PlayStation vs Xbox

Normalde PS taraftarıydım şimdi daha da hoşuma gitti. Oyunları falan bayağı iyiymiş. PC alamayıp hikâyeli oyunlar ve PS özel oyunları denemek isteyenler ikinci el bir PS4 falan alıp bu üyeliği de alsa tadından yenmez. Bir de yıllık PS Plus Deluxe veya Extra alsa aylık 30-40 liraya denk düşecek şekilde bu oyunları oynama şansını elde edecek. Bana göre PS önde.

Xbox oyunlarının hepsinin PC'de olduğunu düşünürsek baştaki argümanın komik geldi.

Gülme komşuna gelir başına demişler :)
GoW geldi, Uncharted geliyor, asıl komiklikler bence burada, buna gülsen daha iyi değil mi?

PS Now ile de PC'ye getirmiş gibi bir şey de oluyor hatta :) PS Now bizde yok güya ama VPN ile İngiltere veya ABD üyeliği alınıp, aktif edilip, arayüz aracılığıyla bir daha VPN açmadan oynanabiliyor.

Ha bir de Game Pass bazı oyunları yalnızca Xbox kanadında getiriyor, bazen onu açıp oradan oyunu yüklüyorum :) Neyse, bunlar Game Pass etkileri diyelim. Sony hatta bu konuda bayağı geç kaldı bile diyebiliriz. Ama biz oyuncular için bunlar güzel gelişmeler. Hatta Game Pass son dönemde çok çöp oyun ekledi Indie vereceğim diye.

Kütüphane güzel, ilk defa PS4-5 alacak olanın yeni oyun almasına gerek yok, buraya üye ol, takıl git, mis... Ancak eski bir PS4 sahibi olarak, çoğunluğunu oynadım. Yeni ekleneceklerin performansına bakmak lazım. Böyle düşünürsek de anlamlı mıdır, ölçüp biçmek lazım.​

PS Now Türkiye'ye de gelse çok güzel olur o zaman PC'ye de gerek kalmadan tüm PS oyunlarını iyi bir internet bağlantısına sahipsek rahatlıkla oynarız.

DH'de başlığı vardı yanılmıyorsam, PS üzerinden de yapılabiliyor muydu emin olamadım, VPN aracılığı ile kod vs. alınıp etkinleştirilebiliyordu, bir araştırmanızı tavsiye ederim.

Ben PS'i sattığım için PC üzerinden devam etmek durumunda kalmıştım.​

Son düzenleme:
Gülme komşuna gelir başına demişler :)
GoW geldi, Uncharted geliyor, asıl komiklikler bence burada, buna gülsen daha iyi değil mi?

PS Now ile de PC'ye getirmiş gibi bir şey de oluyor hatta :) PS Now bizde yok güya ama VPN ile İngiltere veya ABD üyeliği alınıp, aktif edilip, arayüz aracılığıyla bir daha VPN açmadan oynanabiliyor.

Ha bir de Game Pass bazı oyunları yalnızca Xbox kanadında getiriyor, bazen onu açıp oradan oyunu yüklüyorum :) Neyse, bunlar Game Pass etkileri diyelim. Sony hatta bu konuda bayağı geç kaldı bile diyebiliriz. Ama biz oyuncular için bunlar güzel gelişmeler. Hatta Game Pass son dönemde çok çöp oyun ekledi Indie vereceğim diye.

Kütüphane güzel, ilk defa PS4-5 alacak olanın yeni oyun almasına gerek yok, buraya üye ol, takıl git, mis... Ancak eski bir PS4 sahibi olarak, çoğunluğunu oynadım. Yeni ekleneceklerin performansına bakmak lazım. Böyle düşünürsek de anlamlı mıdır, ölçüp biçmek lazım.

DH'de başlığı vardı yanılmıyorsam, PS üzerinden de yapılabiliyor muydu emin olamadım, VPN aracılığı ile kod vs. alınıp etkinleştirilebiliyordu, bir araştırmanızı tavsiye ederim.

Ben PS'i sattığım için PC üzerinden devam etmek durumunda kalmıştım.​

Evet GoW çıktıktan 4 yıl sonra PC'ye geldi. Uncharted'da bu yıl çıkacak olsa 6 yıl. 😄 Sony zaten bu oyunlardan zamanında konsolda parayı kaldırdı. Şimdi de PC'den kaymağını yiyor. Yapmakta haklılar da. PC oyuncuları sadece oyunu zaten tüm camia tarafından sindirildikten yıllar sonra oynayabiliyor.

PS Now demişsin ama Cloud Gaming kıyaslaması yapmıyoruz biz burada. Cihazları ve oyunlarını kıyaslıyoruz. Cloud Gaming tüm alanlarda hem PC hem konsollarda sistem gereksinimi dediğimiz olayı ortadan kaldırabilecek bir duruma gelebilir.

Xbox exclusive oyunlar tarafına baktığımızda bile kolay kolay AAA oyunları göremiyoruz. Halo ve Forza serisi zaten PC'ye port edildiği için Xbox aldıracak özel bir oyun kalmıyor.

Sonuçta benim fikrimce de konsol alırken rakip konsolda oynayamadığın oyunlar yarışır. Xbox bu konuda büyük dezavantaj içerisinde.

5600 liraya Series S alıp birkaç güncel oyunu oynamak yerine PS4 hatta biraz param varsa PS4 Pro cihazında Last of Us 1 ve 2 Marvel's Spider-Man ve Miles Morales, Bloodborne, Ghost of Tsushima gibi harika exclusive oyunları oynarım hem de güncel Elden Ring gibi oyunları oynarım. Cihazın zaten 1 - 2 yıl daha desteği devam ediyor. Destek biterse de ikinci elden cihazı zaten çok hızlıca satıp yenisine geçebilirim. Playstation ikinci el piyasasında bile Xbox'dan daha hızlı.

Ben Series S kullanıyorum. Ps5' e bütçe ayıramadığım için alamadım. Son gelecek sistemle beraber Series S 'i satıp üstüne para ekleyerek PS5 almayı düşündüm fakat Playstation Gamepass'e eklenecek ecx. oyunları PS4' te bitirdim. Diğer eklenecek third party oyunların bir kısmı Xbox Gamepass'e de gelebilir, belki içlerinde de vardır. İlk defa exc. oyunları oynayacak biri için mükemmel sistem fakat PS5'in fiyatı da ortada. En azından PS4 alınıp şans verilebilir. Bu arada yanılmıyorsam "day one" olmayacakmış, tek eksi yönü bu olabilir.

PS ülkemizde daha çok tercih edilen bir konsoldu, bu sistemle birlikte daha da çok tercih edilecek. Ben bu karşılaşmada PS seçerim şahsen, zamanında GP için Xbox almış, pişman olmuş birisi olarak bu sistemle birlikte PS beni memnun edecek gibi duruyor. GoW ve RDR yeter diyorum :D

Bu arada PS'nin tüm özel oyunları gelmedi 2-3 tane popüler özel oyun geldi diye neden tüm oyunlar gelmiş gibi davranıyorsunuz anlayamadım :D daha Bloodborne, Until dawn, Horizon forbidden west, ghost of tushima, Spider-Man, TLOU, Uncharted üçleme falan bunlar daha gelmedi. Yeni çıkan GoW da uzun süre gelmez büyük ihtimal, Sony bu oyunlardan parayı kaldırdığı için bilgisayara getirdi. Biraz da oradan kaldırayım gibisinden. Elbet saydığım oyunlar zamanla gelir ama onların üstüne yeni özel oyunlar eklenir. Sony öyle çatır çatır çıkarmaz oyunlarını, bunun dengesini sağlar.

Halihazırda PS daha iyi, ama oyunları hala pahalı hala pahalı. PS Plus güzel bir seçenek oldu, ama yine de her oyunu yok. Konsol olarak da pahalı. Series S'i 3800'e aldım, ikinci el PS4 satıyor beylerimiz aynı fiyata.

Paran varsa PS her halükarda daha iyi bir seçenek, tabi XBOX-PC exc.'leri için de düzgün bir PC'n olacak. Maddiyata bakıyor yani.

Geri
Yukarı