Protein nedir?

Vücudumuzun dışarıdan aldığı ve alması gerektiği en temel yapı taşı diyebiliriz. Kasları güçlendirir, direnci arttırır vs. Fitness ile ilgili soruyorsan, kas çalışırken oluşan yırtılmaları protein tamamlar. Bu kas yıkımını en hızlı şekilde aza indirmek için bolca protein almak gerekir.

Protein: Amino asitlerden oluşan büyük moleküller veya makromoleküllerdir. Dokularımızın büyümesinden ve onarımından sorumludurlar ve organlarımızın gelişmesinde büyük rol oynar. Amino asitler vücudumuzun düzgün çalışması için gereklidir ve dokularımızın büyümesi ve gelişmesi için önemlidir.

Whey Protein (Peynir altı suyu): Süt kesildikten ve süzüldükten sonra kalan sıvıdır. Yüksek amino asit değerine sahiptir. Yağ ve karbonhidrat oranı çok azdır, whey protein ve kazein proteinlerinden oluşur. Sindirimi kolaydır. Süt, su gibi besinler içerir. Laktoz oranı çok azdır.

İnternet'te aratarak daha detaylı yazılar bulabilirsiniz. Ben kısa ve açıklayıcı bir şekilde yazdım.

Kas için kilonun çok önemi yok aslında değil mi?

Kilom var ise kas yapabilir miyim? Şeklinde soruyorsanız, bildiğim kadarıyla evet yapabilirsiniz, ama kaslarınızın üstünde yağlar olduğu için kaslarının görünmeyebilir ve tam hissedemeyebilirsiniz eliniz ile, ama görüntüye fark katar. Zaten kendinize bir çalışma programı ve yemek programı yaparsanız kilo verebileceğinizi düşünüyorum herhangi bir sağlık sorununuz yok ise bununla ilgili.

Kilom var ise kas yapabilir miyim? Şeklinde soruyorsanız, bildiğim kadarıyla evet yapabilirsiniz, ama kaslarınızın üstünde yağlar olduğu için kaslarının görünmeyebilir ve tam hissedemeyebilirsiniz eliniz ile, ama görüntüye fark katar. Zaten kendinize bir çalışma programı ve yemek programı yaparsanız kilo verebileceğinizi düşünüyorum herhangi bir sağlık sorununuz yok ise bununla ilgili.
Zayıfım bunun için sormuştum.

Zayıfım bunun için sormuştum.
Kas kütleni arttırman için protein gerekli. Hatta yeteri kadar protein almazsan belli bir süre sonra protein ihtiyacını karşılamak için kasların kullanılıyor ve bu yüzden kas kaybı yaşıyorsun. Yanlış biliyor olabilirim.

Geri
Yukarı