PS5 alınır mı?

Merhaba. Bu aralar bilgisayardan sıkıldığım için PS5 araştırmasına girdim ve fiyatların düştüğünü gördüm. Şu an CD'li versiyonu 14500 TL'ye bulabiliyorsun. Halihazırda RX 6500XT sistemim var. Sizce onu mu yükseltsem yoksa kendime yeni bir konsol mu alsam? Naçizane tavsiyelerinizi bekliyorum. Bilgisayardan sıkıldığım için PS5 almak istiyorum, oyun konusunda ise 2. el CD almayı düşünüyorum.

Aktif PS5 ve PC kullanıcısiyim PS5'e 15 k vermek yerine bence ilerleyen zamanlarda sistemini gelistir sonuçta PS5 de oynayacabilecegin özel oyunlar toplasan yılda 2 3 tane çıkıyor onlarda zaten 2 yıl sonra PC'ye geliyor bence alma ama bekleyemem diyorsan da pişman olmazsın.

Merhaba. Bu aralar bilgisayardan sıkıldığım için PS5 araştırmasına girdim ve fiyatların düştüğünü gördüm. Şu an CD'li versiyonu 14500 TL'ye bulabiliyorsun. Halihazırda RX 6500XT sistemim var. Sizce onu mu yükseltsem yoksa kendime yeni bir konsol mu alsam? Naçizane tavsiyelerinizi bekliyorum. Bilgisayardan sıkıldığım için PS5 almak istiyorum, oyun konusunda ise 2. el CD almayı düşünüyorum.

Asla tavsiye etmiyorum. Bilenler bilir bu konsol ilk çıktıktan sonra vergi ve döviz kurunda ki indirim ile beraber 7499'a düşmüştü. Ben de hemen gidip Vatan Bilgisayar'a ismimi yazdırıp yaklaşık 2-3 hafta sonrasında "Sony Eurasia" garantili konsolumu aldım ki almaz olsaydım keşke.
Konsolu aldıktan sonra eve gelir gelmez ilk fark ettiğim şey ana menü de iken bile aşırı gelen "coil whine" idi. Hele ki oyunlara geçince aşırı derece de artıyordu ancak doğal bir durum diyerek kabul ettim.
Aradan 6-7 ay geçti bu sefer konsol oyunun ortasında kendi kendine kapanmaya başladı, ve fişini takıp çıkarmadan da açılmıyordu. Yetkili(!) Sony servisine götürdüm (yetkili demeye bin şahit ister içerisi mezbaha gibi). Kutusunu bile jelatinleyerek sakladığım konsolum geldiğinde kutusu tanınmayacak derecede yırtılmış ve aşınmıştı. Üstüne üstlük değişim vs de yapılmadan sadece cihazımı temizleyip gönderdiler.

Aradan 2 ay geçti ve zaten halihazırda aklımda bulunan bir konsol olan "Series X" için fiyat araştırması yaparken dayanamayarak satın aldım. Bu arada PS5 ise kendi kendine kapanmaya devam ediyordu ki bir de ne göreyim; "Reddit'de yabancı medyalar da benim gibi müzdarip binlerce insan var.
Aldığım 2. DualSense'de artık "stick drift" yapınca iyice soğudum bu konsoldan. Şimdi ana oyun konsolum Series X. PS5'i ise ayda yılda bir exclusive oyunları için açıyorum.
Series X'den ise çok çok memnunum. Microsoft garanti ve müşteri memnuniyeti konusunda bile 10 gömlek üstün durumda şu an. Gerek uluslararası garanti vermesi gerek kapına kadar gelip konsolu teslim alması, teslim etmesi beni Sony Eurasia rezilliğinden sonra çok çok memnun etti.
Series X gerek malzeme kalitesi, gerek üretim kalitesi gerek SE de performans olarak PS5'ten çok çok üstün bir konsol. Illaki konsol istiyorsanız tercihiniz o yönden olsun.

Mesela PS5 de başımı ağrıtan "coil whine" ı Series X'de hiç duymuyorum. Çünkü adamlar Japon mantığıyla yaklaşmayıp, malzemeden çalmayıp bobinlerin tamamına yalıtım yapmışlar. Zaten konsol genel çalışma açısından da PS5'ten çok çok daha sessiz ve serin çalışıyor (Atomic Heart, CoD: MW2, Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, Elden Ring oyunlarında bizzat test edilip onaylandı)
Performans konusunda da PS5 yetersiz kalıyor bence.
Hele hele 120FPS performansı hiç iç açıcı değil. CoD: MW2 de multiplayer 120FPS oynarken Series X'de hiç FPS düşmesi yaşamıyorum ama PS5 de abartısız 90-100 FPS'e kadar düşüyor.
Işin özü şimdiye kadar PSP'den PS4 Pro'ya bütün Sony konsollarına sahip olan birisi olarak bence PS5 hayal kırıklığı.

Yeni konular

Geri
Yukarı