Prizin topraklamalı olduğu nasıl anlaşılır?

Var, üst ve altta çıkıntı demir çubuk varsa topraklamalı prizdir.
İçinde topraklama kablosu var mı nerden gördün hocam ben mi körüm acaba🤔. Priz topraklı priz ancak toprak varmı bu şekilde anlaşılmaz.
Prizin içini açmadan bilinemez.

+ ve - sonrası topraklama için bir kablo daha olması gerekli içinde.

Alt ve üstte bulunan metale aldanmayın. Topraklama kablosu bağlı olmayabiliyor. Bu sebeple prizi yerinden çıkartıp bakmak lazım.
Alternatif akım'da + - bulunmaz faz ve nötr vardır.

@tugoli Katılıyorum.
Eğer düzgün bir tesisatçının elinden geçtiyse topraklama vardır ve sarı yeşil olan kablodur. Kahverengi faz, Mavi nötr'dür. İç kısmın fotoğrafını da atarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz. Nasıl söküleceğini bilmiyorsanız beni etiketleyin yardımcı olayım.
Lüften bilmediğiniz konularda yanlış bilgilerle de kafa bulandırmayın arkadaşlar!

İçinde topraklama kablosu var mı nereden gördün hocam ben mi körüm acaba🤔. Priz topraklı priz ancak toprak var mı bu şekilde anlaşılmaz.

@tugoli katılıyorum.
Eğer düzgün bir tesisatçının elinden geçtiyse topraklama vardır ve sarı yeşil olan kablodur. Kahverengi faz, mavi nötr'dür. İç kısmın fotoğrafını da atarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz. Nasıl söküleceğini bilmiyorsanız beni etiketleyin yardımcı olayım.
Lüften bilmediğiniz konularda yanlış bilgilerle de kafa bulandırmayın arkadaşlar!

Hocam teşekkür ederim bilgileriniz için yardımınız için ben bir komşumuza sorayım o açar bakar elektrikçi oda sadece anlamadığım topraklama yoksa masaüstü bilgisayar kullanamıyor muyuz akım korumalı prizler nasıl oluyor.
İçinde topraklama kablosu var mı nereden gördün hocam ben mi körüm acaba🤔. Priz topraklı priz ancak toprak var mı bu şekilde anlaşılmaz.

@tugoli katılıyorum.
Eğer düzgün bir tesisatçının elinden geçtiyse topraklama vardır ve sarı yeşil olan kablodur. Kahverengi faz, mavi nötr'dür. İç kısmın fotoğrafını da atarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz. Nasıl söküleceğini bilmiyorsanız beni etiketleyin yardımcı olayım.

Burada topraklama olduğu anlaşılır mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20210607_181300.jpg
    IMG_20210607_181300.jpg
    55,3 KB · Görüntüleme: 78
Hocam teşekkür ederim bilgileriniz için yardımınız için ben bir komşumuza sorayım o açar bakar elektrikçi oda sadece anlamadığım topraklama yoksa masaüstü bilgisayar kullanamıyor muyuz akım korumalı prizler nasıl oluyor.

Kullanırsın tabii ki. Bina kaç yıllık? Kaç yıllık olduğundan var mı yok mu bir tahmin yürütebiliriz. Tabii sonradan çekilmiş te olabilir. Topraklama gövdeye elektrik kaçağı olduğunda sistemi ve kişiyi koruma ve cihazda oluşacak statik elektriklenmeyi toprağı ileten bir sistemdir. Olmasa da kullanabilirsin çoğu eksi binada da yoktur. Bir örnek şofbenden ölümler de bundan dolayı gerçekleşir genellikle. Akım korumalı prizin görevi, akımın anlık iniş çıkışlarda yıldırım düşmeleri vb olaylarda cihazı korumaktır.
Bu arada yanlış bilgiler var konunun cevaplarında benim tavsiyem @tugoli ve benim söylemiş olduğum bilgilerden çok dışarı çıkmamanı tavsiye ederim.

Burada topraklama olduğu anlaşılır mı?

Sarı bir kablo var ama nedir ne değildir prizi açmadan öğrenemeyiz.
Prize 3 tane kablo bağlıysa toprakta vardır içinde, sarı renkli olur genelde, üstte attığınız fotoğrafta da 3 renk kablo var, biri sarı, büyük ihtimalle prizlerinizde de topraklama vardır.

Siyahta var hocam arada. Yanlış anlamayın sözüm size değil de kafasına göre kablo çekenlere. O sarı kablo her şeyin kablosu olabilir :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı