Kodlamaya hangi dilden başlanmalı?

Pythondan başlarsanız C ve C++ gibi dillerde çok zorlanırsınız. Tavsiyem C den başlayın özellikle bir yapı oluşturuken bellek ayırmayı ve basit yapıları öğrenin. Ardından C++ ile obje oryantasyonuna geçin oradan da Java - C# gibi dilleri öğrenip ondan sonra script dilleri olan python ve JavaScript'e yönelelin.
Peki önerebileceğin bir kaynak var mı?
Sıfırdan ileri seviyeye doğru

Bunları okudun mu? Moderatörler bence bu konuyla ilgili bilgilendirici bir konu açıp başa sabitlemeli.

Arkadaş güncel olarak yeni ve farklı tavsiyeler arıyor olabilir.
Tavsiyelere göre soru cevap yapacak da olabilir.
Net olmayan konular için bu tarz cevaplardan kaçınmak lazım.

Güzel, sade bir dil yapabileceğin çok şey var. Ben biraz daha heveslilere C öneriyorum. C ile başlamıştım ve hazır metotlar kullanımı yasaktı. Her şeyi kendimiz yazıyorduk, öyle de kaldı. Hazır kütüphaneleri çok fazla bilmem C' de. Sonrasında Java'ya geçtim zaten.
Peki Pyhton öğrenip sonrasında başka dillere geçse mdaha kolay öğrenir miyim?

Bence JavaScript'ten başla. Çünkü C diline yakın bir Syntax'ı var. Python'dan başlarsan diğer dillere geçmen zor olur hepsinden farklı.
C benzeri syntaxlı diller: Java, C, C++, C#, JavaScript, PHP hatta CSS. Bunun için bunlardan birisi ile başlamak avantaj. Ancak direkt C dili ile başlamanı tavsiye etmiyorum. Başlangıçta işine yaramayacak Bit-RAM düzeyinde bir sürü fonksiyonu var. Ve eski olduğu için çok karışık. Eğer C'den başlarsan ya çok usta programcı olursun ya da terk eder bırakırsın 😀 en uygunu yine JavaScript.

Son olarak: Eğer Js'den başlamayı düşünüyorsan khan Academy'deki ders serisini tavsiye ederim. Peer2peer sistemi ile proje falan da yaptırıyor. Gerçekten çok öğretici.

Geri
Yukarı