Çözüldü PS3 Super Slim YLOD hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

King Weathers

Decipat
İmzamdan anlaşılacağı gibi tüm PS3 modellerine sahibim. 14 yıllık Fat kasa ve 10 yıllık Slim kasa güzelce çalışıyor. Ne YLOD ne başka bir şey hiçbir şey olmadı bu ikisine. Ama 7 senelik şu Allah'ın belası SuperSlim beni delirtiyor. SuperSlim'i ilk aldığımda pek bir sıkıntı çıkmadı. 6-7 ay sonra diye tahmin ediyorum, makine garip şekilde ısınmaya başladı. Mağazaya götürdüm, makineyi çok yormuşsun senin hatan dediler. PlayStationcu abiye götürdüm, yapamayacağını söyledi. Her ay temizliyordum makineyi bakımsız da değildi yani. Çok ısındığı için oyunlar kasıyordu. Bende onu rafa kaldırdım.

Yaklaşık iki sene Slim kasa ile oynadım oyunları. Bir gün yine aklıma geldi SuperSlim. Ulan o kadar para vermiştik. Geri çıkarttım, bir güzel temizledim. Açtım, güzel güzel çalışıyor. Ne ısınma var ne bir şey. Bu sefer Slim'i rafa kaldırıp SuperSlim'e döndüm. 2 bilemedin 3 hafta sonra aniden kapanmaya başladı makine. Yine onu kaldırıp Slim'e döndüm. Bir sene öncesine kadar Slim'de kaldım.

Bir gün Yakuza oynarken aklıma yine SuperSlim geldi. Raftan indirdim, taktım monitöre oynamaya başladım. Makine ısınmamasına rağmen oyunlarda donuyordu. Gerçekten çıldırmak üzereydim. Slim'i kaldırıp SuperSlim üzerine yoğunlaşmaya başladım. Ben fark etmemişim ama aletin üstü değil altı ısınıyormuş aslında. Donmalar bundandır diye düşündüm. Evde boş duran laptop soğutucusunu altına yerleştirince donmalar da çözüldü. Artık hiçbir sorun yoktu. Ta ki bugüne kadar.

PS3 açıp nostalji yapayım dedim. SuperSlim'in düğmesine bastım. Kırmızı ışık yeşile döndü. Dıt sesi geldi. Yaklaşık on saniye yeşil ışık yandı, tam monitöre PS3'ün meşhur introsu girecekken alet tak diye kapandı. Kapandıktan sonra tekrar kırmızı ışık yanması gerekirken hiç ışık yanmadı. Fişten çıkarıp takınca geldi ışık tekrar. 20 kere falan denedim hepsinde aynı şey oldu. İnternetten hemen araştırmaya koyuldum. Yabancı bir kaynakta okuduğuma göre SuperSlim'de YLOD hatası benim yaşadığım şekilde cereyan ediyormuş.

Gerçekten SuperSlim'i kurtarmak istiyorum, çünkü koleksiyonum bozuluyor. Bu hatanın bir çözümü var mı?

(Fat ve Slim kasalarda çözümü yoktu, belki SuperSlim'de vardır diye sordum.)
@Furkan17TR hocamı buraya davet ediyorum.

Son düzenleme:
Çözüm
YLOD sorunun çözümü reballing işlemidir. CPU(CELL) ve GPU(RSX) özel bir makine ile ısıtılıp lehimi çıkartılacak. Temizlenip gene o özel makineyle tekrar lehimlenecek. Elle veya evde yapılabilecek bir iş değil maalesef. Bu ekipmana sahip birinin yapması lazım. Fabrikada yapılan lehimler kadar kaliteli olmuyor maalesef ne kadar iyi yapılırsa yapılsın. 6-12 ay içerisinde tekrar aynı hataya düşüyor. Super Slim kasalar gerçekten dandik. Dış plastiği çok kötü ve sürgülü bir disk yuvasına sahip. Açıp kaparken havayla temas ettiği için çok çabuk bozuluyor.
Superslim cihazımda FF X oynarken ara verip foruma girince bu mesajınızı gördüm. Yabancı bir Facebook grubunda superslimde çözümü bir kenara koyun henüz tanımlanmamış sorunlar meydana geldiğinden bahsediyorlardı. Sıfır slim kasalar vardı tek tük satılan ben onlara geçeyim en iyisi bundan kurtulup.

YLOD sorunun çözümü reballing işlemidir. CPU(CELL) ve GPU(RSX) özel bir makine ile ısıtılıp lehimi çıkartılacak. Temizlenip gene o özel makineyle tekrar lehimlenecek. Elle veya evde yapılabilecek bir iş değil maalesef. Bu ekipmana sahip birinin yapması lazım. Fabrikada yapılan lehimler kadar kaliteli olmuyor maalesef ne kadar iyi yapılırsa yapılsın. 6-12 ay içerisinde tekrar aynı hataya düşüyor. Super Slim kasalar gerçekten dandik. Dış plastiği çok kötü ve sürgülü bir disk yuvasına sahip. Açıp kaparken havayla temas ettiği için çok çabuk bozuluyor.

Çözüm
Hocam öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim. İkincisi ben biraz uğraşıp aleti açmayı başardım. Şu an oyun oynuyorum hatta. Sizce bir daha böyle bir hata oluşur mu? Ayrıca reballing pahalı bir işlem midir?

@King Weathers, emin olun ki olur veya olmaz diyemiyorum. Belki bu şekilde sorunsuz kullanırsınız belki aynı hatayı alabilirsiniz. Reballing işlemi yaptırmadığım için bir bilgim yok. Ama çok daha pahalı değildir. Yapılacak yer önemli. Yapan kişi bu işten pek anlamıyorsa konsol çöp olabilir. Düzgün yapılsa bile fabrikadaki lehim kadar düzgün yapılamadığı için birkaç ay sonra aynı hataya düşme ihtimali var.

@King Weathers, emin olun ki olur veya olmaz diyemiyorum. Belki bu şekilde sorunsuz kullanırsınız belki aynı hatayı alabilirsiniz. Reballing işlemi yaptırmadığım için bir bilgim yok. Ama çok daha pahalı değildir. Yapılacak yer önemli. Yapan kişi bu işten pek anlamıyorsa konsol çöp olabilir. Düzgün yapılsa bile fabrikadaki lehim kadar düzgün yapılamadığı için birkaç ay sonra aynı hataya düşme ihtimali var.
Anlıyorum hocam teşekkürler. Tekrar bozulursa reballing yaptıracağım.

Geri
Yukarı