Ayrıca PC'de GTX970 üzerinde oynadığınız oyunlar 1080p Maxed Out Graphics (Ultra, 4xMSAA 16xAF gibi.) grafiklerinde ortalama 45-50 FPS de çalışacak. Optimize özürlü oyunları da grafik ayarlarını düşürerek High'da falan oynayabilirsiniz.

@Cynara en doğrusunu söylemiş. Ayrıca PS4'de oynayabileceğin oyunlar kısıtlı. Eski nesile çıkmış milyon tane efsane oyun bulunuyor. PC'de bunların hepsini oynayabilirsiniz ancak PS4'de böyle bir imkanınız da yok.

1-2 hafta öncesine kadar PS4 alacaktım. Ama sonradan çok uğraştırıcı bir şey olduğunu gördüm. Bir kere oyunlar 200 TL. İkinci olarak evde tek başıma oynayacağım diyorsan sıkıntı yok ama ikili oynayacaksan 2. Joystick alacaksın. Keza tek başına oynayacaksan MP lazım. Onun için de PSN Plus lazım o da 100 TL yıllık. Ha artıları çok. Belki PC'ye göre daha da çok ama ben bu zahmete girmedim. Dolarda yüksek ayrıca.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı