PSU deşarj etmek

ndzlzxczxczxca

Hectopat
Arkadaşlar güç kaynağımın fanından bazen tık tık sesleri geliyor ve bunu düzeltmek için güç kaynağını açıp içini temizleyeceğim ve fanını yağlayacağım ama internette edindiğim bilgilere göre son derece tehlikeli ve ölümcül olabiliyormuş. Bu nedenle işleme tabii tutulmadan önce kondansatörlerin boşaltılması gerekiyor. Bu yüzden PSU deşarj etme ile ilgili İngilizce kaynaklardan bilgi edinmeye çalıştım ama herkes farklı şeyler söylüyor. Bazıları yasal yönetmeliklerden (ab dahil) ötürü bu tip kondansatörlü cihazların içinde içindeki yükü boşaltan "bleeder resistor" adında bir direncin bulunduğunu ve güç kablosunu çıkardıktan sonra 20-30DK içinde tüm kondansatörlerin boşalacağını söylerken, bazıları günler, haftalar, hatta aylarca kondansatörlerin yüklü kalabileceğini söylüyor ve boşaltma için farklı öneriler belirtiyorlar. Örneğin güç düğmesini 30 saniye basılı tutmak, 20 pin ATX kablonun yeşil ve siyah olanlarını lamba, direnç veya toprak ile topraklamak, bilgisayar çalışır vaziyetteyken 240 Volt AC kablosunu sökmek, vs.

Güç kaynağı modeli: FSP250-50HMN.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bir bilene götürmekte fayda var. Burada vereceğimiz tavsiyeler uygun olmazsa dediğiniz gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Garantisi varsa garantisine götürmeyi deneyebilirsiniz. Garantisi yoksa ve bilgisayarcılara götürmek istemezseniz de yeni bir PSU almak en sağlıklısı olacaktır.

Kondansatörlerle çalışırken çok dikkatli olmalısın. Elinde 100 W bir ampül varsa uçlarını kondansatörün bacağına dokundurarak boşaltabilirsin. (Basit direnç devresi kurmuş oluyorsun) Ancak bu yöntemde yine tekrar ediyorum; kondansatörler yüklü bileşenler çok dikkat edin.

Ben sürekli söküp temizlerim bu zamana kadar bir sorun olmadı, fan zaten en üstte bende direk fanı sökebiliyorum diğer parçalarla uğraşmadan.

Yoga yaptırın(!)

Bilgisayarı biraz açmayın. Bu sayede PSU dinlensin.
Ne demek istediğinizi anlamadım.
Bence bir bilene götürmekte fayda var. Burada vereceğimiz tavsiyeler uygun olmazsa dediğiniz gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Garantisi varsa garantisine götürmeyi deneyebilirsiniz. Garantisi yoksa ve bilgisayarcılara götürmek istemezseniz de yeni bir PSU almak en sağlıklısı olacaktır.
Pandemi ve talep edilecek ücret faktörlerinden ötürü bu konuda çekingen olmayı tercih ediyorum. Maalesef garantisi sona erdi. 7 yıllık olan bu bilgisayara yatırım yapmamayı düşünüyorum.
Kondansatörlerle çalışırken çok dikkatli olmalısın. Elinde 100 W bir ampül varsa uçlarını kondansatörün bacağına dokundurarak boşaltabilirsin. (Basit direnç devresi kurmuş oluyorsun) Ancak bu yöntemde yine tekrar ediyorum; kondansatörler yüklü bileşenler çok dikkat edin.
Maalesef elimde 100W ampul yok, yukarıda bahsettiğim gibi 20 pin ATX kablosundan düşük voltaj çekmek daha uygun bir çözüm.
Ben bir keresinde PSU söküp temizlemiştim her parçasına da ellemiştim bir şey olmamıştı :D
https://bit.ly/3mDON6p son derece riskli bir eylem, haberde 16 yaşındaki bir çocuğun güç kaynağıyla cebelleşirken öldüğü yazıyor. Bu konularda dikkatli olmak gerek.
Ben sürekli söküp temizlerim bu zamana kadar bir sorun olmadı, fan zaten en üstte bende direk fanı sökebiliyorum diğer parçalarla uğraşmadan.
Benimki iskeletinin içinde, altta duruyor. Vidaları sökmem gerek maalesef.

Sanırım en mantıklısı kablosunu çıkarıp bir süre beklemek. Çoğu yerde güvenlik prosedürlerinden ötürü bu bleeder isimli direncin tüm yükü maksimum 1 saat içinde boşaltacağı yazıyor. Elime ne olur ne olmaz lateks çok amaçlı eldivenlerden takacağım ve plastik saplı bir fırça ve elektrikli süpürge ile tozları almayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı