Proje ve iş fikri

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Merhaba. Para kazanmak ve gelir kaynağı oluşturmak için gerekirse ücretini ödeyip başka bir yazılımcıya bir proje geliştirip bunu gelir kaynağına dönüştürmek istiyorum. Fakat aklımda bir fikir yok. İş fikrinin ortada olması adına nasıl bir proje geliştirmek isterseniz nasıl bir proje geliştirirdiniz?

Gerçekten ilk başta bir kazanç elde etmesem de olur ama şu anda beynim duman.

Son düzenleme:
Adam fikir istemiş yol göstermek açısından bana projeni yolla da piyasaya süreyim dememiş.

Elle tutulur fikri olan adam buraya yazmaz hocam, fikir de vermez.

Evet hocam. Tam olarak da öyle. Anlamamış banlıyorlar.

Kimseyi banladığımız yok hocam. Forumda fikir duymaya bu kadar irkilmeyin.

Agresif herifler biraz ada çayı içip relaxlamaları lazım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elle tutulur fikri olan adam buraya yazmaz hocam, fikir de vermez.

Kimseyi banladığımız yok hocam. Forumda fikir duymaya bu kadar irkilmeyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Elle tutulur fikri olan adamın burada işi yok zaten.

Genel bir vizyon için yapay zeka sohbet botlarına sorabilirsin.

Önce tekeri yeniden icat etme, Amerika'da ne tutmuş potansiyel gördüğünü burada uygula, belli kitleye ulaşınca zaten esinlendiği gelir TR'de sıfırdan başlamak yerine, dolar da kazandığı icin kendisi icin bozuk paralarla, seni satın alır. Sen de yoluna bakarsın.

İkinci bir yöntem neye ihtiyaç var anlamak. Çevrene, ailene, etrafındaki farklı farklı mesleklerde çalışan insanlara, kendine bakıp neye ihtiyaç var analiz etmelisin.

Mesela geçenlerde düşündüğüm şey şuydu ancak hemen atlamadan once benzer ne gibi çözümler ve o çözümler neden tutmamış bakmak gerekiyor.

Çünkü şahsi deneyimim senin aklına gelen başkasının aklına gelmiş, denenmiş ve tutmamış olarak karşılaşıyorsunuz. Yeni yaratıcı fikir üretmek zor.

Mesela geçenlerde otobüsle ilçe değiştirdim, önce şoför seyrine başlamadan garda bir süre durdu, bazı noktalarda rotalarının kesiştiği başka işletmeye ait mesela belediye otobüsünü bir süre takip etti, onun gidip uzaklaşmasını, bir süre arada boşluk olmasını bekledi ki aynı yerden geçerken potansiyel yolcular başka firmaca hemen alınmış olmasın. Yol üzerindeyken de bir durakta yolcu el etmesine rağmen kasten durmadı çünkü orası belediyenin durağı olarak mi ne anlaşılmış, o duraktaki yolcu belediyenin aracına binecekmiş. İyi de yolcu derki bana ne? Ben niye bu havada 5dk sonra gelecek aracı bekliyorum sen de istediğim durağa gidiyorsun.

Bir sistem olsaydı hem kendi kurumu hem de belediye araçlarını takip eden, trafik veya başka sebeplerden seyir rutini değişince anlık olarak kendisini güncelleyen, ödeme sistemi ile entegre ki böylelikle hangi durakta kaç yolcu binmiş analizini yapabilen, belki iç ve dış güvenlik kamerası ile hem araç içi yolcu sayısını hem de durakta ki yolcu sayısını analiz edebilen (yapay zeka - görüntü işleme) şoförün ayrıca anlık etkileyebilecek veri girmesini sağlayan (ki mesela durak dolu, otobüs dolu bu sefer o duraktan hiç yolcu almadan devam ediyor arkadaki araç o durakta beklenden fazla yolcu alınca bu sefer ayni senaryo bir sonraki durakta yaşanıyor. Bunun çözümü art arda ayni hatta 2 otobüs koymak. Bu yüzden bahsettiğim sorun yüzünden yıllar önce şaka yok dershaneden çıkıp bir buçuk, iki saat sadece durakta içine girebilecek otobüs bekliyordum. Her gelen ağzına kadar dolu durakta durmuyordu bile) bir sistem hem bölgenin ne kadar şoföre, araca ihtiyacı var, bunlara özellikle hangi gün ve saatlerde ihtiyaç var, kendisini anlık olarak güncelleyerek maksimum kar nasıl elde edilir sorularına cevap verirken ayrıca yolcu tarafında hem de bu uygulamayı telefonuna indirmiş yolcu durakta beklerken otobüsü nerede, hangi hat nereye gidiyor, istediği yere gitmek icin hangi durakta hangi hatta binmeli ıvır zıvırı görür. Tum bunlar da telefon uygulaması şeklinde olsun ki GPS, internet baglantisi hazırda olan, yeni bir cihaz koyma gerektirmeyen bir sistem olur.

Ya da elektrik arabalar TR de popüler olmaya başlıyor. Avrupa, ABD zamaninda ne sorunlarla karşılaşmış ne çözümler bulmuş ve ayrica su an bu konu hakkinda ne gibi başarılı görünen girişimler var analiz et, TR de uygula. Ya da bireysel silahlanma TR de henuz yok, buna öncesinden hazırlıklar yapip belki e ticaretcisi belki b2b çözümler gibi gibi artik düşünmesi sana kalmis. Ya da tahminen gec kalmisisndir birileri zaten çalışıyordur da Amazon'un ABD bazi marketlerinde kasiyer yok, her yer kamera, raflar terazi kadar hassas. Rahtan bir şey alıyor cebine atıyorsun. Yürüyerek çıkıyorsun. Senin hesabından o ürün ucreti otomatik kesiliyor. Sen bunu TR de uygulayabilsen, Migros'a gitsen İstanbul'da ilk yapan olarak başlayın iste 😁

Bu arada https://youtube.com/@egirisim?si=IElPg5p1mXLW4dMk bu kanal ilgini çekebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı