PS5 şimdi alınır mı?

Yakınımdaki bir mağazada 4 adet PS5 buldum 7500TL fiyat etiketiyle, sizce alınır mı? Coil whine, DualSense drift problemi, yeni modelde heatsink in büyük ölçüde çıkarılması ve konsolda oyun olmaması beni almaktan uzaklaştırıyor da ülkenin ekonomisinin durumunun belli olmaması da hemen alsam mı diye düşündürmüyor değil. Daha önce hiçbir PlayStation sahibi olmadım bu arada, önceki nesil Xbox One S kullanıcısıydım. Bu ay içinde de Series S alacaktım ama konsolu böyle görmek tekrar içimde alma isteği uyandırmadı değil. Sizce ne yapmalıyım? Şu anda PS5 kullanan varsa ve deneyimlerini yazabilirse de ayrıca çok sevinirim.

Series S al gitsin. Hatta bana kalırsa 4000 TL'ye Series S alıp size önerebileceğim 3K'lık bir monitörle de 7000 TL'ye miss gibi 2'li alabilirsiniz. 2'sini de uzun süredir kullanıyorum çok memnunum. Monitör modeli LG 27GN800-B kendisi 27 inç 2K 144Hz IPS panel bir monitör ona rağmen 1 ms verebiliyor. Curved değil zaten konsol için kullandığımdan çok takmamıştım Curved'lar uzun mesafeden iyi görüş sağlamıyor bana kalırsa. Renk doygunluğu gerçekten çok fazla zaten IPS alma amacım buydu fakat gerçekten bu kadarını beklemiyordum. Xbox'tan 4K yapabilirsiniz yükseltilmiş de olsa destekliyor. Menüsünün kullanımı çok kolay ve renklerle oynayabilirsiniz. HDR10 destekliyor fakat çok güzel değil bunu açıkça söyleyeyim. Ancak bu eksiği renk doygunluklarıyla oynayıp değiştirebilirsiniz 3 ana renk ve onların birleşimi yani 6 renk doygunluklarıyla oynayabiliyorsunuz ben böylece adeta kendi HDR'ımı yaptım çok güzel oldu bana kalırsa. Fotoğraflarda tam belli olmuyor çünkü telefonumun kamerası iyi değil doğrudan ekran görüntüsü de yükleyemiyorum çünkü Xbox'tan çekiyorum. Series S'i 2 kelimeyle açıklarsam bu 2 kelime kesinlikle "cep herkülü" olur. 2K'da 120 FPS veremediği tek oyun Microsoft Flight Simulator oldu onda da 100-90 FPS arası verdi. Bunu monitörün Hz aylarından görebiliyorum biliyorsunuzdur Xbox'ta VRR var. Zaten monitör FreeSync Premium destekliyor. Kısacası mükemmel ikili oldular. Türkiye'nin ekonomik şartlarını da düşünürsek (ve PSN'in oyun fiyatlarını) bana kalırsa Game Pass'li Xbox Series S ve çok güzel bir monitör daha mantıklı olur.

Series S al gitsin. Hatta bana kalırsa 4000 TL'ye Series S alıp size önerebileceğim 3K'lık bir monitörle de 7000 TL'ye miss gibi 2'li alabilirsiniz. 2'sini de uzun süredir kullanıyorum çok memnunum. Monitör modeli LG 27GN800-B kendisi 27 inç 2K 144Hz IPS panel bir monitör ona rağmen 1 ms verebiliyor. Curved değil zaten konsol için kullandığımdan çok takmamıştım Curved'lar uzun mesafeden iyi görüş sağlamıyor bana kalırsa. Renk doygunluğu gerçekten çok fazla zaten IPS alma amacım buydu fakat gerçekten bu kadarını beklemiyordum. Xbox'tan 4K yapabilirsiniz yükseltilmiş de olsa destekliyor. Menüsünün kullanımı çok kolay ve renklerle oynayabilirsiniz. HDR10 destekliyor fakat çok güzel değil bunu açıkça söyleyeyim. Ancak bu eksiği renk doygunluklarıyla oynayıp değiştirebilirsiniz 3 ana renk ve onların birleşimi yani 6 renk doygunluklarıyla oynayabiliyorsunuz ben böylece adeta kendi HDR'ımı yaptım çok güzel oldu bana kalırsa. Fotoğraflarda tam belli olmuyor çünkü telefonumun kamerası iyi değil doğrudan ekran görüntüsü de yükleyemiyorum çünkü Xbox'tan çekiyorum. Series S'i 2 kelimeyle açıklarsam bu 2 kelime kesinlikle "cep herkülü" olur. 2K'da 120 FPS veremediği tek oyun Microsoft Flight Simulator oldu onda da 100-90 FPS arası verdi. Bunu monitörün Hz aylarından görebiliyorum biliyorsunuzdur Xbox'ta vrr var. Zaten monitör FreeSync Premium destekliyor. Kısacası mükemmel ikili oldular. Türkiye'nin ekonomik şartlarını da düşünürsek (ve PSN'in oyun fiyatlarını) bana kalırsa Game Pass'li Xbox Series S ve çok güzel bir monitör daha mantıklı olur.

Normalde bugün gittiğim o mağazaya Series S ve monitör bakmaya gitmiştim bende, sadece önümde PS5'i görünce bir düşündürdü ciddi ciddi. ASUS'un 1900 TL fiyat etiketine sahip hoparlörlü VG24vq modelini düşünüyorum ben. Cihazı 60FPS kullanacağım için 1080p monitör yeterli geliyor. Çoğu gördüğüm yeni nesil oyun yapılan testlere göre ya 1080P-1440P30FPS de ya da 864P-900p60FPS de çalışıyor zaten. Tabi bu çözünürlük değerleri bazı oyunlarda dynamic resolution açık olduğundan daha da aşağıya inebiliyor. Maalesef spor, yarış, rekabetçi ve yenilenmiş eski oyunlar dışında 120FPS zor görüyor konsol. Eski konsolum One S de de aynı çözünürlüklere alıştığım için pek dert etmiyorum ama maalesef dediğiniz gibi pek de herkül olduğunu düşünmüyorum :')
Ayrıca dediğiniz monitörün aynısının 24inç versiyonunu da görmüştüm cidden güzel duruyordu, hoparlör olsaydı içerisinde hiç düşünmeden onu seçebilirdim

Normalde bugün gittiğim o mağazaya Series S ve monitör bakmaya gitmiştim bende, sadece önümde PS5'i görünce bir düşündürdü ciddi ciddi. ASUS'un 1900 TL fiyat etiketine sahip hoparlörlü VG24vq modelini düşünüyorum ben. Cihazı 60FPS kullanacağım için 1080p monitör yeterli geliyor. Çoğu gördüğüm yeni nesil oyun yapılan testlere göre ya 1080P-1440P30FPS de ya da 864P-900p60FPS de çalışıyor zaten. Tabi bu çözünürlük değerleri bazı oyunlarda dynamic resolution açık olduğundan daha da aşağıya inebiliyor. Maalesef spor, yarış, rekabetçi ve yenilenmiş eski oyunlar dışında 120FPS zor görüyor konsol. Eski konsolum One S de de aynı çözünürlüklere alıştığım için pek dert etmiyorum ama maalesef dediğiniz gibi pek de herkül olduğunu düşünmüyorum:')
Ayrıca dediğiniz monitörün aynısının 24inç versiyonunu da görmüştüm cidden güzel duruyordu, hoparlör olsaydı içerisinde hiç düşünmeden onu seçebilirdim.

Yanına minik Logitech hoparlörler aldım idare ediyor. 120 FPS kullanılmayacaksa Series S tavsiye etmiyorum hatta yeni nesil tavsiye etmiyorum. Ayrıca içinde hoparlör dahil(kaliteli)zor monitör bulursunuz.
Normalde bugün gittiğim o mağazaya Series S ve monitör bakmaya gitmiştim bende, sadece önümde PS5'i görünce bir düşündürdü ciddi ciddi. ASUS'un 1900 TL fiyat etiketine sahip hoparlörlü VG24vq modelini düşünüyorum ben. Cihazı 60FPS kullanacağım için 1080p monitör yeterli geliyor. Çoğu gördüğüm yeni nesil oyun yapılan testlere göre ya 1080P-1440P30FPS de ya da 864P-900p60FPS de çalışıyor zaten. Tabi bu çözünürlük değerleri bazı oyunlarda dynamic resolution açık olduğundan daha da aşağıya inebiliyor. Maalesef spor, yarış, rekabetçi ve yenilenmiş eski oyunlar dışında 120FPS zor görüyor konsol. Eski konsolum One S de de aynı çözünürlüklere alıştığım için pek dert etmiyorum ama maalesef dediğiniz gibi pek de herkül olduğunu düşünmüyorum:')
Ayrıca dediğiniz monitörün aynısının 24inç versiyonunu da görmüştüm cidden güzel duruyordu, hoparlör olsaydı içerisinde hiç düşünmeden onu seçebilirdim.

Ayrıca 1. parti Xbox oyunlarını rahatlıkla oynattığını düşünüyorum. Kesinlikle FPS düşüşü olmuyor özellikle kontrol ediyorum zaten 60 FPS kasıyor gibi geliyor şu anda :) sadece Myst diye bir oyunda Ray Tracing açıp denemiştim onda gerçekten 60 FPS'e düştüğünü anladım konsolun akıcılık anında değişiyor. İlk çıktığında One S 1080p 60 FPS oynatıyordu. Bunları söyleyerek Series S'e hakaret ediyorsunuz.

Yanına minik Logitech hoparlörler aldım idare ediyor. 120 FPS kullanılmayacaksa Series S tavsiye etmiyorum hatta yeni nesil tavsiye etmiyorum. Ayrıca içinde hoparlör dahil(kaliteli)zor monitör bulursunuz.

Ayrıca 1. parti Xbox oyunlarını rahatlıkla oynattığını düşünüyorum. Kesinlikle FPS düşüşü olmuyor özellikle kontrol ediyorum zaten 60 FPS kasıyor gibi geliyor şu anda :) sadece myst diye bir oyunda Ray Tracing açıp denemiştim onda gerçekten 60 FPS'e düştüğünü anladım konsolun akıcılık anında değişiyor. İlk çıktığında One S 1080p 60 FPS oynatıyordu. Bunları söyleyerek Series S'e hakaret ediyorsunuz.

Hocam benim söylediklerim aşağılama veya hakaret anlamında değil, testlerin gösterdikleri sonuçlar :D
Belli başlı oyunlar dışında çoğu oyun 30 veya 60FPS çalışıyor.

Hocam benim söylediklerim aşağılama veya hakaret anlamında değil, testlerin gösterdikleri sonuçlar :D
belli başlı oyunlar dışında çoğu oyun 30 veya 60FPS çalışıyor.

Herhangi bir çözünürlük düşüşünde zaten monitörüm uyarı veriyor bunu test ettim. 120 FPS'ten 60 veya 30 FPS'e düşüşü de görebileceğimi düşünüyorum keza monitörün yenileme hızı(bunu Witcher 3'te ve Apex Legends'ta test ettim 60 Hz çalışıyor çünkü optimize edilmedi ikisi de.) da bunu gösteriyor. Dediğim gibi optimize edilmiş oyunlar içerisinden bir tek Microsoft Flight Simulator'de 120 FPS veremedi. Çok kez 4K'ya çekip 60 FPS veya 30 FPS(bundan emin değilim çünkü yenileme hızı en düşük 60Hz oluyor fakat Witcher 3'ün 30 FPS çalıştığını biliyorum One S'imde de öyleydi.) Oynadım akıcılık ve 1080P ile 2K'daki çözünürlük farkı rahatlıkla fark ediliyor hele ki 2K monitörde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Flight Simulator Series S de 1080P30FPS çalışıyor hocam zaten mesela, bu kanala göz atabilirsiniz konsollarda oyunların hangi çözünürlükte kaç FPS çalıştığını detaylıca gösteren bir kanal. 120Fps r6s, overwatch, battlefield gibi rekabetçi veya halo, gears 5 gibi fazla sistemi zorlamayan hafif oyunlarda çalışıyor. Benim dediğim örneğin cyberpunk, flight simulator, medium gibi cidden konsolu zorlayan oyunlar ki bunlar direkt 30fps çalışıyor.
Series S parasının kesinlikle hakkını verebilen bir konsol ona şüphe yok fakat dediğiniz gibi çoğu oyunun 2K120FPS çalışması gibi bir konu Series X ve PS5'in anca üstesinden gelebileceği konular. (ki o da cidden ne kadar oluyor tartışılır)

Hocam 8 aydır PS5 kullanıyorum. Yani zaten One S'ten geçiyorsanız beklemeniz de saçma olmuş, saçma olmuş derken Sony EXC oyunlarını oynamak zaten elinizde yok malum Xbox kullanıyorsunuz PS4 kullansanız ben de tavsiye etmem ama fikrim bu yönde. Konsol ilk çıktığında alınmaz, ilk seriler sorunludur diyen kitleyi anlayamıyorum neticede yurt dışından alınmıyorsa garantili olduğu için no problem bu konuda da rahat olun ondan diyorum :)
1-PS5'ler genelde sorunsuz (!)
Bende her zaman aktif kullanmama rağmen ne kolda ne konsolda problem olmadı.
Yani Coil Whine var tabii ki bu biraz şans işte. kimisinde marangoz testeresi kimisinde sinek vızıltısı gibi oluyor yani makineden makineye çok fark ediyor CFI vs hiç önemli değil bu konuda.
Kendi cihazım için öyle aman aman gürültü çıkarmıyor. Oyundan oyuna da çok değişiyor. Mesela yeni neslin ilk çıkan baba oyunlarında Ratched And Clank Rift Apart'ta ışın izleme aktif ve 60FPS iken oyun Coil sesi sallıyorum %20 ise ilginçtir kaç sene öncenin oyunu olan Alan Wake Remastered'da bu şiddet %50 RTX vs de yok 4K bile değil oyun ama çok garip işte :) Tabii bu benim cihazım için. Bu arada fan sesi 0.

2- CFI 1116 NO LU YENİ SERİ KÖTÜ MÜ?
Bendeki 1016A bir önceki sürüm. Yani evet soğutma bloğundan kısmışlar ama araştırmalarıma göre o eksiklik bir negatifliğe yol açmamış. Hala sıcaklık değerleri eşit seviyede ortalama. Ses olarak da aynılar. Zaten bir kere Sony bunu düşünerek bu topa girmiştir yoksa hem kendi müşterilerinden tepki alır hem de rakibinden geri kalır. Dert etmeyin ama tabii 1016A görürseniz hala daha bulunuyorsa (hiç sanmam stok eriyor) yine de 1016A almanız bir tık iyi olabilir ilerisi için kafanız rahat eder.

Ben çevremden gördüğüm kadarıyla hep kollarda problem yaşadılar. DualSense maalesef kumar işi.

Konularıma bakabilirsiniz. Güzel, güçlü bir cihaz.
Benim gıcık olduğum noktalar:
1- Coil sesi - çünkü rakibinde böyle bir şey yok bu tamamen mühendislik hatasıdır hiç yakışmıyor. Ben çekmek zorunda mıyım kardeşim bu sesi. Ki hala 1116'da bile bu Coil'i görmezden geliyorlar soran olursa da o cihazın çalışma sesi diyor Sony( bizzat sordum).
2- parlak yüzey- Çok çabuk çizilmeye müsait çok çabuk tozlanıyor.

Hocam 8 aydır PS5 kullanıyorum. Yani zaten One S'ten geçiyorsanız beklemeniz de saçma olmuş, saçma olmuş derken Sony exc oyunlarını oynamak zaten elinizde yok malum Xbox kullanıyorsunuz PS4 kullansanız ben de tavsiye etmem ama fikrim bu yönde. Konsol ilk çıktığında alınmaz, ilk seriler sorunludur diyen kitleyi anlayamıyorum neticede yurt dışından alınmıyorsa garantili olduğu için no problem bu konuda da rahat olun ondan diyorum :)
1-PS5'ler genelde sorunsuz (!)
Bende her zaman aktif kullanmama rağmen ne kolda ne konsolda problem olmadı.
Yani coil whine var tabii ki bu biraz şans işte. kimisinde marangoz testeresi kimisinde sinek vızıltısı gibi oluyor yani makineden makineye çok fark ediyor cfı vs hiç önemli değil bu konuda.
Kendi cihazım için öyle aman aman gürültü çıkarmıyor. Oyundan oyuna da çok değişiyor. Mesela yeni neslin ilk çıkan baba oyunlarında ratched and clank Rift Apart'ta ışın izleme aktif ve 60FPS iken oyun coil sesi sallıyorum %20 ise ilginçtir kaç sene öncenin oyunu olan alan wake Remastered'da bu şiddet %50 RTX vs de yok 4K bile değil oyun ama çok garip işte :) tabii bu benim cihazım için. Bu arada fan sesi 0.

2- cfı 1116 no lu yeni seri kötü mü?
Bendeki 1016a bir önceki sürüm. Yani evet soğutma bloğundan kısmışlar ama araştırmalarıma göre o eksiklik bir negatifliğe yol açmamış. Hala sıcaklık değerleri eşit seviyede ortalama. Ses olarak da aynılar. Zaten bir kere Sony bunu düşünerek bu topa girmiştir yoksa hem kendi müşterilerinden tepki alır hem de rakibinden geri kalır. Dert etmeyin ama tabii 1016a görürseniz hala daha bulunuyorsa (hiç sanmam stok eriyor) yine de 1016a almanız bir tık iyi olabilir ilerisi için kafanız rahat eder.

Ben çevremden gördüğüm kadarıyla hep kollarda problem yaşadılar. DualSense maalesef kumar işi.

Konularıma bakabilirsiniz. Güzel, güçlü bir cihaz.
Benim gıcık olduğum noktalar:
1- coil sesi - çünkü rakibinde böyle bir şey yok bu tamamen mühendislik hatasıdır hiç yakışmıyor. Ben çekmek zorunda mıyım kardeşim bu sesi. Ki hala 1116'da bile bu Coil'i görmezden geliyorlar soran olursa da o cihazın çalışma sesi diyor Sony( bizzat sordum).
2- parlak yüzey- çok çabuk çizilmeye müsait çok çabuk tozlanıyor.

Teşekkürler hocam bolca bilgilendirdiğiniz için, konuları gezerken sizin yorumlarınızı da bolca gördüm ve konularınızı inceledim:D bu platformda sanırım sorun yaşayan kişi sayısı fazla değil cidden ama şu an için sanırım bu topa girmek istemiyor gibiyim. Xbox One S'i içini açmadan önce hiç servise vermeden 4 yıl boyunca sorunsuz kullanmıştım şimdi alacağım cihazın da böyle bana sorun yaratmayacak bir cihaz olmasını isterim. Her ne kadar en çok PS5'i almak istesem de belki de PS5'in yeni bir sürümünün çıkmasını beklemek daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı