PS4 mü alınmalı PS5 mi?

Sizce PS4/PS4 Pro hala alınır mı?

• Oy verenlerin toplamı
    63

xloney

Hectopat
Merhaba. Bu konuda düşüncelerimi paylaşmak istedim. PS4 Slim kullanıcısıyım.
İnsanlar 2020'de PS5 çıkacağından 1 sene dişlerini sıkmak yerine PS4 almak mantıklı mı diye düşünüyorlar.

PS4 yurt dışında (ABD) $250 fiyatıyla satılmaktadır. Bunu doğrudan TL'ye çevirirsek 1372TL yapmakta. (7 Ağustos 2019 tarihi 11:47 UTC saati Google döviz kuruyla) Fakat PlayStation Türkiye sitesinde PS4'ler 2600TL'den başlamaktadır. Yani yaklaşık döviz fiyatının iki katı. PS5'in $500 fiyatla satışa sunulacağı belirtiliyor. Düz mantık kurarsak PS5'in en az 5500-6000TL fiyatlarıyla Türkiye'de satılacağını düşünüyorum.

PS4 ile PS4 Pro'nun farkını bu konuda tartışmayacağım, bunun hakkında bir sürü konu bulunuyor göz atabilirsiniz.

Asgari ücretin 2020TL olduğu bir dönemde üç katı fiyatını bir konsola vermek bana göre fazlaya kaçıyor. Yanında bir de PlayStation Store'un ne kadar tuzlu olduğunu, yeni çıkan oyunların +400TL fiyatla markete geldiğini belirtmekte fayda var. İndirime giriyorlar mı giriyorlar orada yalan yok. Fakat konsolu alıp oyunsuz kalmak da var. Örneğin FIFA 19, NBA 2K19, Red Dead Redemption 2, WWE 2K19 gibi oyunlar 469TL fiyatıyla PS Store'a geliyor. Bilgisayarda olduğu gibi cracklenmiş oyun indirmek gibi bir seçeneğiniz de maalesef bulunmuyor.

PS5'in 4K özelliğini kullanacak TV'niz yoksa PS5 almak, ihtiyaçtan fazla elma alıp fazlasının çürümesini beklemek gibi bir hareket olur bana göre.

Eğer varsa 2K-4K destekleyen donanımınız, ben olsam yine almazdım. O kadar parayı bir konsola maalesef fazla görüyorum. 1080p veya 2K-4K oynamanın benim için fazla bir anlamı yok. Oyunun kasıp kasmamasıyla ilgili bir farkları olsaydı elbette kasmayanı tercih ederdim.

"PS5 çıktığında PS4'lerle kimse ilgilenmeyecek" düşüncesi kafanızda yer alıyorsa 6 ay önce yayınlanan bir haberden bilgi paylaşmak istiyorum. "Xbox One, geçen 6 yılın ardından toplam 41 milyon ünite sattı. Geçtiğimiz aylarda en son ulaşan resmi PS4 satışı sayısı 91.2 milyondu. Sony, rakibinden tam 50 milyon fazla konsol satmayı başararak ortalığı toz duman ettiğini kanıtlamış oldu."

Bu kadar kullanıcıyı Sony yalnız bırakmaz kafanız ona gitmesin. Krallar gibi oyununuzu da oynarsınız tozunu da alırsınız PS4'ünüzün.

Sonuç olarak, eğer PS5'in görüntü kalitesini kullanabileceğiniz donanımınız yoksa, aldıktan sonra geri hiç paranız kalmıyorsa (oyunları neyle alacaksın be adam) PS5'İ tercih etmeniz anlamsız olacaktır. 1080p oyunu PS4'ten, 60fps isterseniz de PS4 Pro'dan da oynayabilirsiniz. (Fan sesi beni rahatsız ettiği için Pro kullanıcısı değilim ve PS4 Slim ile her oyunu rahatça oynuyorum bir problem yaşamıyorum.) 1080p için ek para vermenize gerek yok efenim. Durum bu şekilde. Varsa sorularınız sorabilirsiniz. Forumda bu konuda benden çok daha bilgili insanlar bulunuyor. Herkes yardımınıza koşacaktır.

Ankete de katılırsanız sevinirim sizin de görüşlerinizi alalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence de almak mantıklı değil. PS3 oyunlarının fiyatı şuan nasılsa PS4 oyunlarının fiyatları da PS5 çıkınca yaklaşık %50 düşer bence. Konsoldaki oyunları oynamadıysanız PS5 çıkınca PS4 alıp onlarca oyunu oynamak bana daha mantıklı geliyor.

2020'den yazıyorum bence de alınmaz ps5. ben zaten öğrenciyim, okul masrafları var, konsol 10 bin TL PS5 yüksek ihtimal. Gidip bir PS4 alacağım krallar gibi oynayacağım. Ama oyun desteğinin 2 sene kalması bana aşırı şekilde koyuyor ne yalan söyleyeyim.

Geri
Yukarı