Pop!_OS NVIDIA kullanılmıyor

Laptop modeliniz ne hocam?
packardbell easynote tsx66hr

Dpkg: NVIDIA-driver-390 paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure):
Bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
Ayarlanıyor: Tree (2.0.2-1)...
Apport raporu yazılmadı çünkü hata iletisi bu durumun bir önceki hatadan kaynakl
Anan bir hata olduğunu belirtiyor

Uğraşmak yerine bunu dene bakalım. Yine olmazsa yardımcı olmaya çalışırım.

Not: Secure Boot'u kapatmayı unutma.

Hocam dediğiniz gibi nvdasız sürümü kurdum ve sürücüyü kurmaya çalışırken böyle bir hata veriyor

Son düzenleme:
Dpkg: NVIDIA-driver-390 paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure):
Bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor

Ubuntu depodaki varsayılan çekirdek sürümlerinde derlenebilecek şekilde Nvidia-390 sürücüsüne yamalar ekliyor. Böylece çekirdeğin güncellenen sürümlerinde değişen makro ve API'lerle sorun çıkarmayacak şekilde Nvidia-390 sürücüsü derlenebiliyor.

PopOS ise Ubuntu deposundaki varsayılan çekirdekten daha güncel bir çekirdek sürümü kullanıyor. Daha güncel çekirdekteki değişen makro ve API'lere göre Nvidia-390 sürücüsü güncellemediği için derlenme sorunu yaşanıyor.

Bu durumda yapman gereken PopOS yerine, Ubuntu ya da Ubuntu türevi bir dağıtım kurmak. Mesela Linux Mint Cinnamon sürümü kurabilirsin. Linux Mint varsayılan çekirdek olarak, Ubuntu deposundan gelenleri kullanıyor. Böylece Nvidia-390 sürücüsü derlenebilir. Linux Mint Cinnamon'un Nvidia desteği de iyi durumda. Nvidia sürücüsünü kurduktan sonra sistem çekmesindeki bir araçla GPU arasında geçiş yapılabiliyor, nvidia-settings aracını açmaya gerek kalmıyor.

Ubuntu depodaki varsayılan çekirdek sürümlerinde derlenebilecek şekilde NVIDIA-390 sürücüsüne yamalar ekliyor. Böylece çekirdeğin güncellenen sürümlerinde değişen makro ve API'lerle sorun çıkarmayacak şekilde NVIDIA-390 sürücüsü derlenebiliyor.

Pop!_OS ise Ubuntu deposundaki varsayılan çekirdekten daha güncel bir çekirdek sürümü kullanıyor. Daha güncel çekirdekteki değişen makro ve API'lere göre NVIDIA-390 sürücüsü güncellemediği için derlenme sorunu yaşanıyor.

Bu durumda yapman gereken Pop!_OS yerine, Ubuntu'ya da Ubuntu türevi bir dağıtım kurmak. Mesela Linux Mint Cinnamon sürümü kurabilirsin. Linux Mint varsayılan çekirdek olarak, Ubuntu deposundan gelenleri kullanıyor. Böylece NVIDIA-390 sürücüsü derlenebilir. Linux Mint Cinnamon'un NVIDIA desteği de iyi durumda. NVIDIA sürücüsünü kurduktan sonra sistem çekmesindeki bir araçla GPU arasında geçiş yapılabiliyor, NVIDIA-settings aracını açmaya gerek kalmıyor.

Linux Mint cinemium denedim daha önce hocam ikide bir ekran gidip geliyordu Ubuntu ise fazla buglu hazır güzel bir dağıtım buldum diye düşünmüştüm bu da tırt çıktı Arch dağıtımlarının abudik subudik güncellemelerinden bahsetmiyorum bile zaten Linux yüklememe sebebim Windows'tan sıkılmamdı ama sorun üstüne sorun hiç stabil bir dağıtım yok... Aslında macOS deneyebilirim ama nvda ve ağ kartı sürücülerini kurabilir miyim emin değilim ssdyide fazla yormak istemiyorum

Linux Mint cinemium denedim daha önce hocam ikide bir ekran gidip geliyordu Ubuntu ise fazla buglu hazır güzel bir dağıtım buldum diye düşünmüştüm bu da tırt çıktı Arch dağıtımlarının abudik subudik güncellemelerinden bahsetmiyorum bile zaten Linux yüklememe sebebim Windows'tan sıkılmamadı ama sorun üstüne sorun hiç stabil bir dağıtım yok... Aslında macOS deneyebilirim ama nvda ve ağ kartı sürücülerini kurabilir miyim emin değilim ssdyide fazla yormak istemiyorum

Ekran sorunu Nvidia sürücüsünden kaynaklanıyor olabilir, Linux Mint Cinnamon ile Nvidia sürücüsünü kurmayı deneyebilirsin.

hocam kurum ekranında gitdiği için kuramadım

Sistemi kurtarma kipinde açarsan, büyük ihtimalle sorun yaşamazsın.

Grub menüsü => Gelişmiş seçenekler => Çekirdeğin kurtarma kipi => Kurtarma menüsü => resume seçeneği ile sistemi açmayı deneyebilirsin. Açılışta Grub menüsü görünmüyorsa, açılış sırasında ESC ya da shift tuşlarına basarak ulaşabilirsin.

Nvidia sürücüsü kurtarma kipinde kuracaksın.

Sistem kurulumunu da uyumluluk kipinde yapacaksın. Açılış seçenekleri — Linux Mint Installation Guide belgelendirme çalışması

Sistemi kurtarma kipinde açarsan, büyük ihtimalle sorun yaşamazsın.

GRUB menüsü => Gelişmiş seçenekler => Çekirdeğin kurtarma kipi => Kurtarma menüsü => resume seçeneği ile sistemi açmayı deneyebilirsin. Açılışta GRUB menüsü görünmüyorsa, açılış sırasında ESC'ya da Shift tuşlarına basarak ulaşabilirsin.

NVIDIA sürücüsü kurtarma kipinde kuracaksın.

Sistem kurulumunu da uyumluluk kipinde yapacaksın. Açılış seçenekleri — Linux Mint Installation Guide belgelendirme çalışması

Tamamdır hocam bir de bunu deneyelim bu sefer Dual boot yapmayı düşünüyorum konu kapanabilir abüdük gübük bir sorunla karşılaşmam umarım

Geri
Yukarı