Protein tozu almalı mıyım?

Kesinlikle almamalısın. Çok zararlı bir şey. Zaten 1 ayda kimin kasları belirginleşmiş ki? 1 ayda hamlığını atarsın diğer aylar zaten farkı kendin görürsün.
Kardeşim bilmeden yorum atma zararı filan yok bu işin .Hamburger ile kilo almaya çalışıp protein tozuna zararlı demek gibi birşey senin dediğin. Doğru beslenme + düzenli spor ile ek takviye olarak aşırıya kaçmadan kullanılabilir. Steroid ile karıştırmayalım .

Kardeşim bilmeden yorum atma zararı filan yok bu işin .Hamburger ile kilo almaya çalışıp protein tozuna zararlı demek gibi birşey senin dediğin. Doğru beslenme + düzenli spor ile ek takviye olarak aşırıya kaçmadan kullanılabilir. Steroid ile karıştırmayalım .
Kusura bakma ama zararlı olduğunu uzmanlar bağıra bağıra diyor. Normal yollarla kas yapmak varken yapay yol ile yapmak tabi ki zararlıdır. Düz mantık.

Kusura bakma ama zararlı olduğunu uzmanlar bağıra bağıra diyor. Normal yollarla kas yapmak varken yapay yol ile yapmak tabi ki zararlıdır. Düz mantık.
Düz mantık ile kesin yargılar belirtmeye devam edin siz, sen bir arkadaşı rapor ettim bu konuda.

O uzmanlar dediklerin zararlı olan şeyleri satmak için neler uyduruyor. Grip aşısı , tavuk gribi diye koskoca milleti dolandırdılar. Bu işin uzmanları onlar değil işin içindekilerdir .

Düz mantık ile kesin yargılar belirtmeye devam edin siz, sen bir arkadaşı rapor ettim bu konuda.
O uzmanlar dediklerin zararlı olan şeyleri satmak için neler uyduruyor. Grip aşısı , tavuk gribi diye koskoca milleti dolandırdılar. Bu işin uzmanları onlar değil işin içindekilerdir .
Neyse kim neyi istiyorsa onu yapsın. Ben olsam almazdım. Sağlıklı bir şekilde spor yapardım protein tozu alacağıma. Uzatmanın anlamı yok. İyi sosyaller.

Al işte yine böyle bir konu ve saçma sapan yorumlar. Omzum çıktıktan sonra evde 2.5 ay dambıl ile vücut geliştirme yaptım daha sonra spor salonuna geçtim toplam 2.5 yıl düzenli ve disiplinli body yaptım. Bu süreçte sabah ve antreman sonrası olmak üzere Inkospor Gainer kullandım, beslenme konusunda sıkıntım var yemek seçiyorum. Hergün KFC'den yemek yedim okulda öğle arası, sevdiğim şeyler döner ve diğer tüm et ürünleri. Protein ve karbonhidrat ihtiyacımın belli bir kısmını toz ile karşıladım.

1 ) Protein tozu ilaç değildir, 70 yıldır satılan bir sporcu besini gıda takviyesidir.
2) 3 gün boyunca bakkaldan yiyeceğiniz abur cuburdan daha zararlı değildir. Aksini ispatlayan gelsin, 64 çeşit amino asidin içindeki proteinlerin bağ açılarına kadar hesapladım zamanında. Hala daha öğrenciyim ayrıca.
3 ) 2.5 yıl boyunca her ay 5,5 KG Dymatize Gainer + 2,2 KG Optimum Gold Standart protein tozu + Amino asit kapsül kullandım. Bu süreçte 2 kez devlet hastanesine Check-up yaptırmaya gittim, ikisinde de sağlığım fazlasıyla yerindeydi.
4 ) 70 yıldır satılan bir gıda takviyesine anahaber bülteninde duyduğunuz yanlış betimlenen hikayeler ile karşı çıkıyorsunuz. Bana belgeler ile gelin. Bilimsel konuşalım, yeterli bilgiye sahibim, olmadığımı da tamamlar öyle devam ederim konuya, yeterki anti-tezinizi yazın bana ? Tamam mı.
5 ) 2.5 yıllık süreçte evde herkes yüksek et tüketimimden etkilendi, etten bıktı ailem. Haftada 2 gün kırmızı et, 1 gün balık kalan günler tavuk tükettim. Toz oranına göre su içtim. Meyve, sebze ve diğer tüm gıdalardan tatmak zorunda kaldım sevmesemde. Bilinçli olarak kullandığım takviye gıdalardan zerre zarar görmedim.

6 ) Şimdi size şöyle bir şey açıklayayım. Antreman günü ekstra 1000 kalori almanız gerek diyelim ortalama. Sadece nefes alarak tüketeceğiniz enerjiye bunu ekleyip beslenme programı oluşturun kabaca. 2500 kalori gibi bir şey çıkıyor. Bunu takviyeler olmadan almak demek 1 ay spor yapıp yemek yemektende hayattan da soğumak demek. Zaten doğal olan şey takviye ile fazlalıktan kurtulmak ve ihtiyacın kadarını almak. Protein tozları peynir altı suyunun kurutulup konsantre hale getirilip filtrelenmiş halidir. Kalitesi vardır bu tozların, Whey proteini en kaliteli proteindir. Şimdi antremandan sonra kasların sönüp yıkıma uğramaması için ortalama 30 dakika içinde beslenmesi gerekiyor, antreman esnasındaki hasarı onarmak için serbest formda protien gerekiyor, bunu karşılamak için sen antremandan sonra gider direk yemek yersen o yemekteki protein 7-8 saat sonra sindirilir ve gidecek kas falan kalmaz vücutta.

Ama protein tozunu yağsız süt veya su ile karıştırıp içersen antreman hemen bitince, hemen emilir ve kaslara gider, vücudun onarıma başlar, buna katabolik metabolizma denir. Vücut geliştirme isteyen adamın sürekli yapım aşamasında olması gerekir. Yıkım moduna geçmesini istemeyiz. Şimdi antreman bitti tozu içtik, mide rahatladı, kaslar rahatladı, antreman bitlei 45 dk civarı oldu. Yemek vakti geldi, dolu dolu bir sporcu yemeği hazırlayıp uzun süreli bir beslenme atağı başlattık. O yediğimiz besinler sindirildikçe vücutta gerekli yerlere gitti. Antreman sırasında kaslardaki glikojen depoları boşaldığı için bunu o süreçte doldukduk. Kaslarımız antremandan sonra içtiğimiz tozla değil yediğimiz yemekle şişti, daha doğurusu karbonhidrat ile. Tozun temel amacı saf yapıda olması ve sporcunun gerekli protein miktarını alırken ekstradan yağ ve karbonhidrat almasını önlemektir ve sindirimi daha pratiktir. Temel işlevi budur.

Antreman günleri bir sporcunun protein ihtiyacı kilosunun 1,5 veya 1,8 katıdır. 100 kilo bir insan antreman yaptığı gün 150 ile 180 gram arasında protein almak zorundadır yıkıma uğramamak için. Şimdi hesaplayalım, bu proteini tek öğünde alamıcağını bildiğini varsayıyorum, öğünlere bölüyoruz bunu. Kahvaltıda 50 gram protein lazım, antreman sonrası 60-80 gram arası aldık, yatmadan önceki öğünde de 60 gram aldık.

Şimdi 100 gram tavukta yaklaşık 20 gram protein var, senin günde 160 gram protein için 800 gram tavuk yemek lazım. İstersen başka birşey ye ama asla bunu başaramayacaksın. Çünkü baklagilden gelen protein'in %20 si bile gitmiyor kaslara. Bir tek yumurta proteinin %99.8'i kaslara gidebiliyor. Ondan sonra en yüksek oran sütte. Protein tozu neyden yapılıyor SÜTTEN ! Ne zaman içiliyor ? Antremandan sonra... Kasların yıkımı engelliyor ve sizin mükemmel akşam yemeğinizin size fayda sağlaması için size yardım ediyor.

SONUÇ : 2.5 yıllık spor hayatım boyunca tek bir bilinçsiz hareketim olmadı. Ayda 400 lira bu ürünlere ayırdım. 69 kilodan 81.5 kiloya çıktım. Çevremdeki tüm arkadaşlarıma her böyle konu açıldığında saatlerce anlatıyorum. Ben bu işe başlamadan önce 2 ay araştırdım. Sayfalarca çıktı alıp okudum. Stereoid gibi abuk subuk şeylere bulaşmayan kimsenin başına bir olay gelmedi bu konuda. Herhangi bir rahatsızlığı olanın zaten kendisinin araştırması gerek. Eğer sağlıklıysanız bu ürünleri bilinçli bir şekilde kullanırsanız sağlınıza bir zarar geleceğini düşünmüyorum. Yeterki bilinçli kullanın, her olasılığı en düşük seviyeye indirin, sağlıklı bir yaşama için ne olursa olsun spor yapın. Hadi eyvalah.

Protein tozu zararlı diyen arkadaşlara diyorum, sizdeki ön yargı protein tozundan daha zararlı emin olun. Protein tozu kesinlikle zararlı değildir. Protein tozu doping değildir. Her kafadan bir ses çıkmasın. Ben anatomi profesörü değilim, fakat antrenman esnasında zorlalan aynı zamanda ''yırtılan'' kas hücrelerini vücudun onarması ve daha güçlü bir doku haline çevirmesi için vücudun proteine ihtiyacı var. Ayrıca aşırı protein kullanmanın böbreklere hiçbir zararı yok. Bana güvenmeyin siz yinede, buyrun Mehmet Öz'den dinleyin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

@Oğuzhan Yıldırım Eline sağlık, detaylıca açıklamışsın. Şu proteini fare zehri zannedenleri tekrar bir rapor edeceğim.
Ben de Gainer almanın arifesinde olduğum için ilgileniyorum bu konularla. Senin de fikrini almaktan mutluluk duyarım, konumda.

Bak kardeşim 1 kg x 2 gram protein olarak düşün. Eğer günlük protein ihtiyacını karşıyorsan alma ama yok karşılayamıyorum diyorsan al. Savaş Cebeci'yi Youtube'da takip etmeni öneririm. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı