PS4 İçin Termal Macun Değişimi Gerekli mi?

Yusufigit

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Elektronik Teknisyeni
Merhabalar. Arkadaşlar konsolum 2015 yılının 2. ayında üretilmiş. Günlük kullanımımda fazla sorun hissetmiyorum. Ancak yer yer FPS düşüşleri canımı sıkıyor. Termal macunu değiştirme işlemi ne kadar gerekli? Ne kadar faydasını görürüm?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaliteli bir macun fayda edebilir diye düşünüyorum. Ne kadardır kullanıyorsunuz cihazı?

Cihaz yaklaşık 6 aydık bende. Günde yaklaşık 3-4 saat oyun oynuyorum. Cihazın seri numarasına bakarak cihazın yaklaşık 2015 yılının başında üretildiğini öğrendim. Yani 3 yıldan fazla bir süre aynı macun ile devam ediyor.
Evet arkadaşlar. Reddit üzerinden yaptığım araştırmalar neticesinde çoğu kullanıcı şunları belirtmiş;
1. Mevcut termal macun çok ucuz ve kalitesiz
2. Kaliteli bir termal macun değişimi sonrasında sesde büyük oranda düşüş yaşanmış.

Son düzenleme:
Cihaz yaklaşık 6 aydık bende. Günde yaklaşık 3-4 saat oyun oynuyorum. Cihazın seri numarasına bakarak cihazın yaklaşık 2015 yılının başında üretildiğini öğrendim. Yani 3 yıldan fazla bir süre aynı macun ile devam ediyor.
Evet arkadaşlar. Reddit üzerinden yaptığım araştırmalar neticesinde çoğu kullanıcı şunları belirtmiş;
1. Mevcut termal macun çok ucuz ve kalitesiz
2. Kaliteli bir termal macun değişimi sonrasında sesde büyük oranda düşüş yaşanmış.

Bağlantısını verdiğim termal macun Recep Baltaş'ın tavsiyesidir.

Sesin azalması acaba doğrudan termal macun ile mi alakalı yoksa 2-3 senede ilk defa yapılan temizlikle mi alakalı tartışılır. Haftanın en az 5 günü PS4 oynayan biri olarak 2.5 senelik cihazımda hiç böyle bir ihtiyacım olmadı.
Ben de o kadar ses oluyorduki mutfaktan bu ses ne diye odama koştuğumu hatırlıyorum. Yakın zamanda termal macunu yeniledim ve cihazı iyice temizledim. Ses inanılmaz oranda azaldı ve cihaz çok daha stabil. Önceden dinleme modunda bile çalışan fan artık sadece oyun ve indirmezlerde çalışıyor

Size şu kadar söylemeliyim. 2009 model Fat kasa PS3 en fazla 70 derece. Fan kontrol açık değilken.

PS'in macunları çok kaliteli. Değiştireceksen 10 liraya satılan alçı değil, Master Gel Pro gibi üst düzey dür.

Ayrıca içini açacaksan sağlam üfleyen bir alet lazım. Kendi laptobuma saç kurutma makinası ile üfledim. Temizlediğini sandım. Bantı bir kaldırdım toz topakları duruyor :).

Kompresör lazım gerçek temizlik için. Belki süpürge iş görür ama bu tür işlerle uğraşıyorsan kompresör almalısın. O zaman temizler.

Termal macunu değiştirmek için tüm kasayı dağıtıyorsunuz zaten. Optik sürücü dahil hemen hemen her şeyi söküp kartı elinize almanız lazım. O kadar söktükten sonra erişilmeyen bir nokta kalmadı bende. En ufak toz bile bırakmadan toplayabildim.

Termal macunu değiştirmek için tüm kasayı dağıtıyorsunuz zaten. Optik sürücü dahil hemen hemen her şeyi söküp kartı elinize almanız lazım. O kadar söktükten sonra erişilmeyen bir nokta kalmadı bende. En ufak toz bile bırakmadan toplayabildim.

Peki şimdi FPS durumu nedir? Sorun çözüldü mü?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı