Pop!_OS vs Arch

Pop!_OS'da üzmez, fakat bana göre saf Arch çok daha iyi. Hem özelleştirme, hem güncellik, akıcılık bakımından Arch çok daha iyi bana kalırsa, şahsen ben olsam Arch kurardım. Zaten arch kurulumu aşırı kolaylaştı, archinstall yazıp türkçe bir şekilde kurabiliyorsunuz.

Bana kalırsa diğer kurulumlardan net olarak daha hızlı archinstall. Tek yapman gereken, interneti kontrol edip archinstall yazmak olacaktır. Zaten özelleştirme bakımından bütün distrolardaki tema, görünümü yapabildiğin için de üzmez seni.

Arch güzeldir ama her şeyini sizin kurmanız gerekiyor. Bence bu işlerle ilgilenmiyorsanız buna gerek yok.
Arch kurmak asiri kolay aslinda.
Disk bolumlerini ayarlayip bagliyorsunuz, rootfs bolumunu ve kernel'i indiriyorsunuz ve kalan minik ayarlamalari yapiyorsunuz (Hostname ve Network gibi).
Mesela Gentoo'da kernel'i manuel olarak sisteminize uyumlu halde konfigure edip derlemeniz gerekiyor. Kucuk bir kernel modulunu bile unutursaniz chroot'a girip duzeltmeniz gerekir.
Arch bunlarin yaninda cocuk oyuncagi.

Arch Linux'un daha iyi olduğunu düşünüyorum. Hem paket yöneticisi hızlı hem kaynakları geniş.
Özelleştirmeler isteyeceğiniz şekilde oluyor.

Kurulum yapmak isterseniz kendi hazırladığım Arch Linux kurulum betiğini önerebilirim.

Temel olarak şu paketleri kurar:
Kod:
base
base-devel
linux
linux-headers
linux-firmware
git
nano
networkmanager
xf86-input-libinput # Touchpad içindir, isteğe bağlı kurmazsınız zaten.
ntfs-3g
efibootmgr
grub
os-prober
Bunlardan sonra artık sistemi kendiniz dizayn edersiniz.

Arch kurmak aşırı kolay aslinda.
Disk bolumlerini ayarlayip bagliyorsunuz, rootfs bolumunu ve Kernel'i indiriyorsunuz ve kalan minik ayarlamalari yapiyorsunuz (Hostname ve Network gibi).
Mesela Gentoo'da Kernel'i manuel olarak sisteminize uyumlu halde konfigure edip derlemeniz gerekiyor. Kucuk bir kernel modulunu bile unutursaniz Chroot'a girip duzeltmeniz gerekir.
Arch bunlarin yaninda çocuk oyuncagi.

Haklısınız hocam son 3 aydır Arch tabanlı distrolar ve kendisini kullanıyorum. Ama sadece kurulumda değil birçok yerde çoğu şeyi siz yapmanız gerekiyor. Bu ilk başlarda keyifli geliyordu fakat günlük kullanımımda sıkıntılar çıkıyordu. O sebeble söylüyorum bunları yoksa şu an Archcraft kullanıyorum bende.

Haklısınız hocam son 3 aydır Arch tabanlı distrolar ve kendisini kullanıyorum. Ama sadece kurulumda değil birçok yerde çoğu şeyi siz yapmanız gerekiyor. Bu ilk başlarda keyifli geliyordu fakat günlük kullanımımda sıkıntılar çıkıyordu. O sebeble söylüyorum bunları yoksa şu an archcraft kullanıyorum bende.

Ornek verir misiniz hocam? Laptopumda Arch tabanli artix kullanıyorum, hiç boyle dusunmedim.

Arch Linux'un daha iyi olduğunu düşünüyorum. Hem paket yöneticisi hızlı hem kaynakları geniş.
Özelleştirmeler isteyeceğiniz şekilde oluyor.

Kurulum yapmak isterseniz kendi hazırladığım Arch Linux kurulum betiğini önerebilirim.

Temel olarak şu paketleri kurar:
Kod:
base.
base-devel
linux.
linux-headers
linux-firmware
git.
nano.
networkmanager.
xf86-input-libinput # Touchpad içindir, isteğe bağlı kurmazsınız zaten.
ntfs-3g
efibootmgr.
grub.
os-prober
Bunlardan sonra artık sistemi kendiniz dizayn edersiniz.

Teşekkürler zaten Wiki'den kurmayı biliyordum ama OS-prober dualboot ile ilgili değil mi?

Teşekkürler zaten Wiki'den kurmayı biliyordum ama OS-prober dualboot ile ilgili değil mi?
Dual Boot yapmak isteyen olursa diye ekledim. Eğer bu betik ile kurulum yapacak olursanız o paketi silebilirsiniz.

Ayrıca dosyayı düzenleyip kendi kurmak istediğiniz paketleri de koyabilirsiniz.

Zaten archinstall ile kurduğunuzda sonradan size değişiklik yapıp yapmamak istediğinizi soruyor. Oradan istediğiniz ayarı yapabilirsiniz.

Ornek verir misiniz hocam? Laptopumda Arch tabanli artix kullanıyorum, hiç boyle dusunmedim.

Discord açıkken gruplar arası geçiş yapınca hafiften kasıyordu. Vim ile kod yazdığım için terminal benim için önemli Arch'ta sadece oh-my-zsh ile düzenleyebiliyordum terminalin görünüşünü(buda ayarlanabilir büyük ihtimalle ben yapamadım). Ve ayarlayamadığım bir kaç sıkıntılar vardı eminim çoğu düzenlenebilirdi ama ben biraz kolaya kaçmak istedim ve benim için güzel ve basit olan archcraft'a geçtim.

Geri
Yukarı