Programlama için kısayol ataması

Kubilay Ertekin

Hectopat
Yer
Tekirdağ/Saray
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Merhaba arkadaşlar, sormak istediğim şey basit.

Udemy'den ne zamandır indirimini beklediğim 400 TL olan ve sonunda indirime giren Python derslerinden birisini satın aldım, yazılım mühendisi olmak istediğim için bir süredir de Youtube gibi ücretsiz platformlardan yardım alarak kendimce bir şeyler kazandım.

Uzun zamandır klavye kullandığımdan çoğunuz gibi klavyeye bakmadan rahatlıkla yazı ve sayıları yazabiliyorum. Ancak programlama dillerinde sık kullanılan "()","&","[]" gibi işaretleri yapmakta zorlanıyorum, klavyeye bakıyorum ve bu bana ciddi bir vakit kaybettiriyor. İlk defa eline klavye değen teyzeler'in her harfi ayrı ayrı arayıp, işaret parmağıyla tek tek basması gibi oluyorum birden.

Şimdi sormak istediğim şey şu, 8-9 makrolu mouselardan alsam(Makrolarda kolay kolay yanlışlıkla başka bir tuşa basmam.), herhangi bir yazılım aracı ile örnek olarak; "()" yazmak için 1. makro tuşu+a, "[]" yazmak için 2. makro tuşu+a, vb. bu şekilde ayarlama şansım var mı? bu konunun bana çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Sonuçta "()" yazmak için "Shift" + "8"+"9"'a basmak zorunda değiliz ya, bir şirkette çalışırken de olsa. Umarım bana yardımcı olursunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olur. Ama Python'da fazla kullanmazsın. "()" list, dict falan tanımlarken ihtiyacın olabilir onlarda tek kullanımlık. "[]" dizilerde kullanırsın onunda içine index girmen lazım. Bilmiyorum belki başka kullandığın şeyler vardır.

Bunun yerine klavye düzenini değiştirmeyi dene, programcıların çoğu İngiliz Layout kullanıyor. Başlarda seni zorlayabilir ama alıştıktan sonra çatır çutur yazıyorsun kodları.

372701

Bunun yerine klavye düzenini değiştirmeyi dene, programcıların çoğu İngiliz Layout kullanıyor. Başlarda seni zorlayabilir ama alıştıktan sonra çatır çutur yazıyorsun kodları.

Eki Görüntüle 372701

Çok aşırı farklı gözükmüyor, böyle bir şey için sanırsam ki bu şekilde daha zorlanma aşamasındayken, ezberlememişken geçmek daha iyi olur. Siz kullanıyor musunuz? veya konuya yanıt yazan bir başkası?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı