PS2 Görüntüyü HD yapmak

salih213

Hectopat
PS2'de görüntüyü bu dönüştürücü ile görüntü alıyorum ama görüntü biraz bulanık gibi. Daha iyi görüntü almak için hangi dönüştürücüyü kullanmalıyım?

Dosya Ekleri

• indir.jpg
    indir.jpg
    4 KB · Görüntüleme: 48
PS2 analog video çıkışı kullanır, analog video çıkışlarında seçeceğin kablo türüne göre kalite farkı vardır. Mesela yukarıda attığın resimdeki dönüştürücü Komposit'ten HDMI'a dönüştürücü, Komposit sinyal PS2'de çok kötü bir görüntü kalitesi sunar.

Çözümü basit, Komposit yerine daha iyi bir kablo kullanmak, o da Komponent kablosu, Komponent kablosu PS2'de kullanabileceğin en iyi kablodur.

Ya da PS2toHDMI adaptörünü alabilirsin, bu adaptör PS2'den komponent sinyalini alıyor ve HDMI'ya dönüştürüyor.

Daha detaylı bilgi istersen şu rehberime bakabilirsin:

Oyunlarda 1080p olması imkansız ps2 480p destekliyor oyunlarda 480 destekleyecektir.
PS2 1080i çözünürlüğüne kadar çıkabiliyor, ayrıca adam yukarıda 1080i yazmış, 1080p değil, ikisi farklı şey. 1080i İnterlaced bir sinyal yani bir karede göstermesi gereken karenin yarısını gösteriyor. 1080p Progresive bir sinyal yani bir karede göstermesi gereken karenin tamamını gösteriyor. Ama PS2'de 1080i destekleyen oyun sayısı çok az, bildiğim kadarıyla tek popüler olanı Gran Turismo 4.

Son düzenleme:
Oyunlarda 1080i ayarlama vardı diye hatırlıyorum.
O sahte. Küsüratlı bir SD çözünürlük yapıyor (16:9 olsun ve biraz net olsun diye). Gücü HD hiçbir şeye yetmiyor çünkü. PCSX2'nin yapımcısı bizzat bana bir örnek ile anlattı. 16 bit renk 1920x960 çözünürlük için 3.5 MB VRAM kullanması gerektiğini söyledi.

Hocam bu kadar uğraşa girmek yerine ortalama bir bilgisayarın varsa zaten PS2 emülatörüyle oyunları 1080P'ye upscale edip oynayabilirsin hatta bilgisayarın çok iyiyse 2K-4K bile edebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı