Programlamaya yeni başlayacaklara tavsiyeler

@bitwise kendi adıma konuşmam gerekirse 3 alan üzerinde durmak istiyorum; Oyun, IT ve yapay zeka.
Üçünü de deneyip tarafımı seçerim. 😂
Öyle demeyin, bir programcı kazandırsak yeterli olur. Teşvik olmadan yeteneklerini keşfedemezler.
İnsan profilinden çıkarım yapması kolay oluyor hocam.
Mesela fiziksel olarak bir ürün satıyorsanız kimin ürünü alacağına gözlerine ve yüzüne bakarak anlayabiliyorsunuz.
Udemy ve youtube uzerinden iyi egitim alamazsiniz.
"Arkadas"larin calisip dogru durust akademik egitim almasi gerekiyor.
2-3 tane anatomi kitabi alip okuyarak doktor olunamayacagi gibi 8 saatlik kursla da developer olamazsiniz.
Türkçe dilinin yazım kurallarını dahi üzerinde durmadan öğrenemiyoruz ancak işin teorik ve uygulamadaki eğitimi farklı oluyor.

Yazılım üzerine pek konuşamam, iyi puan amacıyla geçiştirdiğim bir olay oldu lakin şimdi ise beceri kazanmak amacıyla öğrenmek istiyorum.

Node.JS öneririm. Daha doğrusu ilk olarak JavaScript ondan sonra gelişmiş frameworkler. Yapay zeka alanında iyi iş yapar.

Oyun, IT ve yapay zeka.

Bilgisayar bilimlerine girmeden oyun ve AI icin yalnizca Calculus, Lineer Cebir, Kesikli Matematik, Istatistik ve deferansiyel denklemler ogrenmen gerekiyor.

Ben AI biliyorum diyen herkesin bildigi standart algoritmalar arasindan hangisini secersen sec arkasindaki matematigi bilmesi gerekiyor o insanin.

Random Forest, Naive Bayes, KNN, Lasso & Logistic Regression, KM Clustering. EM maximization vb.

"Bunlari Python ile yaziyorlarmis, Python ogreneyim" diye bir sey yok.

Al mesela Python ile EMM implementasyonu. 8 satirlik kodu 8 senede yazamaz cogu insan.

O yuzden bu tarz konularda hep "Gidin saglam okul okuyun" diye yaziyorum. Youtube, Udemy vs bunlardan zaten background'unuz saglamsa bir seyler ogrenirsiniz. O seviyede de zaten video izlemek zaman kaybi geliyor.

@bitwise hocam burada iyi güzel konuşuyoruz ancak benim beklentim direkt olarak GTA 5, RDR 2 falan yapayım değil, işin ucunu tutunca gerisi iplik söküğü gibi geliyor çoğu zaman.

Yalan olmasın matematik dersi üzerinde şimdiye kadar pek durmadım ancak artık YKS için mecburen çalışıyorum.
Programlama için gereken işlemleri de zamanla öğrenmek için uğraşırım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı