Polinom sorusu nasıl çözülür?

Gdjer372

Hectopat
P ve Q birer polinom. P(x) ve Q(x)'i sağlayan bazı değerler verilmiştir.

P(3) = -1
P(5) = 3

Q(3) = 2
Q(5) = 4

P(x).Q(x) in Xkare - 8x +15 ile bölümünden kalan kaçtır?
A) 21-3x
B) 7x-23
C) 4x-19
D) 5x-33
E) 9x-29

@Vavien. @Blacksidemre buna da bakabilirseniz çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Polinomları hiç hatırlamıyorum. Aklıma yattığı şekilde gideceğim.
Bölen (x-5)(x-3) şeklinde yazılabilir. İki polinom çarpımında ayrı ayrı çarpma yapılabilir. Hatta bölme de yapılabilir. Yani ben P * Q / bölen işlemini P / bölen * Q / bölen yapabilirim. Hatta böleni de ayırabilirim.
Bu durumda 3 verince -2, 5 verince 12 çıkması gerekiyor. Bu şartı da B şıkkı sağlıyor.

Bunun dışında iki noktası bilinen doğru denklemi ile P ve Q polinomlarını bulup bakkal bölmesi de yapabilirsin. Aynı şey çıkacaktır.

Polinomları hiç hatırlamıyorum. Aklıma yattığı şekilde gideceğim.
Bölen (x-5)(x-3) şeklinde yazılabilir. İki polinom çarpımında ayrı ayrı çarpma yapılabilir. Hatta bölme de yapılabilir. Yani ben P * Q / bölen işlemini P / bölen * Q / bölen yapabilirim. Hatta böleni de ayırabilirim.
Bu durumda 3 verince -2, 5 verince 12 çıkması gerekiyor. Bu şartı da B şıkkı sağlıyor.

Bunun dışında iki noktası bilinen doğru denklemi ile P ve Q polinomlarını bulup bakkal bölmesi de yapabilirsin. Aynı şey çıkacaktır.
Dediğinizi yaptım payda 0 oluyor hocam.

Payda sıfır oluyor da sana payı alıp paydaya böl demedim ki ben. Asıl ilgilendiğin şey o kesrin sonucu. Pay kısmı da önemli. kesrin sonucunda çıkacak şeyler zaten sana soruda verilen sayılar. Polinom konusuna hiç çalıştın mı?
TYT AYT konularım bitik zaten. İşlemi nasıl yaptığınızı atar mısınız?
@Vavien. Tamam şimdi anladım. Sağolun 👍.

Son düzenleme:
Kafamı görmek isteyeceğinizi sanmıyorum.

Konuları kendinizce bitirmişsiniz ama açıkça görülüyor ki kavrayamamışsınız.

P polinomumuz var. Hatta kendisi aslında 2x - 7 ama biz şimdilik P diyelim ona. Onu x - 3'e böleceğiz.
P / (x - 3) = R ve kalan için de S deyip iki polinom tanımlamış olalım. Bölüm R oluyor.
Şimdi biz P = R * (x - 3) + S şeklinde yazabiliyoruz. İki tarafta da x yerine 3 koyabiliriz, çünkü iki taraf eşit. R * (x - 3) kısmı sıfıra eşit olacak, bu durumda elimizde sadece S(3) kalacak. P polinomunun x - 3'e bölümünden kalan polinom S polinomu. Bunu öyle tanımlamıştık. Bu durumda P polinomunun x - 3'e bölümünden kalan polinomu, böleni sıfır yapan değeri girdi aldığında oluşan değeri bulmak için kullanabiliriz.
Bize de ilgili değerleri vermişler. Yapmanız gereken şey x - 3'e bölümünde kalanı bildiğiniz iki fonksiyonun değerini çarpmak. Bu da -1 * 2 demek. Soru zorlaşsın diye bir de x - 5'e bölmüşler. Bu yüzden 12 de oradan geliyor. Bu sayede sonuç polinomunda 3 girdisi için -2, 5 girdisi için ise 12 çıkacağını biliyoruz. Oturup deneyerek doğru cevabı buluyoruz.

Veya verilenlerden P polinomunun 2x - 7, Q polinomunun x - 1 olduğunu bulup bu ikisini çarpıyoruz ve 2x^2 - 9x + 7 elde ediyoruz. Bunu bakkal bölmesi ile x^2 - 8x + 15'e bölüyoruz. Bölüm 2 çıkar. Kalan da 7x - 23.

Konuları kendinizce bitirmişsiniz ama açıkça görülüyor ki kavrayamamışsınız.
Kağıt üzerinde olmadığı için çözümünüzü tam anlayamadım başta. Sonradan farkettim. Ara sıra yapamadığım sorular çıkabiliyor. Ama konuları kavrayamadığımı sanmıyorum Acil yayınlarını çözüyorum. Video çözümde 5 yıldız attığı zor LTİ sorularını rahatça yapabiliyorum kendim.

Geri
Yukarı