Powercolor HD 6870 Aşırı Isınma

ShoveN

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba
Powercolor HD 6870 Bir ekran kartım var. Eskiden ne kadar zorlasamda maksimum 65 derece alırken şimdi bu değer 100 dereceleri buluyor. Yapmadığım şey kalmadı ekran kartının içini açıp bir güzel temizledim, termal macununu değiştirdim ama nafile.
GTA4 veya Watch Dogs oynarken sıcaklıklar 3 dakikada hemen 85 90 derecelere fırlayıveriyor, boşta iken sıcaklık 55 60 arası geziyor.

Bazı forumlardan bazı tavsiyeler aldım kasanın kapağı açık ve kapalı şekilde oyna sonuç ne olacak diye ve bende bunları videoya kaydettim:

Kasanın kapağı kapalı iken sıcaklık-fps değerleri:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kasanın kapağı açık iken sıcaklık-fps değerleri:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ayrıca sadece 1 dakikada kaynama sıcaklığına gelen ekran kartı:

Yani videolardan da anlaşılacağı üzere kasanın kapağı açık iken maksimum 90 92 derece civarı kasanın kapağı kapalı ise 100 dereceyi buluyor. Yani 10 derece gibi bir fark var.
Furmarkta ise 1 dakikada kaynama sıcaklığına geliyor güneş sistemimi var içeride bu nedir ya :D
Ben ne yapmalıyım? Ekran kartı başıma bela oldu tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler :(

Yardımcı olacak yokmudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartının fanı verimli çalışmıyor büyük bir ihtimal ekran kartının fanını söküp termal macun yenilemesi yapın. Kasada kaç adet fan mevcut ? İşlemci ve diger bileşenlerdede ısınma problemi varsa hava içi sirkülasyon iyi değil demektir.

Benim eski kartım 2 sene kullandıktan sonra içini açtım tozları yumak yumak çıkarmıştım. Kartı temizleyin, macunu da yenileyin. Değerleri tekrar kontrol edin.

Dostum yazdıklarımı okumadın sanırsam. Ekran kartını çıkarıp tozlarını temizledim soğutma sistemindeki ama yumak yumak çıkarmadım. İstersen onuda deneyebilirim termal macununu yeniledim fakat değişen bir şey olmamıştı. Fanda bir problem yok %90 aldığımda 4320rpm civarı dönüyor. Kasada ise 1 adet fan var bu yüzden olabilir mi? 2 3 adet fan taksam yararı dokunur mu ?

Bu arada bilgisayarıma ait sıcaklık değerleri böyle. Hava sirkülasyonu sorunumu bilemicem tek yüksek olan gpu :(

AIDA64 sıcaklık.png

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman en iyisi bugün ekran kartını sökeyim bir bilgisayarcıya götüreyim termal macunu onlar sürsünler umarım düzelir kaç haftadır uğraşıyorum :(

Hayır. Sizde yapabilirsiniz. Çok basit. Sadece işlemcide gibi tek bir yere sıkıp birakmayacaksiniz. Bir kredi kartı yardimiyla sıva yapar gibi macun süreceksin. Katman once olacak.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı