Potansiyometre tam kapasite kullanılmıyor

AJudge

Hectopat
Potansiyometreyi çevirdiğimde normalde 0 ile 1023 arası değer almam gerekirken 0 a ulaşıyor ama maksimum 870 civarı oluyor bunun nedeni nedir acaba? Ayrıca arduino'da 3.3V'dan 5V'ye alınca değer daha da düşüyor. Bilen varsa sevinirim.

@AJudge 0 ile 1023 değerleri nedir öncelikle? Hangi birimi kullanıyor orası? Potansiyometre 50K ise ölçü aleti ile teyit edebilirsiniz bunu. Eğer potansiyometre doğru direnç aralığında ise yorumlamada sorun vardır.

Katılıyorum bir de MMJoy ayarlarını gözden geçirin yanlış hatırlamıyorsam Arduino'ya yanılımı yüklerken bit ayarlanıyordu. X y Z de.

Program da bit 10 olarak ayarlı acaba yükseltsem olur mu deneyeyim bir.

Hocam YouTube'da videoları vardı 8 bit filan olması lazım. Ama çok zaman oldu pek hatırlayamadım.
mm.png

Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her şeyi doğru yaptığımda 670 lerde oluyor ama 5V'den 3.3V'e alınca başka denediğim bir potansiyometrede 975 değerlerine kadar ulaştım ama hala birazcık kayıp var neden oluyor anlamadım hani potansiyometreler bozuk desem hepsi değildir heralde çünkü elimde yaklaşık 12-13 tane var.

Farklı analog pinlerinde denedin değil mi hocam? Gerçi arduinodada sorun olabilir. 1023 okumak zorundamı sistem? Zaten direksiyon yapacaksanız bile orta noktasını kullanacaksınız. Veriyi düzgün okusun yeter atlama yapmasın sizin için yeterli olur diye düşünüyorum ben.

Farklı analog pinlerinde denedin değil mi hocam? Gerçi arduinodada sorun olabilir. 1023 okumak zorundamı sistem? Zaten direksiyon yapacaksanız bile orta noktasını kullanacaksınız. Veriyi düzgün okusun yeter atlama yapmasın sizin için yeterli olur diye düşünüyorum ben.
Analog pininin yerini de değiştirdim hocam garanti olsun diye ama pek değişen bir şey olmadı gibi duruyor. Böyle de kullanılır sıkıntı yok fakat problem ettiğim şey ekrandaki direksiyon ile gerçek hayattaki direksiyon eşit olmayabilir. 975'e ulaştım yine iyi fakat biraz daha bakınacağım gibi şimdilik böyle kullanalım bakalım.

Analog pininin yerini de değiştirdim hocam garanti olsun diye ama pek değişen bir şey olmadı gibi duruyor. Böyle de kullanılır sıkıntı yok fakat problem ettiğim şey ekrandaki direksiyon ile gerçek hayattaki direksiyon eşit olmayabilir. 975'e ulaştım yine iyi fakat biraz daha bakınacağım gibi şimdilik böyle kullanalım bakalım.

Yok hocam onun ayarı basit.

Windows'un programı ile kalibre edebilirsin hocam. Biraz kurcalayın bulursunuz joy.cpl yazın arama kısmına.

Geri
Yukarı