Prototype 2 %100 Türkçe Yama - Anonymous Çeviri

Mesela ben. 5 ya da 50 TL'si değil mesele. Ben abonelik saçmalığından bıktım. Bana al bu çeviri 50 TL densin, ben alıp kafam rahat oynayayım. Nereye abone olacağımı şaşırdım artık.

Haklısınız. Kalitelerine laf yok ancak bir yama için abonelik açmak bana göre de saçma.
Öncelikle görüşleriniz için teşekkürler. Üyelik sistemimiz şu an itibariyle 18.5 TL ve yayınlanmış 44 adet yamamız var. Bugün abone olan bir kullanıcı istediği oyunun yamasını indirip kurduktan sonra aboneliğinin yenilenmesini kapatırsa kurduğu oyunları oyunu silmediği sürece kullanabilir. Böylelikle birkaç oyunun yamasını sadece 18.5 TL vererek kullanabilir.

Mesela tekli satın alım olsaydı, on tane yamamızı kullanmak isteyen birisi yamalarımızı tek tek satın almak zorunda kalacaktı ve harcayacağı para 18.5 TL'den fazla olacaktı ancak üyelik sistemiyle bu on adet yamaya 18.5 TL'ye erişip istediği zaman oynayabilir.

Biz de zaten bize her ay üye olunmasını istemiyoruz. Oynamak istediğiniz bütün oyunların yamasını kurun sonra üyeliğinizin yenilenmesini iptal edin. İsterseniz 1 yıl içinde hepsini oynayın.

Öncelikle görüşleriniz için teşekkürler. Üyelik sistemimiz şu an itibariyle 18.5 TL ve yayınlanmış 44 adet yamamız var. Bugün abone olan bir kullanıcı istediği oyunun yamasını indirip kurduktan sonra aboneliğinin yenilenmesini kapatırsa kurduğu oyunları oyunu silmediği sürece kullanabilir. Böylelikle birkaç oyunun yamasını sadece 18.5 TL vererek kullanabilir.

Mesela tekli satın alım olsaydı, on tane yamamızı kullanmak isteyen birisi yamalarımızı tek tek satın almak zorunda kalacaktı ve harcayacağı para 18.5 TL'den fazla olacaktı ancak üyelik sistemiyle bu on adet yamaya 18.5 TL'ye erişip istediği zaman oynayabilir.

Biz de zaten bize her ay üye olunmasını istemiyoruz. Oynamak istediğiniz bütün oyunların yamasını kurun sonra üyeliğinizin yenilenmesini iptal edin. İsterseniz 1 yıl içinde hepsini oynayın.
İnsanların yılda 1-2 kez geçeceği yol, köprü, tünellerden alınan ücretli geçiş parasıyla aynı değil mi bu üyelik sistemi? Yayımcının teşviği olmadığı sürece ne olursa olsun başka insanların yaptıkları üzerinden para kazanmayı tasvip etmiyorum açıkçası. Yeni bir AAA oyun çıksa, üyelik sistemi 20 TL olsa, atıyorum 1000 kişi de o oyun için çeviri hizmeti almak istese aylık 20000 TL gibi bir para yapıyor. Bu parada yüksek ihtimal Anonymous Çeviri'nin kurucularına gidiyor, çevirmenler ise gönüllü iken çevirinin kendisi ücretli. Bu dediklerimi daha önce birçok forumda çevirmenlik yapan birisi olarak söylüyorum. Sadece şahsi fikrim.

Ben açıklamanıza bir şey demiyorum. Sürekli oyun alan ve sizin çevirdiğiniz oyunları oynayan biri için mantıklı olabilir belki. Benim gibi çalışan ve oyun oynamayı unutan, bunun için özel zaman ayıran insanlara bu abonelik sistemi zulüm sadece. Parası batsın, beni de yormayın diyor insan sadece.

Bu parada yüksek ihtimal Anonymous Çeviri'nin kurucularına gidiyor, çevirmenler ise gönüllü iken çevirinin kendisi ücretli.
Bünyemizde bulunan her çevirmen kelime başına belli bir ücret karşılığında çevirisini yapıyor. Çevirmenlerimize de çeviriye başlamadan önce süreci anlatıp bilgilendiriyoruz. Çeviri yapan kişilerin çevirdiği kelime açık bir şekilde görünüyor ve bu verileri çevirmenlerimizle de paylaşıyoruz, herhangi bir cayma ve adaletsizlik yapılması imkânsız.

Aramıza çok çevirmen girdi çıktı, eğer dediğiniz gibi bir adaletsizlik yapsaydık muhakkak duyardınız. Ayrıca iddia ettiğiniz gibi "büyük bir kısmı kuruculara" kesinlikle gitmiyor, gitse aynı anda 11 yama yapacak maddi anlamda bir gücümüz olmazdı. Birçok forumda çevirmenlik yapan biriyseniz küçük bir hesapla ortaya çıkan gelirleri ve giderleri az buçuk tahmin edebilirsiniz.

Eğer iddianızdaki gibi bir adaletsizlik yaptığımızı kanıtlarsanız -tabiri caizse- gün içinde dükkanı kapatır gideriz. Ancak ispatlamadığınız sürece içi boş bir iddiadan öte olmayacaktır.

İnsanların yılda 1-2 kez geçeceği yol, köprü, tünellerden alınan ücretli geçiş parasıyla aynı değil mi bu üyelik sistemi?
Bu biraz siyasi bir söylem, açıkçası verdiğiniz örnek çok doğru değil çünkü tek tek yama satsak çoğu oyunun yaması 18.5 TL'den az olmazdı. 1 kişi sadece 1 yama için bile üye olsa muhtemelen yine kârda olacaktır.

Yayımcının teşviki olmadığı sürece ne olursa olsun başka insanların yaptıkları üzerinden para kazanmayı tasvip etmiyorum açıkçası.
Özellikle güncel oyunlarda çeviriye başlanmadan önce oyunun yayıncılarıyla iletişime geçmeye çalışıyoruz. Büyük firmaların çoğu genelde cevap bile vermiyor. Sadece Control yamasını yaparken Remedy'e ulaşmıştık ve bize dönmüşlerdi, kısaca "ne güzel, başarılar" gibisinden bir şey söylemişlerdi.

AAA yapımlarının aksine Indie yayıncılarla daha rahat iletişime geçiyoruz. Kimi yayıncılar çalışmalarımızı resmîleştiriyor (Lost Ember gibi) kimisi de sadece "ekstra dil desteği düşünmüyoruz ama çalışmalarınızda başarılar" gibisinden dönüşler yapıyor.

Biri hariç hiçbir geliştirici ya da yayıncı ulaşmamıza rağmen çalışmalarımıza olumsuz anlamda müdahale etmedi. Çünkü onlar da bu tür -ücretli de olsa- modların oyuncuya ve onlara yaradığını biliyor, sonuçta oyunlarını kırmıyoruz.

Son düzenleme:
Bünyemizde bulunan her çevirmen kelime başına belli bir ücret karşılığında çevirisini yapıyor. Çevirmenlerimize de çeviriye başlamadan önce süreci anlatıp bilgilendiriyoruz. Çeviri yapan kişilerin çevirdiği satır, kelime ve harfleri açık bir şekilde görünüyor ve bu verileri çevirmenlerimizle de paylaşıyoruz, herhangi bir cayma ve adaletsizlik yapılması imkansız.

Aramıza çok çevirmen girdi çıktı, eğer dediğiniz gibi bir adaletsizlik yapsaydık muhakkak duyardınız. Ayrıca iddia ettiğiniz gibi "büyük bir kısmı kuruculara" kesinlikle gitmiyor, gitse aynı anda 11 yama yapacak maddi anlamda bir gücümüz olmazdı. Birçok forumda çevirmenlik yapan biriyseniz küçük bir hesapla ortaya çıkan gelirleri ve giderleri az buçuk tahmin edebilirsiniz.

Eğer iddianızdaki gibi bir adaletsizlik yaptığımızı kanıtlarsanız -tabiri caizse- gün içinde dükkanı kapatır gideriz. Ancak ispatlamadığınız sürece içi boş bir iddiadan öte olmayacaktır.

Bu biraz siyasi bir söylem, açıkçası verdiğiniz örnek çok doğru değil çünkü tek tek yama satsak çoğu oyunun yaması 18.5 TL'den az olmazdı. 1 kişi sadece 1 yama için bile üye olsa muhtemelen yine kârda olacaktır.
Bu konuda yanlış olabilirim, özür dilerim.
Özellikle güncel oyunlarda çeviriye başlanmadan önce oyunun yayıncılarıyla iletişime geçmeye çalışıyoruz. Büyük firmaların çoğu genelde cevap bile vermiyor. Sadece Control yamasını yaparken Remedy'e ulaşmıştık ve bize dönmüşlerdi, kısaca "ne güzel, başarılar" gibisinden bir şey söylemişlerdi.

AAA yapımlarının aksine Indie yayıncılarla daha rahat iletişime geçiyoruz. Kimi yayıncılar çalışmalarımızı resmîleştiriyor (Lost Ember gibi) kimisi de sadece "ekstra dil desteği düşünmüyoruz ama çalışmalarınızda başarılar" gibisinden dönüşler yapıyor.

Biri hariç hiçbir geliştirici ya da yayıncı ulaşmamıza rağmen çalışmalarımıza olumsuz anlamda müdahale etmedi. Çünkü onlar da bu tür -ücretli de olsa- modların oyuncuya ve onlara yaradığını biliyor, sonuçta oyunlarını kırmıyoruz.
Oyunları kırmiyorsunuz, lakin şöyle bir örnek vereyim ben bilimsel bir buluş için başkasının patentini izinsiz alıp üstüne kendim bir şeyler ekleyerek buluş yapip bunu pazarlamaya kalkarsam anında tepeme çökerler. DH Forum kullanicilari Take-Two'ya ulasinca yama cekilmek zorunda kalmis, diger yayincilarla da iletisime gecilirse aynisi olabilir. Yamasi yapilan oyunun izin, ortaklik belgesini bulammadim. Oyun sirketlerine ulasmanin zorlugundan bahsetmiyorum bile, yuksek ihtimalle geri donusu siradan bir temsilci yapacak cunku yeteri kadar kurumsallik soz konusu degil. Hiçbir devasa sirket amatörlerle calismak istemez. Hukuki taraftan bakarsak, Cevirmenlerin, editorlerin ucreti, vergisi, çalışma etiği falan desek isin içinden çıkamayız. İllegallik durumu da olabilir, bunlar hakkinda da kullanicilari bilgilendirmelisiniz. Çeviri yapılacaksa "Ücretsiz ve bağış" temelli olmak zorundadır. Daha önce ücretsiz çevirilerin bile yayıncı talebiyle kaldırıldığına şahit oldum.

Son düzenleme:
Yama, 8 Ağustos 2021'de saat 18.54'te yayınlandı. Yamayı uygulamamızdan üyelik sistemiyle erişebilirsiniz.

Yahu parası neyse vereyim de bana yamayı aboneliksiz verin, abonelikle falan uğraştırmayın.

Ben bu oyunu ne zaman oynar, ne zaman siler, yamayı ne zaman kurarım belli olmaz.
Abonelik parasını vereceğim, 1 ay dolduktan sonra bir mod falan yüklesem, oyunu kaldırıp tekrar kursam verdiğim para boşa gidecek yani.
Ben bir oyunu 1-2 ayda anca bitiriyorum zaten. Abonelik bitimi sonrası yamada bir sorun çıksa umrunuzda olmam kesin.

Yani gerçekten çok saçma. Burada müşterinin lehine olan tek bir şey bile yok.
Başka yamalarınız da umurumda değil, ben sadece bu oyunu oynamak istiyorum.
Ki abonelik sayesinde diğer yamalara da erişiyor olmayı bana avantaj olarak sunmanız anlamsız yani.

2-3 abonelik parasına yamayı satsanız yine razıyız, ama bu yaptığınız tam bir açgözlülük. müşteriden habire para söğüşleyelim kafası bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı