Rehber PS4 Satın Alma Rehberi

625724

Centipat
Aşağıda tüm fat kasaları CUH numaralarını açıklamalarıyla beraber yazdım. Fat kasa ilk çıkan seri, daha sonra slim ve pro tanıtıldı. O modeller fat kasaya göre daha sorunsuz olduğu için sadece fat kasa üzerinden konuşacağım.

CUH Nedir?​

Konsolun üretim numarası gibi düşünebilirsiniz. 5 haneli, ilk iki sayı modeli, son iki sayı bölgeyi ve en sondaki harf depolamayı belirtir. Sonu A ise 500 GB, sonu B ile bitiyorsa 1 TB olduğunu belirtir.

Model Numarası Arasındaki Farklar​

Bizim için önemli nokta burası. İlk iki sayısı aynı olan, son iki sayısı farklı olan tüm PS4'ler aynıdır.

10xx Modeli (Parlak Kasa)

Piyasaya ilk sürülen PS4 fat kasa modelidir. Bu yüzden bir sürü hatası var ve bunlar çoğu modelde çıkabiliyor. Sorunlarına gelecek olursak;

- Fan gürültüsü ve ısınma. (Bu sorun alttaki iki arızayı tetikliyor.)
- GPU arızası. (Mavi ışık hatası olarak geçer, ekran kartının fazla ısınmasından dolayı lehim arızası gibi düşünebilirsiniz.)
- Güç kaynağı arızası. (Cihazın hava transferini yapamaması ve bakımları gerçekleşmediğinde olur.)
- DVD sürücüsü arızası. (CD okuyamama.)
- HDMI portu arızası. (Görüntü var ses yok, görüntü gidip gelme vb.)

Bu sorunların çıktığı cihazlar eğer servise gönderildiyse garanti kapsamında değişti.

11xx Modeli (Parlak Kasa)

İlk çıkıştaki faciadan sonra Sony ortalama 1 sene sonra mühendislerle tekrar bir çalışma yaptı. Bu çalışmada aşağıdaki arızalar büyük oranda giderildi ve performans aynı kaldı.

- Ortalama 50 gram hafifledi.
- Anakart değişti. (SAA-001 kodlu anakart yerine SAB-001 kodlu anakart kullanıldı.)
- Sistem kontrolcüsü değişti. (01 kodlu kontrolcü yerine 02 kodlu kontrolcü kullanıldı.)
- Pasif soğutma bloğu değişti. (Yaklaşık 30 gram ağırlığı arttı ve yeni yapraklar eklendi.)
- GPU değişti. (26G kodlu GPU yerine 26AG kodlu GPU kullanıldı.)
- RAM modülleri değişti.
- Wi-Fi antenleri değişti.
- Güç kaynağı değişti. (%10 oranında tasarruf sağlandı.)
- HDMI portu değişti.

12xx Modeli (Mat Kasa)

Parlak kısım fazla deforme olduğundan dolayı komple mat kasaya geçiş yapıldı.

- Ortalama 10 gram hafifledi.
- 16x512 MB yerine 8x1 GB RAM modülüne geçildi. (Yer kazanmak için.)
- Anakartta boş kısım alındı.
- Pasif soğutma bloğu metalden aliminyuma geçildi.
- Fan devri düşürüldü.
- Kağıt oranında %8 kullanımda %18 güç tasarrufu sağlandı.
- Açma ve disk tuşu mekaniğe geçildi.
- Portların yeri değişti.
- LED ışık %10 daha parlak yapıldı.

Aralarındaki farklar bunlar. Sony'nin verdiği verilere göre en az 11xx sürümü tercih edilmeli. 10xx serisinde çıkan hatalar çok ama çok nadirden 11xx ve 12xx serilerinde de çıkabilir.

Bu rehberin genel amacı parlak kasanın ön yargılarını kırmaktır.

a17d939b-c799-49cd-877a-2baa2aab8d1c-jpeg.1419327

Sonunda şöyle bir rehber geldi yoksa ben açacaktım. Konularda sürekli Fat kasa alınmaz gibi şeyler yazıyorlardı. Ellerinize, emeğinize ve bilginize sağlık. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı