Priz anahtarını kapatınca sigorta attı

ArdaMert

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar, bilgisayarı kapattım ve en son akım korumalı prizin anahtarını kapatınca sigorta attı, anlık bir olay mıdır yoksa endiselenmem lazım mı?
@Yener K. hocam bakabilir misiniz?
Arkadaşlar, bilgisayarı kapattım ve en son akım korumalı prizin anahtarını kapatınca sigorta attı, anlık bir olay mıdır yoksa endiselenmem lazım mı?
@Yener K. hocam bakabilir misiniz?
@Yener K.

Son düzenleme:
Hocam, sigorta atması kısa devre veya daha fazla akım geçerse olur. Tahminim prizin anahtarında kısa devre yapmış olabilir. Anahtarı ışıklı olan model mi?

Merhaba. Atan sigortayı kaldırdıktan sonra akım korumalı prizin anahtarı kapalı olarak atma durumu tekrarlanmışsa bu olay anlık bir olaydır, ancak sigorta anahtar açılınca yine eskisi gibi atmaya devam ediyorsa bu prizde iç sıkıntı (kısa devre) olabilir, açıp kısa devre yaptıran noktaları, öncelikle de bu açma/kapma anahtarını bir avometreyle kısa devreye karşı sesli omaj skalasında ölçerek kontrol testi yapmanız lazımdır.

Ancak sigortaları kaldırdıktan sonra bu akım korumalı prizin anahtarını kapalı iken açık konuma getirdiğinizde hiç bir atma durumu atma yoksa bir sıkıntı yoktur, endişelenmeniz de gerekmez, evdeki lambaların yakılması sırasında da bazen olabilen anlık sigorta atmasını yaşamışsınız, kuvvetle muhtemel olarak.

Kaçak akım rölelerinin atabilme nedeni ollarak, anahtarlanmalar sırasında faz ve nötr'ün toroid içindeki hassas terazi dengesinin bu anlarda dengesinin anlık bozulmasıyla olabilmektedir. Sigortaların veya otomatların atabilmesi için, etiket değerlerini çok aşan aşırı (gecikmeli atma durumu) akımların belirli zamanda bu şebekeden çekilmesi veya kısa devrelerin (hızlı atma durumu) bu anlarda ani oluşması gerekir. Kolay gelsin.

Hocam, sigorta atması kısa devre veya daha fazla akım geçerse olur. Tahminim prizin anahtarında kısa devre yapmış olabilir. Anahtarı ışıklı olan model mi?

Hocam ceza aldığım için yazamadım kusura bakmayın, evet priz anahtarı ışıklı model, bilgisayarı 1 saattir falan oynuyorum sorun olmadı, priz anahtarını kaldırınca falan atma olmadı fakat dün akşam olunca telaşlanmıştım, atınca olsa neyse fakat kapatınca olması da garip geldi bana büyük bir sorun yoktur değil mi?

Merhaba. Atan sigortayı kaldırdıktan sonra akım korumalı prizin anahtarı kapalı olarak atma durumu tekrarlanmışsa bu olay anlık bir olaydır, ancak sigorta anahtar açılınca yine eskisi gibi atmaya devam ediyorsa bu prizde iç sıkıntı (kısa devre) olabilir, açıp kısa devre yaptıran noktaları, öncelikle de bu açma/kapma anahtarını bir avometreyle kısa devreye karşı sesli omaj skalasında ölçerek kontrol testi yapmanız lazımdır.

Ancak sigortaları kaldırdıktan sonra bu akım korumalı prizin anahtarını kapalı iken açık konuma getirdiğinizde hiçbir atma durumu atma yoksa bir sıkıntı yoktur, endişelenmeniz de gerekmez, evdeki lambaların yakılması sırasında da bazen olabilen anlık sigorta atmasını yaşamışsınız, kuvvetle muhtemel olarak.

Kaçak akım rölelerinin atabilme nedeni ollarak, anahtarlanmalar sırasında faz ve nötr'ün toroid içindeki hassas terazi dengesinin bu anlarda dengesinin anlık bozulmasıyla olabilmektedir. Sigortaların veya otomatların atabilmesi için, etiket değerlerini çok aşan aşırı (gecikmeli atma durumu) akımların belirli zamanda bu şebekeden çekilmesi veya kısa devrelerin (hızlı atma durumu) bu anlarda ani oluşması gerekir. Kolay gelsin.

Hocam prizin anahtarını kapatınca sigorta attı, sonrasında atan sigortayı kaldırdık elektrik tekrar geldi normal biçimde bu sırada priz kapalıydı, sabah prizi açtığımda yani şu an 1 saattir kullanıyorum bir atma falan olmadı, dün olan anlık bir olay mıdır yoksa prizde falan sorun olabilir mi?

Hocam, dediğim gibi olmuştur. Çalışıyorsa problem yok. Tekrar olursa anahtarından yapabilir. Anahtarda lamba yakmak için nötr bulunur. İçinde bulunan lamba bile arıza sebebi olabilir.

Hocam, dediğim gibi olmuştur. Çalışıyorsa problem yok. Tekrar olursa anahtarından yapabilir. Anahtarda lamba yakmak için nötr bulunur. İçinde bulunan lamba bile arıza sebebi olabilir.

Hocam peki açarken değil de kapatırken olması neden kaynaklanır, ya da yoksa o lamba olayı kapatırken mi denk gelmiştir bana?

Hocam, gördüğüm kadarıyla çalışıyor. Tekrar olur mu bilmek zor.

Geri
Yukarı