Power tuşuna basmadan bilgisayar açılıyor

Aklımın ermediği şu, neden sadece sabahları yapıyor. Yani sabah prize takıyorum Power tuşuna basmama gerek kalmadan açılıyor ve BIOS'a gidiyor. Sonra restart yapıyorum sorunsuz açılıyor. Bir süre kullanıyorum ve kapatıyorum bilgisayarı. Gün içinde tekrar fişe taktığımda sorun olmuyor. Bir sürü yorum ve makale okudum. SSD diyen var, HDD diyen var, statik elektrik diyen var, pil diyen var, kısa devre diyen var, BIOS ayarları diyen var. Ama gelin görün ki sadece sabahları yapıp 1 kez sorunlu açılıp gün içinde bir daha asla yapmayan bir durum bendeki. Yani her prize taktığımda bunu yaşamıyorum.

1-SSD ve HDD ile olması ihtimali çok düşük bile değil neredeyse yok.
2-Statik elektrik olma ihtimali yüksek.
3-Pilde olabilir yani aniden güç vererek anakartı devreye geçirebilir. ( Tetikleyebilir.)
4-BIOS ayarlarını iyice kurcalayın Power ile alakalı bir şey bulursanız inceleyin.
(Uzay montaj yapın oluyor mu test edin olmuyorsa şase vardır.)

İçinde elektrik kalıyor sonra tetikliyor. Benim eski PC'de bu tür sorunlar vardı. Statik elektriği boşaltınız mı?

Statik elektiriği boşaltmaya cesaret edemedim. Bundan hariç her şeyi yaptım. Peki farz edelim statik elektrik kalıyor ve tetikliyor. Sabah prize taktığımda işletim sistemimin kurulu olduğu SSD'yi görmemesi ve beni BIOS ayarlarına atmasını da bu sebepten mi yapıyordur? Ayrıca 12 yıl boyunca bir bilgisayar kullandım asla böyle bir şey yapmadı. Şimdi 1 hafta önce yeni kasa aldım ve bunlar başladı. Bu da mümkün mü statik elektriğe?

Kardeşim sanki yavaştan BIOS pili bitiyorum dermiş gibi.

Çağatay kardeşim, yine hızır gibisin. Ama daha anakartı alalı 4 ay oldu be abi. Onu da geçtim aklıma gelmediği değil. Senin BIOS'u sıfırla önerinden sonra kendim Duracell 2032 sıfır pil taktım kardeşim. Delireceğim yeminle.

Statik elektiriği boşaltmaya cesaret edemedim. Bundan hariç her şeyi yaptım. Peki farz edelim statik elektrik kalıyor ve tetikliyor. Sabah prize taktığımda işletim sistemimin kurulu olduğu SSD'yi görmemesi ve beni BIOS ayarlarına atmasını da bu sebepten mi yapıyordur? Ayrıca 12 yıl boyunca bir bilgisayar kullandım asla böyle bir şey yapmadı. Şimdi 1 hafta önce yeni kasa aldım ve bunlar başladı. Bu da mümkün mü statik elektriğe?

Denemeden bilemeyiz. Sadece PC'nin fişini çekin. Sonra 3-5 kez Power tuşuna basın. Bir ihtimal statik elektrik boşalır.

1-SSD ve HDD ile olması ihtimali çok düşük bile değil neredeyse yok.
2-Statik elektrik olma ihtimali yüksek.
3-Pilde olabilir yani aniden güç vererek anakartı devreye geçirebilir. ( Tetikleyebilir.)
4-BIOS ayarlarını iyice kurcalayın Power ile alakalı bir şey bulursanız inceleyin.
(Uzay montaj yapın oluyor mu test edin olmuyorsa şase vardır.)

Öncelikle bu kadar ilgilendiğin için teşekkürler. Pili Duracell 2032 ile geçen gün değiştirdim. BIOS ayarlarındaki bahsedilen Power seçeneği zaten Power off olarak geliyor. Statik elektrik konusunda bilgim yok. Uzay montaj ilk kez duydum araştırıcam. Peki dediğim gibi statik elektrik varsa direkt BIOS'a atması normal mi?

Denemeden bilemeyiz. Sadece PC'nin fişini çekin. Sonra 3-5 kez Power tuşuna basın. Bir ihtimal statik elektrik boşalır.

Emin ol bunuda yaptım. Yok yani bu da çözüm olmadı. Bir tek statik elektrik konusunda kasadaki parçaları söküp, prizden çekip, kontrol kalemi ile dürtme işini yapmadım hepsi bu. Yokta diğer bütün işlemleri yaptım.

Öncelikle bu kadar ilgilendiğin için teşekkürler. Pili Duracell 2032 ile geçen gün değiştirdim. BIOS ayarlarındaki bahsedilen Power seçeneği zaten Power off olarak geliyor. Statik elektrik konusunda bilgim yok. Uzay montaj ilk kez duydum araştırıcam. Peki dediğim gibi statik elektrik varsa direkt BIOS'a atması normal mi?

Anlık olarak verdiği güç ile HDD, SSD görmeden BIOS'a atabilir.
Uzay montaj ile sorununuz büyük ihtimal ile düzelecektir düzelirse kasanızda şase oluyor demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı