Power tuşuna basınca aydınlatmalar çalışıyor ama bilgisayar açılmıyor

f0rward

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
4X8 GB T-Force DDR4 RAM
Ekran kartı
4060 Eagle
Anakart
B450 AORUS ELİTE
İşlemci
RYZEN 5 5600
Öncelikle merhaba, uzun süredir uğraştığım bir sorunum var. Sabah kalkıyorum perdemi açıyorum bilgisayarın güç tuşuna basıyorum ve hüsran...

Şimdi sorundan bahsedeyim; bilgisayarı kapatıp bir süre kullanmadığım zaman -bu süre yaklaşık olarak bir gece denilebilir- bilgisayarım açılmıyor. Güç tuşuna bastığımda ekran kartı ve kasa fanları anlık olarak dönüyor aydınlatmaları sorunsuz olarak çalışıyor ama gelin görün ki bilgisayar açılmıyor. Oturuyorum kasanın önüne 90 model şahin vurdurur gibi arka şarteli kapat sonra Power tuşuna bas döngüsünü tekrarlıyorum. Bu döngü bazen 5 bazen 10 bazen ise 50. denemede çalışıyor ama bu şekilde bilgisayarın diğer parçalarına hasar vermekten korkuyorum.

Şimdi kasada bariz bir şekilde statik elektrik sorunu var ve son 6 ay içerisinde anakart ve PSU hariç tüm parçalarımı sıfır olarak aldım. PSU sistemden ayrı olduğunda kablo ile tetikleyip açabiliyorum sağlam bir şekilde çalışıyor. Anakart ise tam bir muamma 2018 yılında sıfır aldım ama kasaya oturttuğum vidaların bazıları yuvalarını aşındırmış ve bu haliyle ilk sorun kaynağı bana anakart gibi geliyor.

Uzun bir yazı oldu ama tüm detayları yazmaya çalıştım. Sizlerden kendi akıl sağlığımı kaybetmeden akıl istiyorum ki Bakırköy'de bir odam olmasın. Artık çözüm bulamazsam zaten kasayı da camdan aşağıya atacağım. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum. İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın fotoğraflarını atma şansın var mı? Özellikle Anakart, Ön Panel ve PSU bağlantılarını.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu bırakayım şu an dışardayım ama eve geçince bağlantıların fotoğraflarını ekleyeceğim.

CMOS temizlemeyi denedin mi?
Bunu denemedim ama işlemcim Ryzen 5 5600 o nedenle sıfırlarsam 1. nesil işlemci gerekebilir diye düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu bırakayım şu an dışardayım ama eve geçince bağlantıların fotoğraflarını ekleyeceğim.

Bunu denemedim ama işlemcim Ryzen 5 5600 o nedenle sıfırlarsam 1. nesil işlemci gerekebilir diye düşünüyorum.
Bu sorunu bir video da görmüştüm eleman tüm parçaları tek tek çıkarıp en son işlemciye geldi. İşlemcinin yerine başka işlemci taktı ve düzelmişti. Tabii baya spesifik bir olay sorunun kaynağını bulmak lazım.

Geri
Yukarı