Programlamaya ilk kez nasıl başlanmalı?

LonelyDarkSide

Hectopat
Arkadaşlar ben hiçbir kod falan bilmiyorum. Hangi dille başlamalıyım? Nereden öğrenmeliyim? Oyun yazmak istiyorum hangi oyun motoruyla yazayım? Bunları bana anlatabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim başladığım şekilde başlamanızı tavsiye ederim. Tek başıma uzun sürse de Windows 95 bir işletim sistemi geliştirebilirim. Önce C dili ile başladım özellikle eski tür kitapları tavsiye ederim. Ardından devamı geldi zaten yani başlamanızı C dili üzerinden yapın daha rahat olursunuz.

Oyun motoruna girismeden önce programlamayi ve arkasindaki ideolojiyi ögren. Ben Python ile baslamani tavsiye ederim, yeni baslayanlar icin syntax'i ve ögrenme dogrultusu daha iyi. Python cözdükten sonra yavas yavas diger dillere de kayip diger programlama olaylarini da cözebilirsin. Bu siralarda zaten oyun motorlarinda kullanilan programlama dillerine girisirsen de yavas yavas oyun gelistirmeye baslarsin.

Oyun motoruna girismeden önce programlamayi ve arkasindaki ideolojiyi ögren. Ben python ile baslamani tavsiye ederim, yeni baslayanlar icin Syntax'i ve ögrenme dogrultusu daha iyi. Python cözdükten sonra yavas yavas diger dillere de kayip diger programlama olaylarini da cözebilirsin. Bu siralarda zaten oyun motorlarinda kullanilan programlama dillerine girisirsen de yavas yavas oyun gelistirmeye baslarsin.

Burada sohbeti kesiyorum size kesin ama kesin söylüyorum asla blok ile kodlama öğrenmeyin bir saçmalıktan ibaretler algoritma öğretiyor denmesine rağmen algoritma ile alakası bile olmayan sistemler evet çocukların ilgisini çekiyor ama asla blok kodlama ile başlamamak lazım bir tür hazıra kaçma yöntemi.

Şu an meb sertifikalı phyton eğitimi veriyor. İncele istersen phyton başlamanı öneririm. Hem elinde sertifikan olur tabii öğrenciysen.

Meb phyton eğitimini inceledim dostum pek iyi değil tavsiye etmiyorum. Öğrenci değilim fakat öğrenciler ile iletişim kurdum ve hocaları ile iletişim kurdum pek kaliteli değil.

Öncelikle iyi bir şekilde algoritma öğrenmelisiniz. Sonrasında istediğiniz her dilde yazabilirsiniz.

Tabii ki de haklısın çok önemli bir nokta.

Scratch deneyin. Oyun, animasyon, öykü için uygun. 7 den 77 ye herkese hitab eder. Ve eğlenceli. İnternet'te tonlarca da video'su var. Son sürümünü Microsoft Uygulama Mağazasından indirebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı