PS5 Uzun Kullanım Görüşleri

Hocam burada açıkça bellidir ki Sony'nin Microsoft kadar parası yok. Olamaz da. Hiçbir firma bir oyunu çıktığı gibi bir abonelik sistemine eklemez. EA Play de bile bu böyledir. Ama GamePass de 1.parti oyunların tamamı ve bazı 3.parti oyunlar çıktığı gün GamePass'e ekleniyor.Mesela en son outriders eklenmişti. Sony olsa olsa 2-3 sene sonra bu sisteme oyunlarını ekleyebilir. Ki o zamanlarda bırakın dünyayı Türkiye'de bile bir şekilde o oyunu satın almış oluyoruz. Mesela God of War da da böyle oldu.
Evet hocam zaten Microsoft bir ara Sony'i almak bile istemiş diye bir haber okumuştum :)
Benim Sony adına endişem bir sonraki nesil %90 bulut tabanlı olacak ve gamepass şimdiden alt yapısını hazırlıyor bu gidişle Sony bir sonraki nesle bitik başlayabilir :)
PS NOW gibi şeylerle olmuyor bu işler .

Evet hocam zaten Microsoft bir ara Sony'i almak bile istemiş diye bir haber okumuştum :)
benim Sony adına endişem bir sonraki nesil %90 bulut tabanlı olacak ve Game Pass şimdiden alt yapısını hazırlıyor bu gidişle Sony bir sonraki nesle bitik başlayabilir :)
PS Now gibi şeylerle olmuyor bu işler.

Tamamen buluta geçeceğimizi sanmam. Daha Türkiye'den bile kötü interneti olan ülkeler var. Tabii zaman ne gösterir belli olmaz. GamePass'in içinde xcloud diye bir hizmet var. Game Pass'deki çoğu oyunu buradan her cihazda oynayabiliyorsunuz. Hatta Xbox Türkiye xcloud için altyapı çalışmalarına başlamıştı. Microsoft Türkiye'deki potansiyeli görüyormuş. Xbox GamePass abone sayısındanda memnunlarmış. Olur da tamamen bulut tabanlı olursa Türkiye için Microsoft dünden hazır duruyor.7 senelik PS Now ise hala Türkiye'ye gelmedi😃

Tamamen buluta geçeceğimizi sanmam. Daha Türkiye'den bile kötü interneti olan ülkeler var. Tabii zaman ne gösterir belli olmaz. GamePass'in içinde xcloud diye bir hizmet var. Game Pass'deki çoğu oyunu buradan her cihazda oynayabiliyorsunuz. Hatta Xbox Türkiye xcloud için altyapı çalışmalarına başlamıştı. Microsoft Türkiye'deki potansiyeli görüyormuş. Xbox GamePass abone sayısındanda memnunlarmış. Olur da tamamen bulut tabanlı olursa Türkiye için Microsoft dünden hazır duruyor.7 senelik PS Now ise hala Türkiye'ye gelmedi😃
Evet ama bizlerin de ben 7 senede en azından bulut tabanlı sistem için artık hazır olabileceğimiz düşüncesindeyim.
Bu arada belki şöyle olur mesela fiziksel olarak bir PS6 çıkar diskli olarak. Bu versiyonu internetinin kötü olduğunu düşünen kullanıcılar alır ve oynar.
Diğeri de bulut tabanlı PS6 olur. Bu da konsol derdinden insanları kurtarır ve abonelik biçimiyle çalışır her ekranda.
Bu iki sürüm için mağazalar vs aynı olur hatta isteyen fiziksel PS6'yı alınca bile Sony'nin abonelik sistemini kullanır.
Bulut PS6'yı alınca da depolama ses şu bu hepsinden kurtulur kullanıcı. Tek alacağı gamepad olur :)

Evet ama bizlerin de ben 7 senede en azından bulut tabanlı sistem için artık hazır olabileceğimiz düşüncesindeyim.
Bu arada belki şöyle olur mesela fiziksel olarak bir PS6 çıkar diskli olarak. Bu versiyonu internetinin kötü olduğunu düşünen kullanıcılar alır ve oynar.
Diğeri de bulut tabanlı PS6 olur. Bu da konsol derdinden insanları kurtarır ve abonelik biçimiyle çalışır her ekranda.
Bu iki sürüm için mağazalar vs aynı olur hatta isteyen fiziksel PS6'yı alınca bile Sony'nin abonelik sistemini kullanır.
Bulut PS6'yı alınca da depolama ses şu bu hepsinden kurtulur kullanıcı. Tek alacağı gamepad olur :)

Bizim içinde iyi olur. Cihaz alma derdi olmadığı için. Ama aylık ne kadar olacağı da önemli. Zaten artık oyun fiyatları tavan yaptığı için bizim gibi ülkelerde abonelik sistemi kullanımı yüksek. Keşke bir şekilde yerel fiyat olsa da yeni çıkacak PS exclusivelerini en azından 619₺ yerine 200₺ ye ulaşsak.

Bizim içinde iyi olur. Cihaz alma derdi olmadığı için. Ama aylık ne kadar olacağı da önemli. Zaten artık oyun fiyatları tavan yaptığı için bizim gibi ülkelerde abonelik sistemi kullanımı yüksek. Keşke bir şekilde yerel fiyat olsa da yeni çıkacak PS exclusivelerini en azından 619₺ yerine 200₺ ye ulaşsak.

Şimdi aklıma geldi. Mesela fiziksel olmayan modeli aldığımızı varsayarsak düşünsenize kasım'da abone olduk aşırı yoğunluktan ötürü sunucular kaldırmıyor gibi şeyler yaşayabiliriz. Benim dediğim gibi bir şeyler olursa muhtemelen fiziksel olan daha pahalı olur bu şeylerden dolayı.
Keşke 2 sene içinde Game Pass gibi bir şey çıksa da yeni oyunlar Microsoft gibi anında eklense ve 30-40TL gibi bir ücretle sahip olabilsek. Ama Sony böyle bir şey yaparsa diskli oyun pazarı dip yapar ve diskli sürüm yerine herkes dijital sürümü alır :)

Keşke 2 sene içinde Game Pass gibi bir şey çıksa da yeni oyunlar Microsoft gibi anında eklense ve 30-40TL gibi bir ücretle sahip olabilsek. Ama Sony böyle bir şey yaparsa diskli oyun pazarı dip yapar ve diskli sürüm yerine herkes dijital sürümü alır :)

Bende karar verirken çok düşünmüştüm fiyat konusunu. Bir tarafta eski oyunlara bile zam yapan PlayStation Türkiye diğer tarafta 15$lık Game Pass'i 45₺ ye veren Xbox türkiye😃.doların gitgide daha da arttığını düşününce Xbox'ın daha ekonomik olduğuna karar verip Xbox aldım. Gerçekten de 200 liraya 1 oyun satın alacağıma 45 lira verip 35-40 tane oyun oynadım.
Tabii ben PS exclusivelerine çok bağımlı birisi de değilim.

Bende karar verirken çok düşünmüştüm fiyat konusunu. Bir tarafta eski oyunlara bile zam yapan PlayStation Türkiye diğer tarafta 15$lık Game Pass'i 45₺ ye veren Xbox türkiye😃.doların gitgide daha da arttığını düşününce Xbox'ın daha ekonomik olduğuna karar verip Xbox aldım. Gerçekten de 200 liraya 1 oyun satın alacağıma 45 lira verip 35-40 tane oyun oynadım.
Tabii ben PS exclusivelerine çok bağımlı birisi de değilim.
İsabetli seçim olmuş. Bende mesela PS PLUS üyeliği var 1 yıllık yapmıştım. Oradan her ay 3 tane oyun geliyor PS4 oyunlarını pek beğenmesem de PS5 oyunları güzel oluyor.
Sony cimrisi PS PLUS koleksiyonunda verdiği Days Gone'ı bana nisan ayı PS4 aylık oyunu olarak yeniden iteledi sağ olsun :) Seviye burada şu an Sony'de . Daha gamepass bekliyoruz bence haddimizi aşıyoruz.
Ben beğeniyorum exclusiveleri god of war hariç. Bana göre tlou olsun uncharted olsun albeni diyor. Dualsense de cabası.
Diskli sürüm kullandığımdan ötürü oyun alıyorum evet ama sonra sat değiş tokuş gibi şeylerle haşır neşir oluyorum :)
Bende bu şekilde uyguna getiriyorum.

"Quality>Quantity" diye bir laf vardır. "Nitelik, nicelikten önemlidir."
Bu da tam olarak aynı olay. PS Studios kadar başarılı işlere imza atan Bethesda ve Obsidian dışında stüdyoları yok.
6 ay geçti konsol çıkalı. Kaç tane 1. parti AAA oyun çıktı? 0.
PS tarafında? Returnal, Spider Man: Miles Morales ve Demon's Souls oyunları. Kaldı ki bu oyunların hepsi Xbox'ın önceki nesildeki hikayeli en iyi oyunu diye bilinen Gears 5'den daha yüksek puanlı.

Bethesda özel oyunları gelecek diyeceksin. Şahsen her platforma çıkacaklarını düşünüyorum.
2018'de Xbox, Obsidian'ı aldı. 2019'da Outer Worlds PS'e de çıktı.
Hatta daha da komiği, Bethesda şu an Deathloop adlı oyunu PS5'e özel olarak geliştiriyor :D

Şimdi de diyeceksin, kontratlar var diye. Evet, haklısın. Bu durumu daha da kötü yapıyor.
TES 6 ve Starfield mesela. 2018'de duyuruldular. Çoktan kontratları imzalanmıştır bile...

Şahsen bir Series X sahibi olarak elimden çıkarmaya çalışıyorum konsolu. Evet, Game Pass güzel. Bunda sıkıntı yok ama AAA kalibrede özel oyun çıkmıyor konsola.
Oyunların iyiliğini puanlarına bakarak kıyaslamak saçma. Mesela ben yarış oyunlarını daha çok seviyorum. Psde Forza ayarında yarış oyunu var mı? Yok.

Miles Morales'e oyun demek zor. Bildiğimiz DLC bu. Utanmadan 460 lira fiyat çekmişler.

Peki Demon's Souls'a bakalım. Evet o da yeni bir oyun değil. Bir remake. Baktımızda PS5'in çıkış oyunları da mükemmel değil.

Xbox'un yaptırdığı bir oyunun PS5'e de çıkması kötü bir şey değil. Herkes yararlansın oyunlardan. Exclusive yapıp benden başkası oynayamasın demek hiçbir oyuncunun işine geldiğini sanmıyorum. Ki Sony bile oyunlarını pcye getiriyor.

Playstationun oyunları genel olarak daha mı iyi? Bence de evet. Yarış dışında tabi ki onu katmıyorum. Ama bir oyuna 600 tl verdikten sonra iyi olsun bi zahmet. Olayı Türkiye özelinde inceliyorum. Yurtdışındaki adam iki konsolun oyunlarına da 60-70 dolar veriyor.

Amaç özel oyunsa, parası önemli değil ben kaliteli oyun istiyorum deniliyorsa tabi ki PS daha mantıklı. Ama para önemkiyse (ki 3-4 tane PS5 oyununa ikinci el PS4 Slim alınabiliyor) Xbox daha mantıklı.

Gamepad konusunda da Dualsense daha özellikli daha cafcaflı ama benim elime Xbox Gamepadi daha iyi geliyor tutuş olarak.

İki konsolunda kendine göre iyi özellikleri var.

Oyunların iyiliğini puanlarına bakarak kıyaslamak saçma. Mesela ben yarış oyunlarını daha çok seviyorum. PS'de Forza ayarında yarış oyunu var mı? Yok.

Miles Morales'e oyun demek zor. Bildiğimiz DLC bu. Utanmadan 460 lira fiyat çekmişler.

Peki Demon's Souls'a bakalım. Evet o da yeni bir oyun değil. Bir remake. Baktımızda PS5'in çıkış oyunları da mükemmel değil.

Xbox'un yaptırdığı bir oyunun PS5'e de çıkması kötü bir şey değil. Herkes yararlansın oyunlardan. Exclusive yapıp benden başkası oynayamasın demek hiçbir oyuncunun işine geldiğini sanmıyorum. Ki Sony bile oyunlarını PC'ye getiriyor.

PlayStation'un oyunları genel olarak daha mı iyi? Bence de evet. Yarış dışında tabii ki onu katmıyorum. Ama bir oyuna 600 TL verdikten sonra iyi olsun bir zahmet. Olayı Türkiye özelinde inceliyorum. Yurtdışındaki adam iki konsolun oyunlarına da 60-70 dolar veriyor.

Amaç özel oyunsa, parası önemli değil ben kaliteli oyun istiyorum deniliyorsa tabii ki PS daha mantıklı. Ama para önemkiyse (ki 3-4 tane PS5 oyununa ikinci el PS4 Slim alınabiliyor) Xbox daha mantıklı.

Gamepad konusunda da DualSense daha özellikli daha cafcaflı ama benim elime Xbox Gamepadi daha iyi geliyor tutuş olarak.

İki konsolunda kendine göre iyi özellikleri var.

Hocam oyunlar olarak haklısınız ama oyun fiyatları PS5'e özgü bir durum değil bugün Series X/S oyunları da aşağı yukarı aynı fiyatta. Yani yeni nesil oyunlar pahalı. PS5'te şu anda Game Pass'e rakip değil ama PS Plus ile aylık orta-güzel oyunlar veriliyor. PS4 aylık oyunları orta ya da kötü oluyor ama PS5 aylık oyunu da fena olmuyor şimdi en azından tatmin ediyor.
Xbox'ın oyun çıkarması biz oyuncular için iyi ama biz burada Microsoft'un nasıl bu nesil daha başarılı olacağını konuşuyoruz dolayısıyla bir oyunu rakibine çıkarmak firma adına hoş karşılanmıyor oyuncular tarafından da genel olarak. Tabii şu saatten sonra Xbox alanlar bu hamleye bir şey dememeli çünkü zaten her şey PC ile ortak.
Sony şu ana kadar 2 tane exclusive çıkardı PC'ye. Belki devamı gelir ama belli belli oyunları verir. Mesela TLOU1'i verir 2'yi vermez ki PC oyuncusu eğer oyunu beğendiyse gitsin bir PS alsın diye.
Belki kızacaksınız ama ben şahsen PS aldım oyunları için dolayısıyla gıcık oluyorum bir oyunun PC'ye gelmesine. Biz niye o zaman aldık bunu? Adamlar Horizon Zero Dawn'ı crakleyip de indirebilir ayrıca biz İngilizce oynarken TR altyazılı oynuyor mesela PC'deki oyuncu. Ben hoş karşılamıyorum.
Mesela geçen günlerde Returnal geldi bence güzel bir oyun.
Forza'ya eş değer olmasa da ki ben Forza'yı hiç oynamadım bu tarafın da Gran Turismo'su var hatta seneye geliyor PS5'e 7. oyun. Ön sipariş olursa direkt alacağım bir oyun kendisi.
Dediğiniz gibi her konsolun artısı var. PS fanı değilim ama PS oyuncusu olarak cevaplamak istedim :)
Arkadaşlar bu arada ben RDR2 oynuyorum şu anda. Cihaz çok sessiz içinde disk olmasına rağmen. Yani daha açayım.
Mesela içinde disk yokken dijital bir oyuna girdiğimizde hafif bir bobin sesi oluyor ama içinde disk varken diskin oyunu da olsa veya yine içinde disk varken farklı bir oyunda olsa bobin sesi olmuyor.
Şu an cihaz çok sessiz. Demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.
Aklıma şu geldi benim de. Eğer bu coil whine güç kaynağından geliyorsa demek ki CD-ROM dönerken cihaz gücünün bir kısmını da oraya veriyor ve böylelikle bobin sesi azalıyor. Teknik anlamda bir açıklaması var mıdır? Bir daha hiç diski çıkarasım gelmiyor çünkü
@Lockheed
@Kuscudayi

Son düzenleme:
Hocam oyunlar olarak haklısınız ama oyun fiyatları PS5'e özgü bir durum değil bugün series x/s oyunları da aşağı yukarı aynı fiyatta. Yani yeni nesil oyunlar pahalı. PS5'te şu anda Game Pass'e rakip değil ama PS Plus ile aylık orta-güzel oyunlar veriliyor. PS4 aylık oyunları orta ya da kötü oluyor ama PS5 aylık oyunu da fena olmuyor şimdi en azından tatmin ediyor.
Xbox'ın oyun çıkarması biz oyuncular için iyi ama biz burada Microsoft'un nasıl bu nesil daha başarılı olacağını konuşuyoruz dolayısıyla bir oyunu rakibine çıkarmak firma adına hoş karşılanmıyor oyuncular tarafından da genel olarak. Tabii şu saatten sonra Xbox alanlar bu hamleye bir şey dememeli çünkü zaten her şey PC ile ortak.
Sony şu ana kadar 2 tane exclusive çıkardı PC'ye. Belki devamı gelir ama belli belli oyunları verir. Mesela TLOU1'i verir 2'yi vermez ki PC oyuncusu eğer oyunu beğendiyse gitsin bir PS alsın diye.
Belki kızacaksınız ama ben şahsen PS aldım oyunları için dolayısıyla gıcık oluyorum bir oyunun PC'ye gelmesine. Biz niye o zaman aldık bunu? Adamlar Horizon Zero Dawn'ı crakleyip de indirebilir ayrıca biz İngilizce oynarken TR altyazılı oynuyor mesela PC'deki oyuncu. Ben hoş karşılamıyorum.
Mesela geçen günlerde returnal geldi bence güzel bir oyun.
Forza'ya eş değer olmasa da ki ben Forza'yı hiç oynamadım bu tarafın da gran Turismo'su var hatta seneye geliyor PS5'e 7. oyun. Ön sipariş olursa direkt alacağım bir oyun kendisi.
Dediğiniz gibi her konsolun artısı var. PS fanı değilim ama PS oyuncusu olarak cevaplamak istedim :)
arkadaşlar bu arada ben RDR2 oynuyorum şu anda. Cihaz çok sessiz içinde disk olmasına rağmen. Yani daha açayım.
Mesela içinde disk yokken dijital bir oyuna girdiğimizde hafif bir bobin sesi oluyor ama içinde disk varken diskin oyunu da olsa veya yine içinde disk varken farklı bir oyunda olsa bobin sesi olmuyor.
Şu an cihaz çok sessiz. Demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.
Aklıma şu geldi benim de. Eğer bu coil whine güç kaynağından geliyorsa demek ki CD-ROM dönerken cihaz gücünün bir kısmını da oraya veriyor ve böylelikle bobin sesi azalıyor. Teknik anlamda bir açıklaması var mıdır? Bir daha hiç diski çıkarasım gelmiyor çünkü.

Xbox tarafında da yakında hem Forza Horizon 5 hem de Forza Motorsport 8 geliyor. Üstelik ilk günden Game Pass'de. Sony PC'ye daha fazla oyun geleceğini açıklamıştı yakın tarihte. Hatta sırada Uncharted Collection ve TLOU 1 varmış. Sony artık büyümek istiyor. Sadece PlayStation'a çıkararak tüm oyunculara ulaşamıyor. Elbette bir exclusive çıktıktan 2-3 sene sonra anca PC'ye gelir çıktığı gibi gelmez. Hatta geçenlerde bizzat Sony Xbox'a oyun çıkardı. The show 21 oyunu hem Xbox'a çıktı hem de çıktığı gibi Game Pass'e geldi. Ses sorununu da hiç PS5 kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Ama stok sorunu düzelince ses sorunlu cihazları garantide bir bakım yaparlar herhalde.

Geri
Yukarı