Yazılımcılık nedir?

Yazılım biraz matematik ilgine bağlı diyebilirim yapıp yapamayacağına karar verirsin. Çünkü gerçekten zor.
Herkes yapabilir mi? evet yapar, çalışan herkes her şeyi yapabilir ama
herkes severek yapabilir mi? kesinlikle hayır. Sadece matematikle kısıtlamakta doğru değil tabii ama matematiğin önemini es geçemeyiz.

Saatlerce kod yazdığın çok basit şeylerden dolayı hatalar aldığın, denklemler kurduğun, matematik işlemleri yaptırdığın olacak. Yani derslere çalışmayıp, yazılıma çalışabilecek misin? Çünkü derslerden daha çok çalışman öğrenmen gerekecek. Yazılım kendisini sürekli güncelliyor. Sürekli aktif bir öğrenme durumu hep var. 50 yaşına gelsen bile ders çalışır gibi çalışacağına çok eminim.

Berbat sayısalım var benim de.

Nasıl yani.

Udemy gibi yerlerde kursları var YouTube'da var sen isterki yazılım öğrenmek iste ama belgen olmadığı için iş bulman zorlaşır okursun bilgisayar mühendisi olursun belgen olur iş bulman belgesize göre daha yüksek olur yani evdende öğrenilebilir zaten meslek lisesinde verilen yazılım dersini evdede kendin öğrenebilirsin hatta daha iyisini de yaparsın HTML CSS JS öğretiyorlar daha sornadan Python sonrasında okul bitiyor HTML CSS JS pythona göre daha kolay o yüzden onları Python'dan daha kolay öğrenebilirsin ama Python için biraz sayısalında olması lazım ama oda öğrenilir alıştırma yapa yapa ama yazılımda sadece oyun yapma site yapma gibi şeyler yok beyaz yakalı siyah yakalı hacker dediğimiz işlerde oluyor Türkçede nasıl tonlarca konu varsa yazılımdada öyle mesela sen yazılımda oyun yapmayı seversin oyunlara yönelirsin arkadaşın beyaz yakalı hacker olmak ister ve siber güvenlik okur yaptığınız işler farklı olur kısacası öğrenmek istiyorsan indirime girdiğinde Udemy'den başlangıç kursları alman alacak durumun yoksa YouTube'dan eğitim veren kanallarda var bakmanı öneririm.

Küçüklüğümden beri bilgisayarlarla uğraşmaktayım. yaşım 13 bu sene LGS de var derslerim kötü inkilap hariç annem diyor ki meslek lisesindende yazılımcı olunuyormuş sizce? Bir de yazılımcılığı herkes bana öneriyor yazılımcılıkta neler yapılıyor onu anlayamadım.
Matematiğin kötüyse yazılımcı olamayabilirsin. Ha yazılımda kullanılan matematikte; kartezyen çarpım, denklem, mantık, algoritma, logaritma ve dört işlem var. Lisede ve ortaokulda bu söylediğim konuları iyi tutarsan her halükarda yazılımcı olursun.

Yazılımcı, kurs vb. eğitimler alarak programlama bilen kişidir. Yazılım mühendisi ise, çok daha derinine iner işin. Üniversite okumak gerekir. Yazılımcılardan çok daha bilgilidir. Daha büyük projeler ile uğraşır. İşe alınma daha kolaydır. Yani sen iş vereceksin diyelim. Udemy'den seritifikalı kişiyi mi tercih edersin yoksa bu işi hakikaten kavramış üniversitesini okumuş kişiyi mi seçersin? Tabii her zaman geçerli değildir yazılım mühendislerinin daha iyi olduğu. Adam adı sanığı bilinmeyen üniversiteye zaman geçirmek için gider hiçbir şey bilmez. Ama bir yazılımcı çok iyi eğitim almıştır ve mühendisten daha iyi bilebilir. Arkadaşlar hatam olabilir yiyecekmiş gibi davranmayın :D.

Yanlış soruları soruyorsunuz ve henüz küçüksünüz. En azından önünüzde 4 yılınız var bu şeyleri ciddi düşünmeniz gerekmeyen. Şu dört yılınızı derslerinize çalışarak, kitap okuyarak, eğlendiğiniz şeyleri yaparak ve neleri sevdiğinizi keşfederek geçirmelisiniz.

Soruya tekrar dönecek olursam, özellikle yaşı küçük olanlar hayatta her şeyin sabit bir tanımı olduğunu düşünüyor. Yok. Yazılımcılık nedir sorusununsabit bir cevabı yok. Böyle bir kavramın varlığından bile şüpheliyim.

Bu meslek lisesinden yazılımcı olunuyormuş vs. gibi söylemler mahalle ağzı yarım yamalak bilgiler. Bunlarla karar verilmez ve bu mecranın da %90’ı öyle. Net, kesin cevaplar istiyorsunuz ama yok. Sorularınızın cevabını düzgün yerler ve kişilerden öğrendiklerinizi birleştirip yaşayarak öğreneceksiniz. Henüz bunun için aceleniz yok.

Yanlış soruları soruyorsunuz ve henüz küçüksünüz. En azından önünüzde 4 yılınız var bu şeyleri ciddi düşünmeniz gerekmeyen. Şu dört yılınızı derslerinize çalışarak, kitap okuyarak, eğlendiğiniz şeyleri yaparak ve neleri sevdiğinizi keşfederek geçirmelisiniz.

Soruya tekrar dönecek olursam, özellikle yaşı küçük olanlar hayatta her şeyin sabit bir tanımı olduğunu düşünüyor. Yok. Yazılımcılık nedir sorusununsabit bir cevabı yok. Böyle bir kavramın varlığından bile şüpheliyim.

Bu meslek lisesinden yazılımcı olunuyormuş vs. gibi söylemler mahalle ağzı yarım yamalak bilgiler. Bunlarla karar verilmez ve bu mecranın da %90’ı öyle. Net, kesin cevaplar istiyorsunuz ama yok. Sorularınızın cevabını düzgün yerler ve kişilerden öğrendiklerinizi birleştirip yaşayarak öğreneceksiniz. Henüz bunun için aceleniz yok.
Hocam bu dedikleriniz tüm meslekler ve alanlarla ilgili değil mi? Bir de bir şeyi araştırmadan nasıl o şeye ilgimiz olup olmadığını anlayabiliriz. Bu yaşta yapılmaması gereken şeyler olduğunu biliyorum fakat ne kadar erken o kadar iyi değil mi?

Gelecekte tam zamanlı bir yazılımcı olmak istiyorsanız ve elinizin altında Anadolu lisesi gibi bir seçenek varsa meslek lisesine gitmeyin, çünkü meslek liselerinde 9-10. sınıf derslerini yalandan işleyip, 11 de meslek dersleri alıp, 12 de staja başlıyorsunuz. Eğer düzenli çalışmıyorsanız AYT hayal oluyor. (%99'luk kesim için böyle) bütün bunların yanında, kötü bir meslek lisesine de denk gelebilirsiniz, örnek olarak normalde müfredata göre geçen sene, (ben 11. sınıfken) Adobe flash dersleri görüyor olmamız lazımdı.

20 yıldır müfredatı güncellemeyen bakanlık, meslek liselerinde bugün artık desteği kesilmiş ve kullanılmayan bir yazılımın deslerinin verilmesini istiyor, çoğu okul da müfredatın dışına çıkıp, olması gerektiği gibi robotik kodlama, web tasarım vb. alanlarda ders veriyor ama geçen sene duyduğum kadarıyla, flash dersi veren liseler olmuş.

Ben meslek lisesi okuyor olduğum için pişman değilim, şu an güzel bir şirkette staj yapıyorum ve 2 kez okul sayesinde Erasmus yapma imkanım oldu bu imkanlara denk gelmemiş olsam, kötü bir öğretmen kadrosuna denk gelmiş olsam, çok boş bir 4 sene geçirmiş biri olacaktım.
Karar sizin...

Yeni konular

Geri
Yukarı