PS5 uzun kullanım görüşlerim

YMehmet YILMAZ

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, Kasım ayından beri kullandığım PlayStation 5 hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle her PlayStation'u çıktığı zamanlarda kullanmış biri olarak PS2'den sonra en fazla jenerasyon farkını PS5'de hissettim. SSD nimeti gerçekten inanılmaz bir şey, zaman kaybını neredeyse 0'a indiriyor ve oyun zevkini inanılmaz derecede arttırıyor. SSD ile inanılmaz iyi derecede optimize edilmiş kullanıcı arayüzü PlayStation 4'e oranla inanılmaz bir rahatlık sağlamış.

Grafikler ve frame rate gayet iyi. 4K'da konsol yağ gibi akıyor. PS5'e çıkan oyunlar 60FPS olarak çıkıyor, PS4'e çıkan 30FPS oyunlar ise güncellemelerle 60FPS'e boostlanıyor.

DualSense mükemmel bir kontrolcü olmuş. Ergonomik olarak özellikle bumper ve trigger tuşları çok rahat ve ele oturur hale gelmiş. Haptic Feedback'i ilk duyduğumda sadece bir gimmick olduğunu düşünmüştüm fakat çok yanılmışım. Astro gibi basit ve sıradan bir platformer oyununu bile inanılmaz zevkli kılmış. Adaptif Tetikler Haptic Feedback'in üstümde yarattığı etkinin 10'da 1'ini yaratamadı fakat yine kullanımı eğlenceli olan bir özellik. DualSense'i 5 dakika kullandıktan sonra DualShock 4'e geri dönemiyorum.

Çıkış oyunları az olsa da güzel ve doyurucu. Miles Morales, ilk oyunun DLC'si gibi hissettiriyor fakat PS5'in gücünü iyi bir şekilde gösteriyor. Demon's Souls ise oynadığım en iyi oyunlardan biri. Remake'i orijinal oyunun çoğu hatasını gidermiş ve oynamasını rahat hale getirmiş. PS5 sahibiyseniz kesinlikle Demon's Souls oynayın, pişman olmazsınız. Zaten Sony PS5'i üst düzey exclusive oyunlarla beslemeye devam edecektir.

Ses konusu piyango gibi çünkü 3 fan var ve sesleri birbirinden farklı. Japonya'da yapılan PS5'lerde Nidec marka fan kullanılıyor. Çin'de üretilenler eğer Ağustos 2020 öncesinde üretilmişse Delta, sonra üretilmişse NME fan kullanıyor.

Delta fanlar aşırı sessiz, en sessiz model olduğunu söyleyebiliriz. Nidec fanlar genel olarak en gürültülü fanlar. Bu fanları kullanan PS5'lerde fan sesi aşırı yüksek.
NME fanlar Delta fanlar kadar olmasa da sessiz. Bu modellerde de ses sorunu var fakat Nidec fanlar kadar rahatsız etmiyor.

Sonuç olarak eğer paranız varsa alabileceğiniz en iyi konsol fakat PS4 sahibiyseniz acele etmeye gerek yok. Hız ve FPS'i bir kenara koyarsak konsol almanın amacı tabii ki oyun oynamak ve PS5'de olup da PS4'te olmayan tek oyun Demon's Souls. Her ne kadar aşırı beğendiğim bir oyun olsa da konsol aldıracak oyun olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Valla hocam 4-5 gün önce random bir şekilde gecenin bir saatinde amazon Amerikada stoğa girdi ve aldım. Bekliyoruz . Demon's Souls ile başlayayım ben de madem oynamaya. Önereceğiniz başka oyunlar vs var mı? Ilk playstationum buarada.
God of War, RDR2,2k21 next gen ve Demon Souls harici oyun önerilerine de açığım.

Vallahi hocam 4-5 gün önce random bir şekilde gecenin bir saatinde Amazon Amerika'da stoğa girdi ve aldım. Bekliyoruz. Demon's Souls ile başlayayım ben de madem oynamaya. Önereceğiniz başka oyunlar vs var mı? Ilk PlayStation'um bu arada.
God of War, RDR2, 2K21 Next gen ve Demon Souls harici oyun önerilerine de açığım.
Genel olarak hikayesinden dolayı eleştirilse de TLOU2 oynamanı şiddetle tavsiye ederim, şu an oyun mekanikleri açısından en iyi oyun olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı