Programlama dilinde öğrendiklerimizi en iyi nasıl uzun süreli akılda tutabiliriz?

giovanni3453

Picopat
Herhangi bir programlama dilini farz edin dili öğrenmeye başlarken not alıyorum, peki bu aldığım notları tekrar mı etmeliyim (okuyarak) yoksa sürekli olarak aynı kodu IDE üzerinden sürekli tekrar tekrar yazmalı mıyım? Yani dil hakkında öğrendiğim diğer her şey ile harmanlayarak. Ya da sizin öneriniz nedir burada ki amaç öğrenilenin pekiştirilmesi. Yeni başladım programlamaya o nedenle biraz bilgisizce yazmış olabilirim.

Her konuda olduğu gibi tekrar etmek. Kah okuyarak kah yaparak. Özellikle sık sık küçük büyük keyfi uygulamalar geliştirmek daha da pekiştirir hatta geliştirir. Mesela ben bir gereklilik olmadığı halde bir WhatsApp botu yazıp oluşturduğum gruba bağlamıştım. Chrome Driver ile. Oradan komutlarla web sitelerinden bilgi haber çekip kendime mesaj attırıyordum. Sonra SQL bağlayıp not alma, nota erişme ve notu silme özelliği de ekledim. Yani sonra her görevi thread'lere verdim derken giderek hem yeni şeyler öğrendim hem de bilgilerimi pekiştirmiş oldum. Başka gün keyfime butonları rastgele hızlarla yarıştıran bir oyun yaptım falan. Böyle böyle gider yani.

Bir şey öğrenmenin en iyi yolu, ona maruz kalmaktır. Sürekli pratik yapmalısın. Dilin özelliklerini, best practice'leri, efektif kullanımını unutmanda problem yok. Programlama mantığını oturttuğun sürece bunları hatırlaman ve tekrar adapte olman uzun sürmez.

Ne aynı kodu sürekli yazmalısın, ne de aldığın notları sürekli tekrar edip ezberlemelisin. Yazılım ezbere yaptığın bir şey değil. Yazılımda daha önce yapmadığın bir şeyi nasıl yapmayı planlıyorsun eğer her şeyi ezberleyerek yapacaksan?

Algoritma soruları çöz, dile yönelik ufak projelerle başla pekiştirmek istiyorsan ve mümkün olduğunda projeye yönelik kopya çekme. Baktığın şeyler dilin dökümanları olsun ki yapacağın şeylerin fikri senden çıkmış olsun. Hata yapacaksın, belki bir sürü kez yapmak istediğini yapamayıp saatlerini vereceksin, sonunda öğrenmiş olursun ama.

Ne aynı kodu sürekli yazmalısın, ne de aldığın notları sürekli tekrar edip ezberlemelisin. Yazılım ezbere yaptığın bir şey değil. Yazılımda daha önce yapmadığın bir şeyi nasıl yapmayı planlıyorsun eğer her şeyi ezberleyerek yapacaksan?

Algoritma soruları çöz, dile yönelik ufak projelerle başla pekiştirmek istiyorsan ve mümkün olduğunda projeye yönelik kopya çekme. Baktığın şeyler dilin dökümanları olsun ki yapacağın şeylerin fikri senden çıkmış olsun. Hata yapacaksın, belki bir sürü kez yapmak istediğini yapamayıp saatlerini vereceksin, sonunda öğrenmiş olursun ama.
Anladım cevapladığın için teşekkürler.

Ben iki senedir sınavdan dolayı programlama yapmıyorum. Buna rağmen halâ daha öğrendiklerim aklımda. Tabii ki paslanmış bir haldeyim fakat istenen şeyleri, gördüğüm algoritmaları vs. koda dökebiliyorum.

Bu biraz odak ile alakalı. Odaklandığımız şeyi aklımızda tutarız. Savaş Cebeci - Kaan Kazgan olayında replik kaçırmıyoruzdur çoğumuz. Fakat yine biz, öğrenmemiz gereken şeyleri öğrenemiyoruz. Sebep odaklanamamayışımız. Kâh yaptığımız işi sevmiyor olalım, kâh o an dalgın olalım; odaklanmakta zorlanıyoruz.

Yine ben, derslerde zorlanıyorum. Sebebi ise aklımda sürekli C/C++ kodu yazan bir programcı oluşu. Gördüğü her şeyi bir koda, bir projeye döküyor. Aklındaki her şeyi bir OOP tasarımına çeviriyor. Çünkü çocukluktan beridir sevdiğim bir şey programlama yapmak, problem çözmek.

Olay odak toplayıp önündekiyle ilgilenmekte bitiyor sözün özü.

Ben iki senedir sınavdan dolayı programlama yapmıyorum. Buna rağmen halâ daha öğrendiklerim aklımda. Tabii ki paslanmış bir haldeyim fakat istenen şeyleri, gördüğüm algoritmaları vs. koda dökebiliyorum.

Bu biraz odak ile alakalı. Odaklandığımız şeyi aklımızda tutarız. Savaş cebeci - Kaan kazgan olayında replik kaçırmıyoruzdur çoğumuz. Fakat yine biz, öğrenmemiz gereken şeyleri öğrenemiyoruz. Sebep odaklanamamayışımız. Kâh yaptığımız işi sevmiyor olalım, kâh o an dalgın olalım; odaklanmakta zorlanıyoruz.

Yine ben, derslerde zorlanıyorum. Sebebi ise aklımda sürekli c/c++ kodu yazan bir programcı oluşu. Gördüğü her şeyi bir koda, bir projeye döküyor. Aklındaki her şeyi bir OOP tasarımına çeviriyor. Çünkü çocukluktan beridir sevdiğim bir şey programlama yapmak, problem çözmek.

Olay odak toplayıp önündekiyle ilgilenmekte bitiyor sözün özü.

Sen var ya adam gibi adamsın. Eyvallah cevapladığın için sağ ol.

Yeni konular

Geri
Yukarı