Neden Pop!_OS kullanmalısınız?

Soyle bir şey soylemeliyim ki buradakilerin hepsi diger dagitimlarda da mumkun. Gercekten minimal bir sistem arayisindaysaniz Void, Arch, Gentoo gibi dagitimlara istiyorsaniz de veya sahsen wm kurabilirsiniz. NVIDIA ile yirtilmayi cozmek cok kolay zaten, sudo gedit /etc/modprobe.d/nvidia-drm-nomodeset.conf yapip acilan pencereye options nvidia-drm modeset=1 yazip kaydediyorsunuz ve sudo update-initramfs -u yapiyorsunuz. Aslinda siz GNU/Linux ozelliklerini soyluyorsunuz Pop'un degil.
Update-initramfs her distroda yok. Arch'da mkinitcpio ile yapiliyor diye biliyorum mesela. Ayrica butun "just-works" distrolari birebir diger distrolarda da yapilabilir, size gore o zaman just-works distrolarinin amaci yok.

Pop!_OS'in hedef kitlesi Arch'i halihazırda kurabilen degil zaten, GNU/Linux'a yeni giren birisi icin bir distro olmak. Ona bakarsan Arch'daki her şeyi de baska distrolara kurmak mumkun, Gentoo'nun da, Void'in de mumkun.

Ben yirtilma sorunu birkac kez yasadim, yasadigimda da modeseti acmak yardim etmedi. Cogunlukla bir compositor ile duzelen bir problem.

Ben yirtilma sorunu birkac kez yasadim, yasadigimda da modeseti acmak yardim etmedi. Cogunlukla bir compositor ile duzelen bir problem.

Nvidia'daki hibrit GPU yırtılma sorununun kompozitör ile alakası yok, dahili GPU ve harici GPU ile ilişkili bir sebebe dayanıyor, adı da bu sebeple olsa gerek PRIME Synchronization olarak geçiyor. Kompozitör'ün Vsync ile sorunu varsa elbet işe yaramaz, bu işlem kompozitörün sorununu çözme amaçlı değil zaten.

NVIDIA'daki hibrit GPU yırtılma sorununun kompozitör ile alakası yok, dahili GPU ve harici GPU ile ilişkili bir sebebe dayanıyor, adı da bu sebeple olsa gerek Prime synchronization olarak geçiyor. Kompozitör'ün V-Sync ile sorunu varsa elbet işe yaramaz, bu işlem kompozitörün sorununu çözme amaçlı değil zaten.
Bilmiyorum, genellikle ben compositorü açınca düzeliyor.

Update-initramfs her distroda yok. Arch'da mkinitcpio ile yapiliyor diye biliyorum mesela. Ayrica butun "just-works" distrolari birebir diger distrolarda da yapilabilir, size gore o zaman just-works distrolarinin amaci yok.

Pop!_OS'in hedef kitlesi Arch'i halihazırda kurabilen degil zaten, GNU/Linux'a yeni giren birisi icin bir distro olmak. Ona bakarsan Arch'daki her şeyi de baska distrolara kurmak mumkun, Gentoo'nun da, Void'in de mumkun.

Neden Pop kurmalisiniz diye acildigi icin soyledim, Void'de de xbpx-reconfigure linux mesela Initramfs icin.

Öncelikle selam arkadaşlar, bu benim Sosyal'deki ilk başlığım. Benim bir laptop cihazım var ve kabaca Intel ve NVIDIA ekran kartım var. Şimdi Pop OS'u neden kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

1 - NVIDIA'ya özel ISO dosyasının olması. (müthiş, benim gibi çift ekran kartlı bilgisayarlara tam destek, oyuncular için çok iyi bir şey.)

2 - Sistem minimum bir şekilde geliyor (içerisinde sadece ihtiyacınız olan uygulamalar var, bu da minimalizm demek.) (Birkaç uygulamayı ben yükledim tahmin edebileceğiniz üzere, normalde tertemiz geliyor.)

3 - GNOME masaüstünü en iyi kullanan distro (açık ara hem de.)

4 - Ubuntu tabanlı (bu da demek oluyor ki bir sorun olduğunda tak diye çözüm buluyorsunuz.)
5 - NVIDIA ekran kartınız varsa yukarıda bahsettiğim ISO dosyasını indirdiyseniz ekran kartınıza uyumlu en güncel driveri tamamen otomatik bir şekilde yüklüyor.

6 - Sistemi NVIDIA ekran kartıyla kullanırken yırtılma, gecikme vs. kesinlikle olmaması.

7 - Battery Life - Balanced - High Performance olmak üzere 3 tane güç yönetim modu mevcut.
Şimdi kuracağım bakalım.

Minimalizm arıyorsanız Tiny Core Linux derim. Damn Linux zamanlarından tanırım. Oyunlarda nasıldır, onu da oyun meraklıları araştırsın.

Geri
Yukarı