Programlama öğrenmeye başlamak

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Azerbaycan'dan saygılar ve sevgiler. Arkadaşlar bilgisayar benim çocukluktan ilgi alanım. Bu alanı gerçekten ama gerçekten çok seviyorum. Hiç bilgisayarda oyun oynamayı hala sevmiyorum. Hatta oynamam bile. 2016 yılında bir YouTube kanalında web sitesi nasıl yapılır diye arattığımda karşıma farklı farklı videolar çıktı ve bunları izleyerek o zamanlar HTML ve CSS dillerini öğrenmiştim. Hala bu konuda bilgim var. Fakat JavaScript bilgim temel sadece. Sonra PHP öğrenmeye başladım. PHP'yi orta seviye biliyorum şu anda. Siteler yapıyorum blog ve s ama hiç mesela shopping siteleri yapmadım. Ödeme sistemleri takıldığım alanlar çünkü. Bu konuda hiç ama hiç bilgim yok. Ama arkadaşlar biraz farklılık olsun istiyorum. Android ve iOS uygulama geliştirme ve s bunlara da ilgim var ama gerçekten nereden başlasam bilemiyorum. Mesela Python ile de ilgileniyorum. Komutlar yazarak ve s bir şeyler yapıyoruz. Hem de Siber güvenlik, sızma testleri, pentesting bu alanları da daha çok seviyorum. İstiyorum ki, uzak bir bilgisayardan Professional hocalar bu şeyleri bana öğretsin. Yani tabii ücretini ödeyerek diyorum. Mesela çok fazla kişi üniversite oku diyor. Tamam bu alanı madem seviyorsun git üniversite oku. Diploma olsun diyor. Üniversite de okumadım ama Azerbaycan'da nereye gitsen en azından diploman olduğunda seni bir tık önde görüyorlar. Vay be bu üniversite bitirmiş bu alanda. O zaman iyidir. Ben kendimi geliştireceğim bu alanda. O ayrı bir konu ama devlet sitelerinin resmi diploması olsun istiyorum elimde bu bilgisayar konusunda yazılım, sibergüvenlik olsun ve s öğreten devlet sitelerinden bahsediyorum arkadaşlar. Rica ediyorum bana tavsiyelerde bulunun. Başlamak istiyorum. Kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Network işlerinden de anlamak istiyorum. TCP ve S gibi terimler duyuyoruz bunlar nedir ve ne değildir diye ne işe yarar diye bilgiler edinmek istiyorum. İşte birilerinin karşısına çıkınca ister çalıştığım yer olsun ve s bu bu işi biliyor desinler ve tabii ben de bunları öğrenmek istiyorum dediğim gibi. Udemy falan demeyin rica ediyorum. Onlar ayrı bir konu ve onları da izliyorum tabii ki, de ama benim istediğim şey özel bir şey. Parasını ödeyeyim adama bana bilgiler versin göstersin Zoom veya Skype üzerinden. Coursera, Udemy, YouTube bu platformları ben de biliyorum zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
BTK Akademi var ama ona da giriş için T.C. numarası lazım baska da bildiğim devlet destekli bir eğitim yok varsa başka bilen o yazsın.

He bir de neos yazılım diye bir site var paralı ama tuzlu biraz ona da göz gezdirebilirsin.

Para ödemekte sorun yaşamadığını belirttiğin için söylüyorum, mentörle konuşmak daha iyi olacaktır. Birebir görüşme yapıp sana neleri öğrenmen gerektiği hakkında yol haritası çıkaracaktır. Bence eğitime para vermektense yol göstericiye para vermek daha iyi. Çoğu eğitimi veya kitabı ücretsiz bulabilirsin. Ama seni teşvik edecek ve sana yol gösterecek biri olursa daha iyi öğrenirsin.

Aleykümselam öncelikle.

Çok hevesin var gördüğüm kadarıyla. Bu çok güzel bir şey. Tebrik ederim.

Ancak hepsini bir anda öğrenmek istersen çorba yaparsın. Yazdıklarını tamamen okudum. Web üzerinden başlamışsın. Sonradan siber güvenlik ve yazılım geliştirme alanlarına geçmek istemişsin.

Sana biraz öneri vereyim.

Kendine bir hedef koy. Web üzerinden mi devam edeceksin yoksa siber güvenlik üzerinden mi?

Bu hedefini belirle. Ardından o alan üzerine odaklan ve kendini geliştir. Belli bir seviyeye geldikten sonra farklı alanlara geçmek isteyebilirsin.

Ancak tekrar söylüyorum. Bir anda hepsini öğrenemeye çalışırsan çorba yaparsın.

Ben yazılım işine web üzerinden başlayıp masaüstü yazılımlarına geçtim. Şu an her iki alanı yüksek diyebileceğimiz seviyede biliyorum.

Bu şekilde, başarılar dilerim.

@Mithat Berhan Mithat, zamanında böyle bir konuyu konuşmuştuk senle diye hatırlıyorum. Sen bir şeyler söylemek isteyebilirsin belki.

Hocam yıllardır bu sektörün içinde olanlar için bile hepsini öğrenmek imkansız. Çünkü yazılım alanı öğrendim kendimi çok geliştirdim bayağı iyi projeler yaptım ile bitmiyor maalesef. Kendinizi sürekli sürekli güncel tutmanız piyasayı sürekli takip etmeniz gerek. Yukarıda @Eray T hocamın da dediği gibi kendinize net bir hedef belirlemeniz gerekiyor.

Diyelim ki bu kadar şeyi bir şekilde zamanla öğrendiniz kendinizi hepsinde güncel tutmak yine imkansız, illa aralarından 1-2 tanesi zamanla uçup gidecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı