PlayStation5 alınırken nelere dikkat edilmeli?

migration

Kilopat
Merhaba,

Daha önce hiç PS almadım. Yıllardır PC'de oyunlar oynadım. Geçen sene oyun bilgisayarı toplamıştım (3060 Ti ve 5600X'li bir sistem) ama bir şekilde yine bir yerinde arıza oldu arıza olmasa bile bazen ısınma problemleri oldu. Bazı oyunlar PC versiyonunda problemler oluyor örneğin EA FC 24. en iyi parçaları alayım desen çok pahalıya geliyor. Kasanın çok yer kaplaması falan filan derken kısacası artık PC oyunculuğunun dertlerinden bıktım. Bir oyun çıktığı zaman PC kaldıracak mı diye düşünmek istemiyorum. Bu sebeple PS saflarına geçmek, en azından denemek, istiyorum.

İnternetten araştırayım dedim bir sürü söylem var. Yok şu garantili olsun yok şöyle olsun yok Slim alma çok ses yapıyor yok digital sürüm alma vesaire. Benim de kafam karıştı açıkçası. Bunların yanı sıra bir de nereden güvenli bir şekilde alabilirim o da belirsiz. Vatan Bilgisayar gibi mağazalar aklıma geldi ilk etapta. Olası arıza gibi durumlarda muhatap olacağım bir birim olsun diye düşündüm.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Alabiliyorken resmi garantili yani Eurasia garantili alman en iyisi. Cihazının bir kopyası Sony'de duruyor gibi düşün. Bir sıkıntıda yenisiyle değiştiriyorlar. Resmi garanti için dört tane yer var zaten; D&R, Vatan, Teknosa, Mediamarkt. Şuan en uygunu D&R de satılıyor. Alacaksan oradan al. PS5 Slim Standart Edition 1 TB SSD Oyun Konsolu (Eurasia Garantili).

Kasa modeli olarak artık sıfır alacaksan Slimden başka şansın yok zaten. Fat kasalar üretimi durduğu için piyasa da çok kalmadı. Kaldıysa da stokların azlığından yüksek fiyattan satılıyorlar. Bazı kişiler fat daha iyi der bazıları slim. Çok takma yeni seriyi almak daha mantıklı. PS5 zaten pc kadar çok ses yapan bir alet değil. Isınmada da maksimum 3-5 derece vs oynuyordur.

Digital vs CD lide, varsa bütçen CD li sürümü alman daha mantıklı. Kutulu oyunlarını bitirdikten sonra satabilir veya takaslayabilirsin. PSN Store'dan kaldırılmış oyunları mesela kutusunu bulursan aynı şekilde oynayabilirsin. Eski Fifalar, PESler vs. gibi.

Ürününü resmi garantili alırsan, aldığın firmayla uğraşmayacaksın zaten. Sony'nin kendisine cihazı götürmen gerek. İthalatçı alırsan bildiğim güvenilir bir kaç yer var: ALB Teknoloji, KEGAMES, Yasin_Elektronik, Fly Technology Ankara. Bunlarla yüksek ihtimal sıkıntı yaşamazsın. Kişisel olarak önerim benimde kendi PS5'imi aldığım Yasin_Elektronik olur. Ben resmi garantili almıştım ama baktığımda madur olan neredeyse kimseyi görememiştim.

Cevap için çok teşekkür ederim. Açıklayıcı oldu.
Rica ederim. Çok kısa üstte yazdığım kısmen bir yanlışı da düzelteyim.
Ürününü resmi garantili alırsan, aldığın firmayla uğraşmayacaksın zaten. Sony'nin kendisine cihazı götürmen gerek.
Eskiden Sony'nin belirlediği bir kaç servise götürürdün cihazı. Hala yapılabiliyor ama distribütör değiştikten sonra bir olayı kalmadı. Cihazını direkt Bilkomla iletişime geçip kendilerine yollaman daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı