Sayısal Polinom sorusunda derecede hata mı var?

walkerrr

Centipat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocanın 50:40 da çözdüğü üzerinde AYT yazan soruda hoca çözümü yaparken 2 taraf da da karesini alıyor ama soruda 3. dereceden demiş. Küpünü alması gerekmiyor muydu? Öyle çözdüğümde cevap yalnız II çıkıyor.

Ne demek istediğinizi anlayamadım, 3. dereceden dediği için toplamda 3 tane x’li terim olması gerekmekte. Gerçek olarak 2 tane kökü bulunduğu için ve üçüncü dereceden olduğu için 3. x’li çarpan da bu köklerin birisinin aynısı olması gerekmekte. Bu yüzden ya x-2 ya da x-3’ü tekrar yazıyor. sonuçta 3 tane x’li çarpan ortaya çıkıyor ve 3. dereceden oluyor.

Ne demek istediğinizi anlayamadım, 3. dereceden dediği için toplamda 3 tane x’li terim olması gerekmekte. Gerçek olarak 2 tane kökü bulunduğu için ve üçüncü dereceden olduğu için 3. x’li çarpan da bu köklerin birisinin aynısı olması gerekmekte. Bu yüzden ya x-2 ya da x-3’ü tekrar yazıyor. sonuçta 3 tane x’li çarpan ortaya çıkıyor ve 3. dereceden oluyor.
Hocam orda sıkıntı yok ikisininde karesini alıyor ya 3. dereceden dediği için küpünü alması gerekmez mi?

Yandaki x ile de çarpıyorsun ya, onla da çarpınca 3. dereceden oluyor. O yüzden bir tane parantez içinin karesini almak yeterli.
İşte karesi yerine 3. dereceden olduğu için küpünü almıyor muyuz?

Hocam orda sıkıntı yok ikisininde karesini alıyor ya 3. dereceden dediği için küpünü alması gerekmez mi?

İşte karesi yerine 3. dereceden olduğu için küpünü almıyor muyuz?
Parantezin içini küp olarak alırsak yandaki x ile çarpılınca 4. derece olur. Yandaki parantezin içindeki x'i adamdan saymıyor musunuz? 😅

Parantezin içini küp olarak alırsak yandaki x ile çarpılınca 4. derece olur. Yandaki parantezin içindeki x'i adamdan saymıyor musunuz? 😅
Hocam parantezin içini demiyorum ki. 3. dereceden bir polinom olduğu için mesela (x-3)² yerine (x-3)³ almamız gerekmez mi o kısmı anlayamadım tam. 3 tane x olunca 3. dereceden mi oluyor.

Sorunun neresini anlamadınız veya hatanın nerede olduğunu anlayamadım soru çok açık ve net.
2 adet kökünün bilgisi verilmiş ve birbirinden farklı 2 adet kökü var diyor. 3. dereceden olup 2 adet kökü varsa birisi çift katlı olacaktır ki 3. dereceden olabilsin. Bu bilgiyi yorumlayıp 2 ihtimal üzerine işlem yapıyorsunuz sonrası geliyor zaten. Soruda eksik veya hatalı bir şey yok çok kalıp bir soru tipi.

Hocam parantezin içini demiyorum ki. 3. dereceden bir polinom olduğu için mesela (x-3)² yerine (x-3)³ almamız gerekmez mi o kısmı anlayamadım tam. 3 tane x olunca 3. dereceden mi oluyor.
Temelden sıkıntı var yani.

Polinomda en yüksek üsse sahip x'in üssü kaçsa polinomun derecesi de o oluyor.
x=1. derece
x^2= 2. derece
x^3= 3. derece

Temelden sıkıntı var yani.

Polinomda en yüksek üsse sahip x'in üssü kaçsa polinomun derecesi de o oluyor.
x=1. derece
x^2= 2. derece
x^3= 3. derece
Sorunun neresini anlamadınız veya hatanın nerede olduğunu anlayamadım soru çok açık ve net.
2 adet kökünün bilgisi verilmiş ve birbirinden farklı 2 adet kökü var diyor. 3. dereceden olup 2 adet kökü varsa birisi çift katlı olacaktır ki 3. dereceden olabilsin. Bu bilgiyi yorumlayıp 2 ihtimal üzerine işlem yapıyorsunuz sonrası geliyor zaten. Soruda eksik veya hatalı bir şey yok çok kalıp bir soru tipi.
Anladım hocam teşekkürler.

Bu soruyu sorup 3D çözmeniz garip, bu seviyede sorularınız varsa 3d size ağır kaçabilir bilginiz olsun. Başka kaynaklara yönelmenizi ve temelinize el atmanızı tavsiye ederim. En temel şeylerden birisi olan derece kısmında sıkıntı çekiyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı