Konsol Satın Alma Rehberi

prophet '

Hectopat
Yer
Kırıkkale
Öncelikle merhaba Technopat sakinleri. Bugün sizlere deneyimlerime dayanarak bir rehber hazırladım (fanboy değilim.)

S: Hangi konsolu tercih etmeliyim?
C: Bu soru senin ile alakalıdır. Hangi oyun türünü oynamaktan hoşlanırsın? VS. fakat bir şey söyle dersen multiplayer odaklı oyunlar için (FİFA, BATTLEFİELD, COD, VS.) Xbox One S tercih edilmeli çünkü Xbox'ta frame ve grafikler daha iyi. Hikaye odaklı oyunlar için ise Playstation 4 ya da Nintendo Switch tercih edilebilir. Özellikle Playstation 4 exlusive oyunları gerçekten güçlü.

S: Peki hizmetleri nasıl? (Playstation now VS.)
C: Xbox satın alırsan:
-Xbox live(XBOX Live Nedir? Ne işe Yarar? Gold Üyelik Nedir?)
-Xbox game pass(Xbox Game Pass Duyuruldu. Peki ne işe yarıyor?)
-Project xcloud(ülkemizde şuan yok)

Playstasion alırsan:
-Playstasion Network(PlayStation Network (PSN) Nedir? PlayStation Plus Nedir?)
-Playstasion Now (ülkemizde şuan yok)

Kullanabileceksiniz.

S: Oyun fiyatları nelerdir?
C: Xbox Playstationa göre 1 tık pahalıdır fakat aylık bir miktar para ödeyerek Xbox game pass satın alarak bazı oyunları bedavaya bile getirebilirsiniz. Playstation da ise Playstation Network ile ayda 2 oyun ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz.

S: Hangi Konsolu satın almalıyım?
C: Playstation 4 için Slim almanızı öneririm çünkü 4k bir televizyonunuz yok ise pro almanız mantıklı olmayacaktır. Pro alsanız bile doğal 4k alamayacaksınız. Xbox ise Xbox One S tercih edebilirsiniz. Paranız varsa ve 4k bir televizyonunuz var ise Xbox One X tercih edebilirsiniz.

S: Konsol için bilgisayarımı satmak mantıklı mı?
C: Konsol satın aldığınız zaman ofis gibi programları kullanamayacaksınız. Bence konsol için bilgisayar satılmaz.

PS4 Slim alma kısmına kesinlikle katılmıyorum. Her şeyden önce cihazların arasında donanım farkı var ki bu da FPS'e yansıyor.

Selamlar. Aynı anda Xbox One S, PS4, Xbox One X kullanmış ve yine PC kullanmış biri olarak tekrar sıralama yapmak isterim. Sizinkiler bana pek uymadı.

1. PC Oyuncusu olmak mı sana daha uygun yoksa Konsol mu? Neden. Başta strateji oyunları ve konsolda hala klavye mouse desteği olmayan oyunlar için PC hala en iyi seçim. Örnek ben her ne kadar konsolları sevsemde bir çok oynadığım strateji oyununu konsolda oynayamayacağım için seçimim PC den yana, fakat artık evlendim sürekli PC aç veya laptopu taşı aç sonra oyun bitince kaldır yapmakta zor oluyor halbuki TV altında bir konsol olsa açsam 1-2 saat oyun oynasam sonra kapatam ne PC gibi bir klavye mouse düzeni gerektiriyor ne de ortalıkta çirkin gözüküyor.

2. Konsolcu olmaya karar verdik hangi konsol seçeceğimize nasıl karar vermeliyiz?

Tabii ki exculusive oyun delisi misin? Yani game play süreleri kısa ama hikaye modu güçlü oyunlar mı daha önemli, yoksa yıllarca oynayacağın oyunları daha iyi oynamak mı örnek call of duty FIFA Battlefield gibi oyunlar senin eskimeyecek sürekli oynayacağın multiplayer oyunlar bu oyunlar Xbox üzerinde daha güçlü, yine senaryolu Ubisoft oyunları assasin creed oddisey gibi mükemmel red dead redemption 2 de Xbox da daha güçlü. Buna karşın Sony'nin kendi exculusive oyunları God of War vb. Oyunları var. Burada ben kesinlikle sürekli oynayacağım oyunlardan yana taraf tutuyorum çünkü multiplayer oyunlar ben de daha ağır basıyor ayrıca 30 saatte bitecek oyuna vereceğim para ile 300 saat oynayabileceğim bir oyun alabilirim.

3. Hangi konsol daha güçlü ve fiyat/performans. Çeşitli indirimlerle 3K civarına Xbox One x, 2K ya Xbox One s, yine 2K civarına PS4 3K civarına PS4 Pro bulabiliyoruz yani fiyat olarak benzer olmalarına karşın Xbox One X 4K da çok daha güçlü bir konsol, grafik kalitesi arayüz geçişleri ve geleceğe yatırım olarak çok daha mantıklı.

4. Hangi konsol daha kullanışlı? Yine burada Xbox PlayStation'a göre daha fazla klavye mouse desteğine sahip ve bu özelliği de arttırmak istiyorlar, Microsoft kendisi destek vermek isteyen tüm oyunlarda klavye mouse desteğinin artık aktif olacağını söyledi yani hangi oyunda klavye mouse çalışacağına konsol değil oyunu üreten firma karar verecek. Ayrıca Xbox One Controller çok daha ergonomik ve el ağrıtmıyor.

5. Piyasa 2. El ve Oyun takası. Eğer Fiziki kutulu oyunlar satın alarak bunları daha sonra takaslamak istiyorsanız veya satmak PlayStation ülkemizde daha fazla pazara sahip olduğundan oyun alıp satmak daha kolay ama Xbox kısmında game pass EA acses gibi özellikler ile aylık küçük ücretlerle ömür boyu bitemeyeceğiniz kadar oyun alabiliyorsunuz. Bu hizmetler illaki 1-2 sene içerisinde Sony tarafınada gelecektir ancak bugün bakarsanız eğer kutulu oyun almayacaksanız Xbox, kutulu alacaksanız PlayStation önde. Dijital satılan oyunlarda iki konsolda eşit sayılır ikisindede aile paylaşımı ve 2. Kullanıcı eklemek ve dijital oyun aldığınız hesabınızı başkasına satmak mümkün örnek vermek gerekirse kuzenim Forza 7 ilk çıktığında 2 ortak olarak 150-150 TL vererek satın aldığı oyunu bitirdikten sonra kendi hakkını 200 TL'ye başka birine sattı çünkü oyuna zam geldi. Hem oyunu ucuza alıp bitirmiş oldu hem de üstüne kar etmiş oldu, aynısı PlayStation'da da mümkün ancak onların çok büyük bir çakallığı var. God of War son oyunu geçen sene bu zamanlar çıktığından 1 ay sonra insanlar 2. El olarak oyunu bitirip satmaya başladığını gören Sony oyunun fiyatını 100 TL civarında düşürmüştü ki insanlar başkasına satana kadar ben satayım para bana kalsın.

Ben konsol konusunda bir çok farklı sebepten ötürü Xbox taraftarıyım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuda onlarca yazım yanlışı mevcut. Moderasyon biraz fazla mı rahat bıraktı bizi?
S: Hangi Konsolu satın almalıyım?
C: Playstation 4 için Slim almanızı öneririm çünkü 4k bir televizyonunuz yok ise pro almanız mantıklı olmayacaktır. Pro alsanız bile doğal 4k alamayacaksınız. Xbox ise Xbox One S tercih edebilirsiniz. Paranız varsa ve 4k bir televizyonunuz var ise Xbox One X tercih edebilirsiniz.
"The graphic processor in PS4 Pro is drastically improved, and the benefit is not only 4K resolution. If the game software supports Pro feature, you can play the game in either 4K mode or Enhanced 1080P mode. If you choose enhanced 1080P, you’ll get better image quality, better HDR, and stable 60fps. So you can still benefit from the juiced up graphic even you only have 1080P TV set. "

Türkçe çevirisi:

PS4 Pro'daki grafik işlemci büyük ölçüde iyileştirildi ve fayda yalnızca 4K çözünürlük değil. Oyun yazılımı Pro özelliğini destekliyorsa, oyunu 4K modunda veya Gelişmiş 1080P modunda oynayabilirsiniz. Gelişmiş 1080P'yi seçerseniz, daha iyi görüntü kalitesi, daha iyi HDR ve kararlı 60 fps elde edersiniz. Böylece, meyve suyu grafikli 1080P TV setinden hala yararlanabilirsiniz.

Kaynak: Should I buy a PS4 Pro if I only have a 1080p TV? - Quora

Biraz taraflı bir konu olmuş: yorumlarını bir adım geriye atarak tekrar gözden geçir. Yada Pro ve 4K olayını tekrar araştır. Tam hakim olmadığın konuları 10 kere araştır. Farklı farklı kanallardan bilgi bul.

Son düzenleme:
Konuda onlarca yazım yanlışı mevcut. Moderasyon biraz fazla mı rahat bıraktı bizi?

"The graphic processor in PS4 Pro is drastically improved, and the benefit is not only 4K resolution. If the game software supports Pro feature, you can play the game in either 4K mode or Enhanced 1080P mode. If you choose enhanced 1080P, you’ll get better image quality, better HDR, and stable 60fps. So you can still benefit from the juiced up graphic even you only have 1080P TV set. "

Türkçe çevirisi:

PS4 Pro'daki grafik işlemci büyük ölçüde iyileştirildi ve fayda yalnızca 4K çözünürlük değil. Oyun yazılımı Pro özelliğini destekliyorsa, oyunu 4K modunda veya Gelişmiş 1080P modunda oynayabilirsiniz. Gelişmiş 1080P'yi seçerseniz, daha iyi görüntü kalitesi, daha iyi HDR ve kararlı 60 fps elde edersiniz. Böylece, meyve suyu grafikli 1080P TV setinden hala yararlanabilirsiniz.

Kaynak: Should I buy a PS4 Pro if I only have a 1080p TV? - Quora

Biraz taraflı bir konu olmuş: yorumlarını bir adım geriye atarak tekrar gözden geçir. Yada Pro ve 4K olayını tekrar araştır. Tam hakim olmadığın konuları 10 kere araştır. Farklı farklı kanallardan bilgi bul.
Üstteki arkadaşın dediği doğru. Her ne kadar geliştirilmiş olsa bile yazılımsal güncelleme değil buradaki sıkıntı PS4 Pro'nun grafik gücünün düşük olması sebebiyle bir çok oyunu 4K verememesi verse bile düşük FPS de vermesine sebep oluyor.

Xbox 6 teraflops güç üretebilirken PS 4 Pro 4. 2 üretiyor ki bu da neredeyse yarısından biraz fazlası.
Eklediğim görselde hangi oyunun hangi konsolda ne kadar fark yarattığını görebilirsiniz. 4K içeriğin tek galibi Xbox One X'dir.

jgxkaam96z701.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle şu dolar ve euro kuru varken herhangi bir teknolojik ürün alınması taraftarı değilim. Ama, "illa almak istiyorum, param var." diyorsanız da bu sefer "en geç 2 seneye yeni konsollar duyurulacak. PC ile idare et, yeni çıkan konsollardan birini alırsın." derim. Tabi şu var Xbox One X şu an bulunan en güçlü konsol ancak 4k 60 fps tam olarak veremiyor, genelde 30 fps. Microsoft X üzerine adam akıllı bir oyun duyurmadı. Son çıkan ara konsol olduğu için de uzun süre desteği devam edecektir. Xbox alınacaksa X alınarak geleceğe yatırım yapılabilir. Eğer S veya PS4 alınacaksa cihazların 2. elleri çok temiz ve ucuza bulunabiliyor. Onlardan alarak, ayrılan paranın diğer kısmı oyunlara veya başka bir şeye harcanabilir veya tamamen farklı bir iş için kullanılabilir. Yeni konsollar duyurulduğunda S ve PS4 için çok fazla oyun çıkacağını düşünmüyorum. Ona göre almakta fayda var. PS4 Pro kesinlikle tavsiye etmiyorum. Paranızı çöpe atmayın. Kimse bahsetmemiş ama mobilite artık günümüzde çok öneme sahip. Hem el konsolu olarak kullanılabilen hem de standart bir konsol gibi TV ile kullanabileceğiniz Nintendo Switch benim esas tavsiyemdir. Birçok oyun oraya çıkarılıyor ve çıkarılmaya devam edecek. Bir yere giderken yanınızda taşıyın, yolda oynayın veya evde TV'ye bağlayın oynayın.

Üstteki arkadaşın dediği doğru. Her ne kadar geliştirilmiş olsa bile yazılımsal güncelleme değil buradaki sıkıntı ps4 pro nun grafik gücünün düşük olması sebebiyle bir çok oyunu 4k verememesi verse bile düşük fps de vermesine sebep oluyor.

Xbox 6 teraflops güç üretebilirken ps 4 pro 4.2 üretiyor ki buda neredeyse yarısından biraz fazlası.

Eklediğim görselde hangi oyunun hangi konsolda ne kadar fark yarattığını görebilirsiniz. 4K içeriğin tek galibi xbox one x'dir.

Eki Görüntüle 402149
Ben 4K açıyor demedim ki? O 4K TV yoksa PRO boşa dediğine yanlış diyip kaynakla bu dediğini çürüttüm.

Siz bana One X ile PRO'nun karşılaştırmasını açıklıyorsunuz... baya ilginç :D

Biri dünya çapında 100 milyon adet satmış, diğeri ise en son 45 milyonlarda geziyordu. Bence Dünya hangisinin daha iyi konsol olduğuna karar vermiş. Xbox oyunlarını Windows 10 işletim sistemi olan PC'de de oynayabiliyoruz, üstelik Game Pass sistemi de PC'de varken niye Xbox alınsın ki? Xbox'da en alınabilir ürün ikinci elde para etmeyen Xbox One'lar. 750 Liraya One almak gayet mantıklı, onun dışında sıfır Xbox almak yerine PC yükseltmesi yapıp PC'yi Xbox gibi kullanmak daha mantıklı.

Ben 4K açıyor demedim ki? O 4K TV yoksa PRO boşa dediğine yanlış diyip kaynakla bu dediğini çürüttüm.
Ben sadece pro'nun almanın mantıksız olduğunu söyledim çünkü 1080p de slim ve pro da çoğu oyun 30 FPS Kilidi mevcuttur. 4K Televizyonunuz olsa bile pro native bir şekilde 4k çevirmiyor 'stretch' oluyor. Bu yüzden pro almak mantıksız dedim. Her iki konsoluda zamanında kullandım. Dost kayaoğlu ve Muzaffer Bahçıvan gibi youtuberlar slim öneriyor.
Hakim olduğum bir konu olmasaydı rehber hazırlamazdım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı