Psikologluk vs. yazılımcılık

Yazılımcı olarak iş bulma sıklığınız çok daha fazla. Bir yerde iş bulamasanız bile paranız varsa kendi işinizi yapabilirsiniz. Ayrıca önü açık bir meslek. "yarın ne olur" diye düşünmenizi gerektirmez. Yapacağınız işe göre maaşınızı dolar üzerinden de alabilirsiniz.

Hep iyi yönlerinden bahsettik, biraz da negatif yönlerine geçelim; malum, iyi bir matematik ve yeni fikirlere açık biri ister yazılımcılık. Bunlar yoksa, boşa uğraşmayın.

Peki asıl mesleğimi psikologluk olarak seçersem ve hobi olarak da yazılım ile uğraşsam olur mu sizce?

Yazılımcı olarak iş bulma sıklığınız çok daha fazla. Bir yerde iş bulamasanız bile paranız varsa kendi işinizi yapabilirsiniz. Ayrıca önü açık bir meslek. "Yarın ne olur" diye düşünmenizi gerektirmez. Yapacağınız işe göre maaşınızı dolar üzerinden de alabilirsiniz.

Hep iyi yönlerinden bahsettik, biraz da negatif yönlerine geçelim; malum, iyi bir matematik ve yeni fikirlere açık biri ister yazılımcılık. Bunlar yoksa, boşa uğraşmayın.
Yazılımı kafanızda çok darlıyorsunuz. Yazılım Python'dan ibaret değildir. Bölümün matematiğini kaldıracak sayısalınız var mı? Hiçbir firma sadece C++, Python bilgisi olan birini işe almaz.
Yazılım için dört işlem matematik yeterli, üniversite için ileri düzey matematik lazım. Tek bir dil bilen insan bile iş bulabilir ama o dilin hangi dil olduğu ve o dili ne kadar iyi bildiği önemli.
Bir tanıdığım yazılıma yeni başlayanlar için Python ideal demişti, biraz araştırdığımda da böyle sonuçlar vardı ben de Python dilini öğrenmeye başlamıştım. Sadece tek bir dil öğrenmek istemiyorum tabi.
Öyle bir şey yok, yazılımda ne yapmak istiyorsanız ona uygun dil ile başlamalısınız. Aslında uygun dil diye bir şey de yok, kolay dil ve zor dil var.
Peki asıl mesleğimi psikologluk olarak seçersem ve hobi olarak da yazılım ile uğraşsam olur mu sizce?
Freelancer yazılımcı olursunuz.

Hangi iş olursa olsun işini severek yaparsan iyi para kazanırsın. İlk başta belirttiğin gibi psikologluğa ilgim var demişsin. Bu konuyu açman bile yanlış. Başkalarının fikrine değil kendi fikirlerine göre yönel. Bu bir MMORPG oyunu değil hangi meslek daha iyi diye sorasın.

Bir psikoloji mezunu olarak bilgisayar programcılığı okuyorum ve yazılımcı olmaya çalışıyorum. Başka bir şey söylememe gerek yok sanırsam. :)

Cok iki ayri uc branslar bunlar.

Senin karar vermen gerekiyor. Python ogrenmeye baslayip sevmen hayat boyunca yazilim muhendisligi yapabilecegin anlamina gelmiyor. Ben de gitara merak salip oturup caldigimda hosuma gidiyor ama gitarist olamam kesinlikle. Hobi amacli ve uzerinde bir baski yokken her sey guzel gelir insana.

Ustte birisi maas belirtmis ama maasa gore de meslek secilmez.

Neye yetenegin varsa, neyi hayat boyu yapabileceksen ve bundan sikilmayacaksan onu sec.

Ama psikoloji ve yazilim muhendisligi cok uzak birbirine, bu ikisi arasinda kaliyorsan meslek secimine cok yanlis bakiyor olmalisin. Once sayisalci mi olacaksin sozelci mi ona karar ver.

Not: Yazilim muhendisiyim
Evet ikisi de çok zıt alanlar. Dediğiniz gibi ilk sayısalcı mı yoksa sözelci mi olduğuma karar vermek daha mantıklı. Teşekkür ederim.
Psikoloji ve yazılımcılık birbirinden çok uç noktalarda olan alanlar. Psikoloji alanındaki araştırmalarınızı daha çok hobi olarak yapmanızda fayda var. Ben yazılımcılığı seçerdim, seçeceğim. Ama unutmayın parası için yapılacak, ben if-else biliyorum diyerek başarılı olunacak bir alan değil yazılımcılık.

Bu da mantıklıymış, çok sağ olun.

İkisi birbirinden çok uzak, sana hangisi daha iyi geliyorsa onu oku. Yazılımcı olmak maaş ve geleceği bakımından çok iyi bir meslek, ama senin tercihin tabii ki. Oturup uzun uzun düşün, istersen başka mesleklere de bak. Sen kafayı koymadıkça biz ne dersek önemli olmaz. Bu arada, neşelendirecek güzel bir espri bırakıp gideeyim. :)
1612523685275.png

Yazılım için dört işlem matematik yeterli, üniversite için ileri düzey matematik lazım. Tek bir dil bilen insan bile iş bulabilir ama o dilin hangi dil olduğu ve o dili ne kadar iyi bildiği önemli.

Öyle bir şey yok, yazılımda ne yapmak istiyorsanız ona uygun dil ile başlamalısınız. Aslında uygun dil diye bir şey de yok, kolay dil ve zor dil var.

Freelancer yazılımcı olursunuz.

Teşekkür ederim fikirleriniz için.
Hangi iş olursa olsun işini severek yaparsan iyi para kazanırsın. İlk başta belirttiğin gibi psikologluğa ilgim var demişsin. Bu konuyu açman bile yanlış. Başkalarının fikrine değil kendi fikirlerine göre yönel. Bu bir MMORPG oyunu değil hangi meslek daha iyi diye sorasın.

Haklısınız fakat ikisini de neredeyse aynı derecede sevdiğim için kararsız kaldım. Fikirlerinizi merak ettim. Teşekkür ederim cevabınız için.
Bir psikoloji mezunu olarak bilgisayar programcılığı okuyorum ve yazılımcı olmaya çalışıyorum. Başka bir şey söylememe gerek yok sanırsam. :)

Sizde kendimi gördüm :D çok teşekkür ederim.

Artık ileride istediğim mesleği seçmek istiyorum. Büyüklerin ileride ne olacaksın sorularına cevap verememekten bıktım vallahi. İnsan psikolojisini araştırmayı sevdiğim için ve insanların dertlerini dinleyip çözüm aramayı seviyorum, çözüm bulup onları mutlu etmeyi çok seviyorum. Bu sebeplerden psikologluk güzel bir seçenek gibi geliyor amma velakin... Yazılımla ilgili bir meslek sahibi olmak da bir yandan gönlümü çeliyor. Bi' ara Python dilini öğrenmeye başlamıştım fakat Online dersler, projeler, derslerde başarılı olamamaktan dolayı gelen stres vs. derken hiç zaman ayıramadım. Öğrendiğim zamanlarda gerçekten bayılmıştım basit kodlar öğrenip yazmaya. Üniversitede yazılımla alakalı bir bölüm seçip yan dal olarak psikologluk seçme şansım var mıdır? Biraz aşure gibi oldu ama :D fikirlerinizi merak ediyorum.
Yazılımcılık daha iyi.

İkisi birbirinden çok uzak, sana hangisi daha iyi geliyorsa onu oku. Yazılımcı olmak maaş ve geleceği bakımından çok iyi bir meslek, ama senin tercihin tabii ki. Oturup uzun uzun düşün, istersen başka mesleklere de bak. Sen kafayı koymadıkça biz ne dersek önemli olmaz. Bu arada, neşelendirecek güzel bir espri bırakıp gideeyim. :)
Haklısınız teşekkür ederim, bu akım da çok iyiydi bu arada :D

Bu soruyu sizi tanımayan insanlara soruyorsanız zaten ne seçtiğinizi çok önemi çok, robot gibi okursunuz çünkü ne seçerseniz seçin. Psikolog olun.

Öyle bir şey yok, askeri ücret hatta daha altında maaş alan tonla yazılımcı var. Her meslekte para vardır, siz ilerlediğiniz sürece.
asgari ücret ve daha altı maaş alan kişilerin çoğu günde 2 3 saat çalıştığını da unutmamak lazım genelleme yapacaksak 10 saat çalışan bir yazılımcı her türlü psikologdan iyi kazanır.

Yeni konular

Geri
Yukarı