Power tuşuna bastım fakat güç kaynağım patladı ve anakart zarar gördü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Geçen çarşamba bilgisayarımın Power tuşuna bastım fakat güç kaynağım patladı ve anakart (DDR) zarar gördü. Babam bilgisayarcıya (Bence bakkal) götürdü. Bilgisayar eve geldiğinde DDR2 ve PCI-Ex (Diğeri AGP idi ve FX5500 vardı, gelende ise 7200 GS vardı) bir anakarta sahipti. Ancak PC’yi bağladım ve güç düğmesine bastığımda hiçbir şey olmadı. Ne fanlar çalıştı, ne de herhangi bir şekilde bilgisayar açılmaya tenezzül etti. Sonra babam geri götürdü bilgisayarı. Bilgisayar orda da çalışmamış. Bu akşam bilgisayar tekrar geldi. Bu sefer MSI AGP 8x bir anakart vardı. Bilgisayar tam açılmadığından modelini tam veremeyeceğim ama üzerinde yongaseti modeli olarak düşündüğüm VIA VT8235 yazıyordu. Ayrıca benim FX5500 tekrar takılıydı. Bilgisayarcı (Ya da bakkal) bu sefer denemiş ve çalışmış bilgisayar. Ama eve gelince yine aynı şey oldu düğmeye bastım ve ne fanlar, ne BIOS, ne boot ekranı hiçbir şey yok. Sadece sessizlik var.

Sonra güç kaynağında bir anahtar olduğunu fark ettim: 115V ve 230V. 230V’taki PC’yi 115V a çekip denedim ve güç kaynağı yine patladı. Sonra biraz araştırmayla anladım ki çok büyük bir aptallık etmişim.(Türkiye standartları olayı) Bu bir yana yeni güç kaynağı ya da anakart tekrar takılabilir ancak şu PC'nin hiç açılmama olayını çözmüş değilim. Düğmeye basınca ses seda hiçbir şey yok yani. Uzatma kablosunu 2 kez değiştirdik, yeni aldık ama fayda etmedi. Bunun nedeni nedir neden bilgisayarcıdayken çalışmış ta burada evde çalışmıyor? Eğer hiç bir çözüm bulamazsam bilgisayarlarında duygularının olduğunu ve yerini yadırgadığını düşünmeye başlayacağım.

Sevgili Enes, dergide “Ayın Bakkalı” diye bir köşe yapacağız ve bu tür vakaları bu köşede yayınlayacağız. Şimdi öncelikle burada inanılmaz bir olaylar zinciri mevcut. İlk olarak senin bu sistemle oyun oynamaya çalışmandan başlayalım.

Her zaman diyorum, artık Pentium 4 devri bitti. Oyunlar için bu sistemleri değiştirmeniz şart. Şimdi bakkal vakasına geçelim. Mahalle arasındaki bu bilgi yoksunu satıcılardan alışveriş yapmayı bırakın lütfen. Sonra 1 GB 7200 GS ekran kartları ısınınca bu defa da “ekran kartım yandı” başlıklı e-postalar görüyoruz. Üçüncü konumuz kasadaki kalitesiz ve patlayan güç kaynağı. Her zaman diyorum: Everest, Quake ve Frisby güç kaynaklarından oyuncular kesinlikle uzak durmalılar. Bu güç kaynaklarında otomatik şebeke voltajı tespit etme sistemi olmadığı için bir anahtar yer alır. Sen de o anahtarı 115 Volt yaparsan güç kaynağı bi güzel patlar. O bilgisayarın açılmama nedeni milattan kalma bileşenler ve kalitesiz güç kaynaklarından başka bir şey değil. Kesenin ağzını aç ve git doğru düzgün bir bilgisayar alarak bu sorunlara son ver. Bir Blade PC iyi gider bu durumda.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı