Pop!_OS Kullanılır mı?

Geçen kurucaktım Pop!_OS'u ama kurulum ekranında sadece MBR vardı diye vazgeçmiştim. Tekrar deneyeceğim. İndirmeye başladım.
Anakart menüsünde USB'niz bir kendi tam adıyla bir de "UEFI: USB'in tam adı" şeklinde gözüküyorsa UEFI olanı seçin.
Virüs kelmesini sonsuza kadar unutmak mı? :D Mesela FontOnLake diye malware var.
Linux üzerindeki zararlılar genelde sunucuları hedefler ve bulaşan kişi sayısı gerçekten çok az.
Sürücülerler de uğraşırsınız. Sistemi kurduktan sonra ekran kartı driver'ı kurmalısınız, en basitinden.
AMD ve Intel görüntü kartlarında sürücü kurmanıza gerek yok. Çekirdeğin içinde var. NVIDIA kartınız varsa oyun ve görüntü işleme yapmayacaksanız yine gerek yok, oyun oynayacaksan, Blender gibi programlar kullanacaksanız NVIDIA sürücülerini kurabilirsin.

Windows'ta GeForce Experience kur, sürücü güncellesin, bozuk çalışsın, DDU ile kaldır, eski sürüm kur. Fark ederseniz Windows'ta daha büyük bir sürücü problemi var.

Son düzenleme:
Hocam forumda dolaşırken bir konuda Linux'ta DirectX yok denildiğini gördüm. Linux'ta DX olmadan Windows oyunları nasıl çalışıyor peki?

Linux'ta 2 tane oyun açmak için yazılım vardır. Proton ve Lutris. Proton Windows oyunlarını açarken Lutris ise Epic Games veya farklı platformlardaki oyunları açar. Wine programını biliyorsunuzdur Linux içinde Windows dosyaları oluşturarak Windows dosyalarını açmanızı sağlıyor. Linux'un desteklemediği program olmadığı için oyunları o şekilde DirectX ile açabiliyorsunuz proton denen yazılımı kurarak. Veya OpenGL ile de açabilirsin. Linux'ta yapamayacağın şey yok. Protonun yaptığı şey kısaca bilgisayarı Windows gibi gösterip oyunları açmak.

Linux'ta 2 tane oyun açmak için yazılım vardır. Proton ve Lutris. Proton Windows oyunlarını açarken Lutris ise Epic Games veya farklı platformlardaki oyunları açar. Wine programını biliyorsunuzdur Linux içinde Windows dosyaları oluşturarak Windows dosyalarını açmanızı sağlıyor. Linux'un desteklemediği program olmadığı için oyunları o şekilde DirectX ile açabiliyorsunuz proton denen yazılımı kurarak. Veya OpenGL ile de açabilirsin. Linux'ta yapamayacağın şey yok.
Bahsettiğiniz yazılımların hepsini kurmam gerekecek büyük ihtimal bilgilendirme için teşekkürler.

Sürücü kurmaya gerek olmadığının gerçek olmadığını söyleyenler var, hangisi doğru anlamadım.

Bahsettiğiniz yazılımların hepsini kurmam gerekecek büyük ihtimal bilgilendirme için teşekkürler.

Sürücü kurmaya gerek olmadığının gerçek olmadığını söyleyenler var, hangisi doğru anlamadım.

Pop_os! İçinde zaten dahili bir NVIDIA sürücüsü bulunuyor. Onun için kurmana gerek yoktur. Linux Mint kuracaksan kurman gerekebilir onda da yardım ederim. Proton kurmak çok basit bir iş bir de.

Pop_os! İçinde zaten dahili bir NVIDIA sürücüsü bulunuyor. Onun için kurmana gerek yoktur. Linux Mint kuracaksan kurman gerekebilir onda da yardım ederim. Proton kurmak çok basit bir iş bir de.
Hocam NVİDİA için zaten İSO dosyasının indirirken seçiyoruz. AMD, İntel ekran kartları için durum nasıl?

Yeni konular

Geri
Yukarı